Hikaye Hasadı: Hilal'in Yaşam Koçu Nida

  resim_2023-08-23_141004651
  Kahramanmaraş'ta depremde kaybettiğimiz Nida'nın hikayesini paylaşan, arkadaşı ve dostu Hilal Duman'a teşekkür ederiz. Nida'nın bıraktığı iz ve yaşam enerjisinin size de geçeceğine eminiz. 

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir." inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıkacağımız Hikaye Hasadına, depremde kaybettiğimiz kız kardeşlerimizin hikayelerini yayınlayarak başladık. Depremde kaybettiğimiz tüm kardeşlerimizi ve özellikle kız kardeşlerimizi asla unutmadık ve unutturmayacağız. Bu yazıda olduğu gibi, kaybettiğimiz kız kardeşlerimizin hayat hikayelerini, deneyimlerini, bilgeliğini, ilhamını ve hayat enerjisini dijitale taşıyıp, sözleri ve yaşadıklarıyla bıraktığı izlerini binlerle paylaşmak istiyoruz.


  Nida nerede doğdu, okudu, çalıştı ya da yaşadı?

  Rusya'da doğdu, annesi Rus, babası Kahramanmaraşlı. Rusya'da eğitim gördü, Kahramanmaraş'ta da liseyi bitirdi. Depremden önce Rusya'da üniversite okuyordu. Tatil için Kahramanmaraş'a gelmişti.

  Onun hayat mottosu tamamen onu anlatır: "Her zaman gülümse ve her zaman gülümseyecek rengini bul! Sabah kalk ve renk belirle, onu gördüğünde hep gülümse"

  En sevdiği renk yeşil, en sevdiği mevsim sonbahardı.

  Nida'nın hayalleri vardı.

  Hayali Yunanistan'da işletme açmaktı. İşletme ile denk bir bölüm okuyordu Rusya'da. Her zaman Amy Winehouse dinlerdi. Sertap Erener'e çok özenirdi. Beni de Sertab Erener dinlemeye Nida alıştırdı.

  Saksı Çiçeğiyle Hilal

  'Koparılmış çiçeklere değil saksıdaki çiçeklere odaklan Hilal.' derdi...

  Her zaman motivasyon kaynağımdı. Yaşam koçumdu. Elimden tutardı, kalbime dokunurdu. Skype'tan görüşürdük hep. Gece gündüz hep arardı. Sürekli günümün nasıl geçtiğini sorar, eleştirirdi. 'Neden oturdun, neden hayatının içinde değilsin' gibi söylemlerde bulunurdu. Hayatın içinde olmak, köşede durmamak ve anı yaşamak gerektiğini söylerdi. En basiti, 'Koparılmış çiçeklere değil saksıdaki çiçeklere odaklan Hilal.' derdi. 'Onlar seni sen yapar, yetişir yetiştirirsin.' derdi. 

  Çalışma hayatında Nida;

  İşletme okuyordu ve onun dışında hep iş kurmaya meraklıydı. Hayali hep insanlara iz bırakacağı bir işletme açmaktı. İşletmesinde müşterilerine küçük küçük notlar bırakıp onlara ilham olmak istiyordu. Olamadı. 

  Üniversitede Nida;

  Okuduğu İşletme bölümünü işletme gibi değil de yaşam koçluğu gibi düşlerdi. Açtığım işletme insanlara dokunmalı derdi. 

  Her kadın gibi, onun da üstesinden geldiği ve "Yapamazsın" denmesine rağmen başardıkları;

  Hayatı çok zorlu geçti. Annesi ve babası bir ara boşandı. Hayatı mahvolmuştu. Rusya/Türkiye arasında gelip gidiyordu ve sürekli düzeni bozuluyordu. Bir ara okulu da bırakmak zorunda kaldı, maddi açıdan sıkıntı çektiler. Annesi ve babası tekrar evlendi. Yine maddi sıkıntı çektiler ve çalışmak zorunda olduğu için lise sonu zor bitirdi. Lise bittikten sonra babasına miras kalmıştı ve hayatları düzelmesine rağmen sağlığı onu engelliyordu. İlik kanseriydi ve yenmişti. Tekrar nüksetmişti. Ona rağmen hayatını dolu dizgin yaşamaya devam etti. Doktorlarının izin vermediği şeylerde çok başarılı oldu.

  "Yapamazsın" denildiğinde başkalarına kanat geren ve rüzgar olan Nida;

  Ben sürekli pes eden ve depresyonu çok dipte yaşayan bir insanım. Sürekli elimden tutar ve bana kapılar açardı. Sürekli yolumu aydınlatırdı. FaceTime sırasında gözlerini kocaman açar ve 'Yapacaksın, Sana güveniyorum' derdi.  

  Birlikte yapmaktan hoşlandıklarımız, olmazsa olmazlarımız;

  Facetime sırasında maske yapmak ve kaş almak. Yüz yüze gelince de yürüyüş yaparak uzaklara gitmek orada oturup soluklanmak, saksıya çiçek tohumları ekmek ve bahçeye tohum ekmek çok güzeldi onunla. 

  Unutulmaz bir anımız;

  Bir keresinde bahçeye biber ekerken kazdığımız yerden su hattı geçiyormuş ve biz onu patlatmıştık. Korkuyla kaçtık ve evdekiler ne olduğunu anlayamadan bahçe göl olmuştu. 

  Hilal'den Nida'ya;

  Seni çok seviyorum, senin sayende göğe bakmayı, toprağa bir şeyler ekmeyi ve çiçekleri koparılmamış sevmeyi öğrendim. Sen benim tek gerçek dostumdun. Bunu tattığım için ve tattırdığın için sana minnettarım.

  Hikaye anlatıcımız Hilal'e teşekkür ederiz.

  "Ben Hilal Duman. 23 yaşındayım. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Kahramanmaraşlıyım." 

   

  Yorum 1

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Melek Pulatkonak zaman: Cuma, 06 Ekim 2023 20:12

  Hilalcim kalbine, kalemine saglik.

  0
  Hilalcim kalbine, kalemine saglik.

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.