İlk Türk Kadın Büyükelçi: Filiz Dinçmen

  İlk Türk Kadın Büyükelçi: Filiz Dinçmen

  "Kadınlar daha uzlaşmacı, ikna edici, etkili olabiliyorlar. Bunun faydasını gördüm"

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz. 

  1939 yılında Zonguldak'ta doğan Filiz Dinçmen, Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisidir. 

  Eğitim Hayatı

  Ankara Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yaptı. 

  Kariyeri

  1961 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girerek, Birleşmiş Milletler (BM) Dairesi 2. ve 3. kâtipliği görevlerinde bulundu. Ağustos 1965'te Birleşmiş Milletler New York Ofisi'nde 2. sekreter ve daha sonra da 1. sekreter görevlerine getirildi. 1968-70 yılları arasında Türkiye'nin Tahran Konsolosluğu'nda görev alan Dinçmen, daha sonra değişik Avrupa Birliği görevlerinde bulunmuş ve 1982 yılında Hollanda Lahey Büyükelçisi görevine getirilerek Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisi oldu.

  1984 yılında Strasbourg'da Avrupa Konseyi Türkiye Daimi Temsilcisi görevine getirilmiştir. 1988 yılında Çok Taraflı Siyasi İşler genel müdürü, 1989 yılında ise; bakanlığın ilk kadın müsteşar yardımcısı ve 1991 yılında bu görevine ek olarak Dışişleri Bakanlığı sözcüsü olmuştur, 1993-1997 yılları arasında Avusturya büyükelçiliği yapmıştır. 1997-2001 yılları arasında TBMM Başkanı Başmüşaviri olarak görev yapmıştır. 2001-2004 yıllarında Vatikan Büyükelçiliği'nde bulunmuştur.

  Eylül 2004-Haziran 2017 tarihleri arasında Kamu Görevlileri Etik Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.