İlk Kadın Diplomat: Adile Ayla

  FDaQCu9XoAAJ40l

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.


  1912 yılında Sankt-Peterburg'ta dünyaya gelen Adile Ayda, Türkiye'nin ilk kadın diplomatıdır.

  Eğitim Hayatı

  İlk öğrenimini Berlin ve Paris'te, lise öğrenimini İstanbul'daki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nde yaptı. 1932'de Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

  Kariyer

  1932'de Dışişleri Bakanlığı giriş sınavını kazandı ve Türkiye'nin ilk kadın diplomatı oldu. Kadın diplomatların dış ülkelere tayin edilemeyecekleri hakkında bir yönetmelik çıkarılması üzerine, 1934'te Dışişleri'nden istifa etti. Sonrasında Ankara Devlet Konservatuvarı'nda, Maarif Cemiyeti Koleji'nde ve Ankara Kız Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği yaptı.

  Akademik Kariyer 

  1941'de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olduktan sonra, aynı yıl, Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde asistan ve 1943'te doçent oldu. Evliliği nedeniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne tayin oldu. 1957 yılında fakültedeki görevinden istifa etti ve kadın diplomatlar için "Dış ülkelere tayin edilemezler" kaydını kaldırmış olan Dışişleri'ne döndü. 

  Diplomatik Kariyere Geri Dönüş 

  1958'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na delege, 1959'da Lahey ve 1961'de Belgrad Büyükelçilikleri müsteşarı, 1963'te Kültür İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Genel müdür vekilliği yaptığı 1966 yılında, İtalya devletinden Liyakat Nişanı aldı ve 1967'de, elçi olarak Roma'ya tayin edildi. 1976'da, Cumhuriyet Senatosu'na Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Kontenjan senatörü seçildi. 1980'e kadar bu görevi sürdürdü.  Adila Ayda, 5 Ekim 1992'de hayatını kaybetti. Kendisini saygıyla anıyoruz. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.