İlk Türk Kadın Hava Kameramanı: Özge Deniz Özker

  ozge_deniz_ozker_d1443

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.

  1981 yılında Tekirdağ'da doğan Özge Deniz Özker, Türkiye'nin ilk kadın hava kameramanıdır. 

  Eğitim Hayatı ve Kariyeri

  2004 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünden mezun olan yönetmen, bir süre Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde kameraman olarak çalıştıktan sonra özel bir sivil havacılık firmasında hava kameramanı olarak çalışmak üzere buradaki görevinden ayrılmıştır. 

  İki yıl boyunca Türkiye'nin pek çok şehrini havadan görüntülemesinin ardından İstanbul'da çeşitli projelerde kurgu yönetmeni ve yardımcı yönetmen olarak çalışmıştır.

  2008 yılında ilk yazdığı resimli çocuk kitabı "Zizi'nin Düşleri"dir. 2009 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Görsel İletişim Tasarımı bölümünde fotoğraf stüdyosu teknikeri olarak çalışmakta ve Tasarım Çalışmaları bölümünde master yapmaktadır. Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle çektiği "Denize Bakan" adlı belgesel film, yönetmenin çektiği ilk bağımsız belgesel filmdir. 

  Halen çalışmalarına devam eden Özge Deniz Özker, günümüzde Çukurova Üniversitesinde öğretim görevlisidir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.