İlk Türk Kadın Muhtar (Seçilmiş): Gül Esin

  IMG-20211116-WA0012-_20231110-072614_1

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Gül Esin, seçilmiş ilk Türk kadın muhtardır.

  Hayatı ve Kariyeri

  Kurtuluş savaşında eşini kaybettikten sonra fırıncı ağabeyinin yanına giderek Aydın'ın Çile ilçesinin Demircidere bucağına yerleşti ve orada 2. Evliliğini yaptı. 1933 yılında 32 yaşındayken 7 erkek adaya karşı yarıştı ve oy çokluğuyla muhtar seçildi. 1933 yılında Halkevi gazetesinde 'Büyük inkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun' manşetiyle haber oldu. Muhtarlık görevini iki yıl icra eden Gül Esin kahvehanelerde kumarı yasaklamış, çocukların okula gönderilmesi, kız kaçırmaların engellenmesi, nikah işlerinin düzenlenmesi gibi meselelerle yakından ilgilenmiştir. 1970 yılında taşınıp 26 yıl yaşadığı Nazilli beldesinde büstü bulunan Gül Esin'in kabri Eğriboyun mezarlığındadır.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.