İlk Türk Kadın Pilot: Bedriye Tahir Gökmen

  İlk Türk Kadın Pilot: Bedriye Tahir Gökmen

  "Benim rüyamda uçmadığım gece hemen hemen yok gibidir"  

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Bedriye Tahir Gökmen ilk Türk kadın pilottur.  

  Eğitim Hayatı

  Havacılığa olan tutkusuyla uçuş okuluna başladı. Eğitim aldığı dönemde aynı zamanda katip olarak memuriyet yapıyordu. Memurluk yaparak hem beraber yaşadığı annesiyle geçindi hem de uçuş okulunun ücretini kendisi karşıladı. 13 kişilik uçuş sınıfındaki tek kadındı. İşinden arta kalan zamanını uçuş okulunda geçirmek için azami bir çaba gösterdi. Buna karşın çalıştığı kurum "ya tayyareci ol ya da gel katipliğini yap" diyerek Bedriye Tahir'in uçuş okulunu bırakmasını istedi. Aylığından ceza kesildi ve işinden kovuldu. Zorluklara rağmen uçuş eğitimini 1934'te tamamlayan Bedriye Tahir Gökmen brövesini alarak ilk kadın Türk pilot unvanını aldı.  

  Kariyeri

  1934 yılında Vecihi Okulu brövelerin hava Kuvvetleri tarafından onaylanması için başarılı öğrencilerin sınavdan geçirilmesini talep etti. Sınav heyeti geldiğinde ne yazık ki okulun tek uçağı kaza kırıma uğradığı için sınav uygulanmadı. Heyet yeniden gelmeyi Kabul etmedi. O sırada maddi sıkıntılar sebebiyle okul kapandı. Arkadaşları ve havacılık meraklısı çevre tarafından Gökmen Bacı lakabıyla anılan Bedriye Tahir Gökmen uçuş okulunu bitirip okuldaki derslerde uçuşları başarılı şekilde icra etmesine karşın pilotluğunu onaylatamadı. Yine aynı yıl 1934'te soyadı kanunun çıkmasıyla Abdurrahman Türkkuşu'nun kendisine taktığı "Gökmen" lakabını soyadı olarak almıştır.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.