İlk Türk Kadın Polis Memuru: Betül Diker

  49812106628_b9d54413e_20231122-150000_1

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Hayatı ve Kariyeri

  Betül Diker, Alman Lisesi'nden mezun olduktan sonra Almanya'da okumak için burs kazansa da Nazi iktidarı sebebiyle okumaya gidemez. Yabancı dile olan becerisi sebebiyle polis memuru olan babasının arkadaşları sivil polis olması için ricacı olurlar. Savaş döneminde İstanbul'da birçok yabancı ajanın bulunması ve dil bilen bir sivil polise ihtiyaç duyulması da bu isteğin sebeplerinden birisidir. 10 sene boyunca sivil polislik yapan Betül Diker tabancasına hiç dokunmaz. Betül Hanım, görevi boyunca çok yüksek profilde birçok diplomata özel korumalık yaptı. Mesela bunlardan biri 1939-1944 yılları arasında Türkiye'de Almanya Büyükelçilik görevini yürüten Franz von Pappen ve ailesiydi. Korumalığını yaptığı bir diğer önemli isim de 1958'de Papa olan ve 1934'de Türkiye'deki Katolik Kilisesi'nin başına geçen Angelo Giuseppe Roncalli (Papa ismiyle Pope John XXIII). Aynı zamanda okçuluk yapan ve Türkiye'nin ilk kadın okçusu da olan Betül Diker eşi Mümtaz Diker'le Okspor Kulübünde tanışır. Uzunyol kaptanı olan Mümtaz Bey ile evlendikten sonra polisliği ve okçuluğu bırakıp üç çocuğuyla evde yakından ilgilenmeye başlar. Son zamanlarını yatakta geçiren Betül Diker'e eşi Mümtaz Bey bakar ve Betül Hanım 24 Aralık 1996'da hayata gözlerini yumar.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.