10 Adımda Networking: 10 – İlişkiyi Sürdürün (1)

  10 Adımda Networking: 10 – İlişkiyi Sürdürün (1)

  Beş yıl içinde bağlantılarının yarısından fazlasını kaybedebilirsin! Araştırmalara göre bu süre zarfında çevremizdeki insanların %10'undan fazlasının adres ve iletişim bilgileri güncelleniyor. Bağlantılarını kaybetmemek için neler yapabilirsin birlikte bakalım!

  Çoğumuz maalesef bağlantılarımızla ilişkilerimizi ihtiyacımız olmadığında, özellikle hedeflerimize ulaştıkça koparıyoruz; fakat networking takibi hiç ihtiyacımız yokken de yapılmalıdır. Aksi takdirde bağlantıların tarafından samimi olarak algılanmazsın.

  Fakat tüm bağlantılarımızla ve yeni tanıştığımız kişilerle ilişkimizi çok yoğun bir şekilde sürdürmemiz pek mümkün değil. Bu sebeple networking takibi için kendi stratejilerini geliştirmelisin. Networkingde takip, tanışmanın ardından ilişkiyi sürdürme olarak ifade edilebilir.

  Takip tanıştığınızda başlar

  Takibin amacı; ilerideki hedefleriniz doğrultusunda bağlantılarınla iletişim ve etkileşim halinde kalmandır. İletişim ve etkileşimi koruyabilmemiz için de tanıştığımız kişilerin ilgi alanlarını, üzerinde çalıştıkları projeleri, profesyonel hayatındaki gelişmeleri ve kariyer hedeflerini bilmemiz gerekir. Bu doğrultuda tanıştığın kişilerle birbirinize destek olabileceğiniz hatta ortak olabileceğiniz alanları belirlersiniz. İşte bu yüzden takip tanıştığınızda başlar! Belirlediğiniz noktalar ışığında takibinizi inşa edersiniz.

  Tanışmada pek iyi değilim diyorsan

  Yeni insanlarla tanışırken rahat hissetmiyorsan karşı tarafa sunabileceklerinin bir listesini yap. Böylelikle kendini daha güçlü hissedecek ve konuşmanı daha akıcı hale getirebileceksin. Karşınıza sunabileceklerin listesine sektörel dergiler, online yayınlar, tarihi yaklaşan fuarlar, seminerler, hayatı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler veya web siteleri gibi konuşmanı zenginleştireceğini düşündüğün tüm kaynakları katabilirsin.

  Tabii bulunduğun etkinliğe uygun, karşındaki kişinin ilgisini çekebilecek kaynakları referans olarak göstermezsen listenin anlamı kalmayacaktır. Örneğin, girişimci iş kadınları ile ilgili bir seminer arasında tanıştığın kişiye ilham aldığın bir kadın rol modelden bahsetmek yerinde olacaktır. Muhtemelen, konuştuğun kişi o etkinlikte bulunduğu için kadın meselelerine karşı ilgilidir. Eğer verdiğin örneğin işe yaramadığını düşünüyorsan girişimcilik hakkında bir kaynak sunabilirsin.

  Tanıştığımız her kişiyi eşit yakınlıkta ve samimiyet seviyesinde takip etmek hem zamanınızın ciddi bir kısmını harcamanıza sebep olur hem de kariyer hedefleriniz için gerçekçi değildir. Bu sebeple, hayatına yeni giren kişileri birbirinize sağlayabileceğin faydalar doğrultusunda önceliklendirmelisin.

  Takipte Önceliklendirme

  İş hayatında eline onlarca kartvizit geçecektir. Bağlantılarınla ilişkinin yakınlığına ve kariyer hedeflerinize göre ilişkilerini önceliklendirmelisin: 

  1. Fırsat Bağlantıları
  2. Aktif Bağlantılar
  3. Pasif Bağlantılar

  Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Business Networking Akademi Kurucusu

  Çok Satanlar "Networking" Kitabı Yazarı

  Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere bireylerin hedeflerine yönelik güven odaklı çevre stratejilerini tasarlama vizyonuyla Business Networking Akademi'yi kurmuştur. Networking'i Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ Sanatı olarak tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 kurumuna ve 80 binin üzerinde profesyonel, üst düzey yönetici ve girişimciye Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış ve patentli Networking eğitimleri vermiştir.  

  Networking eğitimleri, Speed Networking™ uygulamaları, LinkedIn Stratejileri ve CEO Networking Programı'nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları" kitaplarının yazarıdır. Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur. Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır. TEDx konuşmalarında da sahne alan Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

  Ertuğrul Belen’in yeni kitabı “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” Haziran 2018’de Optimist Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.