BinYaprak İlham Buluşmasında “Eşit Ebeveynlik“

  BinYaprak İlham Buluşmasında “Eşit Ebeveynlik“

  BinYaprak ilham buluşmalarında Koton Genel Müdür Yardımcısı Özlem Yeşildere ve Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere çifti, "eşit ebeveynlik" konusundaki deneyimlerini paylaştı.

  BinYaprak ilham buluşmalarında Koton Genel Müdür Yardımcısı Özlem Yeşildere ve Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere çifti, günümüzde özellikle çalışan kadınlar açısından büyük önem taşıyan "eşit ebeveynlik" konusundaki deneyimlerini BinYaprak üyeleriyle paylaştı.

  Dijital İşte Kız Kardeşlik networku Bin Yaprak'ın ilham buluşmalarında Koton Genel Müdür Yardımcısı Özlem Yeşildere, bütün annelerde olduğu gibi ilk hamilelik döneminde öncelikleri ve sorumlulukların değiştiğini hissettiğini söyleyerek şunları belirtti: "Bu yolculukta bebeği büyütürken bir anlamda anne ve babanın da büyüdüğünü fark ettim. Yaşayarak öğreniyorsunuz. Doğruyu yanlışı süreç içinde görerek ve kavrayarak gelişiyorsunuz. İki çocuğumuz var. Beş yıl arayla dünyaya geldiler. Biri erkek biri kız. Çocukları büyütürken birinde geçerli olan yaklaşımlarımız diğerinde geçerli olmadı. Dolayısıyla ebeveyn olarak sürekli anlamak ve öğrenmek zorundasınız. " 


  İşlerin ve sorumlulukların paylaşımı

  Eşit ebevenliğin iki yönü olduğunu, bunların işlerin paylaşımı ile sorumlulukların paylaşımıyla ilgili olduğunu söyleyen Özlem Yeşildere, "İşler konusunda öncelik kuşkusuz çocuğun yetiştirilmesi. Burada annelere daha çok iş düşüyor gibi gözüküyor. Ev işinden tutun kendinize ayırdığınız zamana ya da beraber kazanç elde etmeye kadar eşit ebeveynliğin çeşitli boyutları söz konusu. Burada işe koyduğunuz emek gücü kadar aslında sorumluluk da o kadar önemli. Sorumluluklar alanında her şeyi biliyormuş gibi davranmanın doğru olmadığını, kişinin karşısındakinden yardım ve destek istemesinin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

  Çalışan kadınlara bakıldığında evdeki rolü de üstlenen ve her şeyi yapmaya çalışan bir kadın profiliyle karşılaşıldığını ifade eden Özlem Yeşildere şunları belirtti: "Hem çalışma hayatı hem de ev işlerini üstlenen ve kendine de zaman ayırması gereken kadınlar çok kritik bir konumda. Karar mekanizmalarında kadınların gitgide yükselmesi sağlandıkça, kadının ve erkeğin beraber bir şekilde çocuğun büyümesinde veya toplumsal rollerinde de eşitleştiğini gördükçe ilerleme sağlanacak. Günümüzde mutlu, sağlıklı ve hayatta ne istediğini bilen çocuklar yetiştişmiş ailelere baktığımızda eşit ebeveynlik konusunda birlikte hareket eden, birbirlerine destek olan çiftleri görüyoruz." 

  Rol modelleri değişiyor

  Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere ise eşit ebeveynliğin bir iş yükü tarafı bir de sorumluluk tarafı olduğu belirterek, "Kararların ortak alınması eşit ebeveynlikte önemli konulardan biri. İş yükünden ziyade sorumluluklar tarafının daha kritik olduğunu düşünüyorum. ABD'de yapılan bir araştırmada anne ve babanın aldığı rollere bakılmıştı. Buna göre eşit ebeveyinlikte babanın en çok aldığı rolün evde disiplinin sağlanması olduğu görüldü. Bu oran yüzde 15 civarında. Ev işlerinin yapılması, çocuğa bakılması, sağlık gibi faktörlerde ise yüzde 50'nin üzerinde annenin ağırlığı var. Ancak annenin iş hayatındaki rolünün artması, bu denklemin zorlaşmasına yol açıyor. Eskiden çalışmayan anne rolüyle 'evde anne, işte baba' denklemi varken, günümüzde bu denklem kadınların iş hayatında çok daha aktif rol almasıyla değişti. Dolayısıyla eşit ebeveynlik kavramı gündeme geldi. Ancak birçok çift açısından orta yolu bulmak kolay değil" dedi. 


  BinYaprak Hakkında

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital işte kız kardeşlik networkü. BinYaprak, www.binyaprak.com adresindeki servisi ve sosyal medya hesaplarıyla üye ve takipçilerine ilham verirken, yine dijital platformlarda eğitim ve etkinlikler düzenlemektedir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.