BinYaprak İlham Röportajı: Elif Altınbaş Turan

  BinYaprak İlham Röportajı: Elif Altınbaş Turan

  Sevgili  Elif Altınbaş Turan ile ilham dolu bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar dileriz!

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  Elbette, ismim Elif Altınbaş Turan. 1993 Ankara doğumluyum, üniversite eğitimime kadar yaşamımı Ankara'da geçirdim. Ankara'da yaşayan ya da okuyan arkadaşlarımızın çok iyi bildiği üzere, daha çok diplomatik ve kamu odaklı kariyer seçeneklerinin olduğu bir şehirdir. Ailemden ve yakın çevremden de aşina olduğum üzere, daha çok resmi kurumlarda ve uzun vadeli bir kariyer yolculuğu olabileceğini düşünerek büyüdüm. Üniversite tercihlerini yaptığım dönemde de bu bakış açısıyla karar vermiş olacağım ki, 2016 senesinde finans ve hukuk derslerinin ağırlık olduğu maliye bölümünden mezun oldum. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bugün iş hayatımda halen işime yarayan; bireysel ve kurumsal olarak hukuki haklarımız, bütçe ve bilanço süreçleri, uluslararası finans ve para politikaları gibi pek çok alanda eğitim aldım. Hayat biz plan yaparken başımızdan geçenler misali, aldığım finans ve hukuk ağırlıklı derslere rağmen kariyer yolculuğum farklı bir yöne evirildi. Üniversite birinci sınıftayken aldığım davranış ve endüstri psikolojisi dersleriyle kurumların insan kaynakları politikaları ve önemine dair temel bir bakış açısı edindim. Paralelde üniversite yılları boyunca gönüllü olarak çalıştığım uluslararası bir öğrenci değişim organizasyonu olan AIESEC ile birlikte, insan kaynaklarının iş hayatındaki yeri ve önemini anladığım bir simülasyonunu yaşadım. Tamamı akranım olan ve gönüllü olarak çalışan yüzlerce genç yeteneğin işe alım, performans takibi, eğitim ve gelişim gibi birçok sürecinden sorumlu olarak çalıştım. Profesyonel anlamda olmasa da bakış açısı olarak beni çok geliştiren, insanlarla olan iletişimimin rakamlarla olan iletişimimden çok daha iyi olacağını anladığım bir tecrübe oldu. Bu vesileyle kariyer hayatımı, kişisel beceri ve motivasyonum da doğrultusunda İnsan Kaynakları alanında devam ettirme kararı aldım. Mevcutta Avrupa'nın lider beyaz eşya üreticisi BSH'de, İşveren Marka Uzmanı olarak çalışıyorum.

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Yin ve yang gibi zıt özelliklerimin birbiriyle ahenk içinde dans ettiği bir yaşamım olduğuna inanıyorum. Henüz çocuk yaşlarda bile düzenli ve planlı olmayı çok severdim. Bu plan ve düzen merakına paralel yaptığım en küçük işte bile, o işi yaratıcı hale dönüştürmek için engelleyemediğim bir eğilimim olduğunu hatırlıyorum. Çocukluğumdan yetişkinliğime, karakterimi de etkileyen bu özelliklerim meslek seçimime ve kariyer yaşantıma da dolaylı olarak yansıdı. Üniversite son sınıf öğrencisi olduğum dönemde, okuduğum bölüm ve yetkinliklerim birçok alanda kariyer imkânına sahip olduğundan, hangi alanda devam edeceğime dair pek çok soru işaretlerim vardı. Aradığım yanıtları bulmak için çıktığım yolculukta bana eşlik eden ve bugün severek yaptığım mesleği bulmama vesile olan isimlerin başında, kendisi de AIESEC alumnisi olan eğitmen ve profesyonel koç Mustafa Bayındır'ın katkısı oldukça büyük. Mustafa Bey ile birlikte, iki sene boyunca farklı kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçlarına yönelik birlikte çalıştık. İş yaşamında tek bir doğrunun olmadığını, çözümlerin beklentiye ve içinde bulunduğumuz şartlara göre geliştirilebileceğini, kriz anlarında bile yaratıcı bakış açısıyla bakabilmenin profesyonel çalışma hayatı için değerini bu iki yıl içerisinde bana verdiği değerli sorumluluklar sayesinde öğrendim. Meslek seçicimde etkili olan bir diğer anım, üniversite yaşamımın son senesinde, bugün "İyi ki yapmışım!" diyerek mutlulukla hatırladığım CampusWIN ailesine katılma sürecim oldu. Program kapsamında başvurduğum mentorlük programı sonucunda 360 derece ve uluslararası insan kaynakları tecrübeleri olan Sezin Aytaç Ninic ile yollarımız kesişti. Sezin Hanım'ın insan kaynakları alanındaki tecrübeleri, küresel ve profesyonel bakış açısı bana bu alanda çalışmaya dair ilham vermişti. Mentorlük seanslarımız sırasında, Sezin Hanım'ın benimle paylaştığı değer testi, üzerinden seneler geçmesine rağmen halen iş yaşamımda kullandığım ve katıldığım mülakatlar sırasında sürecinde dâhil olduğum şirketler ile uyumumu değerlendirdiğim, bakış açımı değiştiren ve beni pozitif anlamda yönlendiren bir uygulamaydı. Bu test sonucunda, benim değer ve yetkinliklerim doğrultusunda Sezin Hanım'ın önerdiği kariyer alanlarından biri, bugün severek çalıştığım işveren markası olmuştu. Katıldığım ilk mentorlük programında bu denli profesyonel bir bakış açısından beslenmek, temeli değerler üzerine kurulan sağlam bir kariyer yolculuğuna başlamama vesile oldu.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Ankara'da doğup büyüdüğümden bahsetmiştim. Büyük bir çoğunluğu kamu sektöründe çalışan bir çevrede büyüdüm, bu nedenle mezuniyetim sonrasında ailem de bu alanda bir meslek seçimi yapmam konusunda tavsiyelerde bulunmuştu. Fakat üniversite yaşamım boyunca katıldığım okul dışı destekleyici aktiviteler ve gönüllü çalışmalar sayesinde, beni gerçekten neyin mutlu ettiğini ve tutku duyduğum alanları keşfetme fırsatı buldum. Mezuniyetimle beraber fikirlerimi ve kariyer yaşamına dair taleplerimi ailemle paylaştığımda her koşulda yanımda olan ve beni destekleyen bir tutum sergilediler. Bu açıdan kendimi çok şanslı hissediyorum.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  "Emek olmadan yemek olmaz" sözüne çok inanırım. Kendimi geliştirmek için belki bir miktar zorlanmak, çalışmak ve hatalarımdan öğrenmek benim gelişim yolundaki en önemli anahtarım. Bununla birlikte başkalarından öğrenmek ve öğrendiklerimi yeni insanlara öğretmek de beni çok geliştiriyor. Bunun için sosyal medya ve alanında uzman kişiler tarafından yazılmış kaynakları takip etmeye özen gösteriyorum. Edindiğim yeni ve ilgi çekici bilgileri, yakın çevremle ve iş yaşamındaki arkadaşlarımla paylaşıyorum. Kendimi geliştirirken başkalarının da gelişimine vesile olmak yeni şeyler araştırmak için bana ilham veriyor.

  5) CampusWIN sizin hayatınıza nasıl dokundu?

  CampusWIN programının benim için en değerli yanı, yalnız olmadığımı hissettirmesiydi. Benim gibi gelişim odaklı, yaşamın önümüze çıkardığı engelleri fırsat alanı olarak görev ve birbirinden öğrenen yüzlerce genç kadınla tanışma fırsatı yakaladım. Bu kolektif bilincin bir parçası olabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bununla birlikte, CampusWIN kapsamında katıldığım mentorlük programı bugünkü kariyerimi şekillendirmemde ve mevcutta çalıştığım alanı keşfetmemde doğrudan etkili oldu. Bu alanı belki yine bulabilirdim, ancak mentorlük programı sayesinde zaman kaybı yaşamadan değerlerimi ve yeteneklerimi keşfederek çok daha hızlı bir şekilde ilerledim.

  Son olarak özellikle profesyonel çalışma yaşamında sahip olduğunuz network ağı, ulaştığınız iş sonuçları kadar kıymetli. Kariyerinin henüz başında genç bir profesyonel olarak, CampusWIN sayesinde pek çok sektör ve alandan bağlantı edinme fırsatım oldu. Yönettiğim süreçlere dair ek bilgi ve kaynağa ihtiyacım olduğunda, bu network ağı sayesinde hızlıca iletişim kurabiliyor ve sorularıma yanıt bulabiliyorum. Aynı şekilde ben de bu ağın bir parçası olarak, desteğe ihtiyacı olan kız kardeşlerimle iletişime geçebiliyor ve onların süreçlerine destek olabiliyorum.

  6) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Yeni şeyleri deneyimlemeyi ve keşfetmeyi seven biriyim. Bu özelliğimi, gezdiği, yediği ve öğrendiği şeylerin tadını sonuna kadar çıkaran ve bunu çevresindeki insanlarla paylaşmaya bilhassa önem veren sevgili dedemden aldığıma inanıyorum. Karakter özelliklerimiz genetik olarak aktarılıyor mu bilemiyorum fakat hayata karşı bu kadar iştahlı oluşumu dedemden aldığıma inanıyorum.

  Yanı sıra kendi dönemlerinde tutkularının peşinden gitmek uğruna gösterdikleri cesaret ile Hezarfen Ahmet Çelebi, Marina Abramović, Malala Yusufzay bana ilham veren isimlerden. 

  7) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

  Şu sıralar sıklıkla takip ettiğim dijital kaynağım LinkedIn. Doğru ve limitli kullanıldığında sosyal medyanın gelişimi destekleyen harika bir kanal olduğunu düşünüyorum. LinkedIn'de çalıştığınız sektöre ya da ilgi alanınıza göre takip edeceğiniz lokal ve global gruplar sayesinde güncel bir çok bilgiye erişebilirsiniz. Yine farklı bir sosyal medya kaynağı olan Spotify'da da düzenli olarak takip ettiğim podcast serileri var. Uzun süredir Evrim Kuran'ın 3+3 serisini takip ediyor ve her yayında notlar alıp yeni şeyler öğreniyorum. Ek olarak işim gereği gündemi takip etmek adına Medium, Harvard Business Review gibi kaynakları da takip ediyorum.

  Mutlaka okunmalı dediğim kitap listemse oldukça uzun. Küçük yaştan bu yana, çantamda mutlaka kitap bulundururum, okuyacak bir yer bulduğum anda da başlarım sayfaları çevirmeye! Ancak kitaplar okuyan kişinin beklentisine, okuduğu dönemdeki birikimine ve bakış açısına göre oldukça göreceli olabiliyor. Bu nedenle listemi şu şekilde sınırlandıracağım;

  Üniversite öncesinde kendimi tanımaya çalıştığım dönemde bana ilham veren: Sofie'nin Dünyası

  Üniversite döneminde yaşamımı hangi alanda devam ettirmem gerektiğine dair sorularıma yanıt verenler: Outliers, I'm OK – You're OK

  Profesyonel iş yaşamına başlamadan önce kendime verdiğim arada bana ilham veren: On İki Gezici Öykü

  Aktif olarak iş aradığım ve birçok görüşmeye girmeme rağmen benim için en iyisi olana kadar beklememi öğreten ve bana ilham veren: Martin Eden

  Profesyonel yaşama başladıktan sonra geçiş dönemimde bana ilham veren: 20'li Yaşlarda İş Hayatı

  Profesyonel ve özel yaşamımda elimin hep gittiği, başucu kitaplarım: İnsanın Anlam Arayışı, İnsan Olmak

  8) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  20'li yaşlarıma dönüp baktığımda keşke daha farklı yapsaydım dediğim bir şeyin olmaması bana mutluluk veriyor. Farklı insanları tanımaya çalıştığım, yeni bağlantılar edinmek adına pek çok etkinliğe katıldığım ve konfor alanımın sınırları dışında geçen bir dönemdi. Şu an tekrar 20 yaşında olsam yine beni zorlayacak, hatalar yaptıracak ve bunlardan öğretiler edinecek tecrübelerin peşinde koşardım. Buna ek olarak, bu öğretileri paylaşacak ve gelişiminizi destekleyip en az sizin kadar sevinecek birkaç dost biriktirmek de oldukça önemli.

  İşveren markası tarafında kariyer yapmayı düşünenlere önerimse; yaratıcı düşünce, iletişim, kriz yönetimi ve çoklu görev takibi (multi-tasking) gibi yetkinliklerini geliştirmeleri olur. Yanı sıra, tüketici ve işveren markası arasındaki bağlantı nasıl kurulur, lokal ve global arenada markalar bu alanda neler yapıyor gibi konularda gündemi takip etmeleri de öğrenme yolculuğunu oldukça destekleyecektir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Biz TurkishWIN liderlik programı CampusWIN Academy'de senin için yazılar yazan kız kardeşleriniz. İşte fırsat eşitliğini sağlamak için yetkinin ötesinde liderlik edip, fark yaratmak ve kendimizi geliştirmek için birlikteyiz. Her Mart ayında aramıza yeni kız kardeşlerimiz katılıyor. Bekleriz🙂

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.