BinYaprak İlham Röportajı: Hülya Temel

  BinYaprak İlham Röportajı: Hülya Temel

  Okurken farklı bir bakış açısı kazanacağınız ilham röportajımız sizinle. Keyifli okumalar!

  Yaşadığınız şehir: Köln/Almanya 

  Memleketiniz: Erzincan 

  Eğitim Seviyeniz: Exeutive MBA 

  Mesleğiniz: Proje Mühandisi (İnşaat mühendisi ve Çevre Mühendisi) 

  Biyografiniz: Erzincan'da doğdum. Çocukluğumu bir kaç farklı şehirde geçirdikten sonra ailem İstanbul'a geri taşınmış. Bu nedenle kendimi bildiğim yıllardan itibaren 2022 yılı Mart ayına kadar İstanbul'da yaşadım. Üniversite konusuna gelince de öncelikle 2012 yılında çift anadalımı tamamlayıp Çevre ve İnşaat mühendisi olarak mezun oldum. Daha sonrasında Suudi Arabistan'ın karayolları projelerini yapan bir firmada işe başladım. O zamanlar gelecekle ilgili çok fazla idealim olduğu için yalnızca çalışmak yerine farklı bir şeyler daha okumayı tercih ettim ve işletme okumaya başladım. Yaklaşık olarak 3,5 yıl sonra çalışmış olduğum firmadan istifa edip şu anda çalışmış olduğum UPS firmasına proje uzmanı olarak işe başladım. Mesleğim nedeniyle kargo sektörüyle yakından uzaktan alakam yoktu. Fakat projeleri yaparken asıl ihtiyacı nasıl daha iyi anlarım diye düşünürken birden kendimi Lojistik yönetimi yüksek lisansımı yaparken buldum. Tabi bu arada işletmenin de son yıllarını okuyordum. Her ikisini de hemen hemen aynı tarihlerde tamamladım. Aynı zamanda çalıştığım işte de bir çok önemli projede görev aldım ve bunun neticesi olarak da bir üst pozisyona terfi edildim. Hemen sonrasında da bu işlere ek olarak Doğu Avrapuda'ki 11 ülkenin Tesis ve Çevre güvenliği denetimlerinden sorumlu oldum. Her ay farklı bir ülkeye gidip oradaki seçili tesislerin denetimlerini gerçekleştirdim. Tüm bu yaptığım işlerin sonucu olarak da Doğu Avrupa'da en yetenekli ve yüksek potansiyele sahip ilk 10 kişi arasında seçildim ve yaklaşık bir yıl boyunca da ileriki roller için bazı eğitimler aldım. Tabi bir yerden sonra üniversite okumak bende alışkınlığa dönüştüğü için tüm bu işleri yaparken de aynı anda Executive MBA ve makine bölümlerini de okumaya başladım. Ve günümüze dönmek gerekirse de son olarak 6 yıllık UPS Türkiye kariyerimden sonra 2022 yılı itibariyle de Almanya UPS'in Köln Bonn Havalimanı tesisinde Proje mühendisi olarak kariyerime devam ediyorum.

  1) Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz? 

  Erzincanda doğdum fakat İstanbulda büyüdüm. Öncelikle 2012 yılında çift andal yaparak çevre ve inşaat mühendisi olarak mezun oldum. Hemen akabinde İşletme okumaya başladım. İşletme eğitimim devam ederken de Lojistik yönetimi yüksek lisansına başladım. Her ikisini de hemen hemen aynı dönemlerde bitirdim. Daha sonrasında da Executive MBA ve makine bölümlerini okumaya başladım. Executive MBA'yimi bitirdim. Makine bölümünün de son dönemindeyim. Tüm bunları yaparkende iş hayatıma devam ettim. Yaklaşık 7 yıldır UPS kargo firmasında Bina ve Sistem mühendisliği departmanında çalışmaktayım. 2022 Mart ayı itibariyle de Almanya'daki Köln Bonn Havalimanı tesisinde proje mühendisi olarak çalışmaya devam ediyorum. 

  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Bence asıl önemli olan kişinin kendini iyi tanıyor olması ve bir hayali, hedefinin olmasıdır. Ben her zaman ne istediğime odaklanmaya çalışıyorum. Sanırım bu nedenle de hayallerimdeki işi yapıyorum diyebilirim. Tabi ne istediğini bilmekte birlikte size destek olacak ve yolunuzu açacak birilerinin de olması gerekmektedir. Doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemli. Bunlara ek olarak başıma gelen ilginç bir anımı da sizinle paylaşmak istiyorum. Bir gün Polonya denetimi sonrası Türkiye'ye dönüşüm esnasında uçakta denk geldiğim Afrikalı bir kadınla sohbet etme şansını yakaladım. Bir uçak yolculuğu için fazlaca derin bir sohbetti diyebilirim. Sohbetimiz esnasında bana vazgeçmemeyi ve hayallerimi nasıl isteyeceğimi tekrar hatırlattı. Öyle ki kendime bile sesli söylemediğim hedeflerim olduğunu farkettim. O günden sonra da her gün kendime hayallerimi hatırlatıp emin adımlarda kariyerime devam etmeye çalışıyorum.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu? 

  Ben bu konuda kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Seçimlerim konusunda her zaman özgür oldum ve verdiğim tüm kararların itirazsız arkasında durdular. Yeri geldi fikrimi etkilememek için düşüncelerini bile paylaşmadılar.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? 

  Öncelikle bu konudaki hayat felsefemi sizinle paylaşmak istiyorum. Yıllar önce duymuş olduğum Jim Rohn'un: ''İnsan en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.'' sözü üzerine çevremi oluşturan kişilerin seçiminde daha dikkatli olmaya çalışıyorum. Bence insanın etrafında en az bir örnek almak isteyeceği ve bir tane de geliştirmek isteyeceği biri olmalı. Bunun dışında da işimle ilgili eksik gördüğüm her şey için lisans ve yüksek lisans yaptım. Bu kadarı gerekli miydi diye sorarsanız tabi ki hayır. Ben bunu sadece eğlenceli bulduğum için yapıyorum. Bunun yanı sıra yalnızca okuyarak değil aynı zamanda gezerek de gelişmenin mümkün olduğunu düşünenlerdenim. O yüzden her fırsat bulduğumda farklı ülkeleri farklı kültürleri tanımaya çalışıyorum. Ayrıca bunlara ek olarak size annemle birlikte sık sık yaptığımız film ve video izleme etkinliğimizi anlatabilirim. Boş zamanlarımızda bizi geliştirecek ve sonuç çıkarabileceğimiz filmler veya videolar izliyoruz. Buna en iyi örnek olarak 12 öfkeli adam filmiyle bir kişinin fikrini savunarak diğer kişileri nasıl etkilediğini, Amerikan fabrikası filmiyle de kültürel farklılıkların nasıl sonuçlar doğuracağını öğrendiğimizi söyleyebilirim. Bazen başkalarının hayatlarından ders çıkarmak daha yararlı olabiliyor.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz? 

  Öncelikle size annemden bahsetmek istiyorum. Ben çok güçlü bir kadın tarafından yetiştirildim. O nedenle çok klişe olan bir lafı, her güçlü kadının arkasında başka bir güçlü kadın vardır olarak değiştirmek istiyorum. Ben daha ilkokuldayken kim daha fazla kitap okuyacak diye yarışlar yapardık. Hala da kendisinin kitap okuma hızına ve okuduğunu hatırlama yeteneğine yetişebilmiş değilim. Ailem dışında da kariyerimin iyi doğrultuda değişmesine olanak sağlayan, davranışlarını ve çalışma prensiplerini örnek aldığım Burak Kılıç, Ufku Akaltan, Tolga Biga, Alexander Staehle ve Thorsten Verhufen'ı söyleyebilirim. İyi bir lider, güçlü bir yönetici olmak düşünüldüğü kadar kolay değil. O nedenle hem kariyerinize yön verebilmeniz için yolunuzu açan hem de deneyimleriyle size örnek olacak birilerine sahip olmanız gerekiyor. Ben bu konuda, doğru kişilerle çalışabilme fırsatını bulacak kadar şanslıydım. Yine bu saydığım kişilere ek olarak bende yeri ve desteği çok ayrı olan Nataliya Hoik'i söyleyebilirim. Kendisiyle bir projede birlikte çalışma fırsatı buldum. Gerçekten harika biri olduğunu söyleyebilirim. Ne zaman desteğe ihtiyaç duysam o an bana vakit ayıracağına ve destek olacağına eminim. Ayrıca ondan aldığım tavsiyelerle de kariyerimin bir kısmına yön verdim diyebilirim.

  6) Kendimizi geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısınız dediğiniz kitaplar var mı? 

  Benim özellikle takip ettiğim bir dijital kaynak yok. Fakat herhangi bir konuda bilgi almak artık o kadar kolay ki, öğrenmek istediğiniz hemen hemen her şeyi internette bulabiliyorsunuz. Ben ihtiyacım doğrultusunda internetten araştırıp çeşitli kuruluşlardan online eğitimler aldım. Bu konuda sadece öneri olarak şunu söyleyebilirim, mümkünse eğer araştırmak istediğiniz şeyi bir de ingilizce aratın. Ne yazık ki bazen kaynakların sadece İngilizcelerine ulaşabiliyorsunuz. Kitap okumak benim için çok ayrı bir konu. Ben kitap seçimlerimi yaparken ihtiyaçlarımı ön planda tutuyorum. Örneğin eğer sıkılmış ve hayal gücümü geliştirmek istiyorsam Nora Roberts'ın kitaplarını okuyorum. Kişisel gelişim için Robin Sharma'nın en bilindik kitaplarından olan ''Ferrarisini Satan bilge'yi' önerebilirim. İşletme konusunda eğlenceli bir yolla bilgi almak isteyenlere Dr. Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox'un yazmış oldukları ''Amaç'' kitabını önerebilirim. İnsan davranışları ve yöneticilik konularında bilgi sahibi olmak isteyenlere ise Prof. Güven Ordun'un yazmış olduğu ''Bilgi İşletmelerinde İnsan Davranışı ve Yönetimi'' kitabını önerebilirim. Ve son olarakta Roger Fisher ve William Ury'nin yazdığı ''Getting to yes: Negotiating agreement without giving in'' kitabını tavsiye ederek bu konuyu noktalıyorum. 

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz? 

  Aslında şimdiye kadar yaptığım her şeyin hemen hemen aynısını yapardım. Yalnızca kendime tavsiyem şu olurdu; network ve yaptığın işi pazarlamakta en az bir işi iyi yapmak kadar önemlidir. Bazen birilerinin seni görmesini beklemek yerine senin kendini göstermen gerekebiliyor. Meslek seçimi yapacak arkadaşlara tavsiyem ise öncelikle ne istediklerinden emin olsunlar. Belki de hayatlarının sonunda kadar hiç sevmediği bir işi yapmak zorunda kalabilirler. O nedenle hangi mesleği düşünürseniz düşünün ilk olarak nasıl şartllarda çalıştığını araştırın. Eğer aklınıza herhangi bir şey takılırsa daha önce o mesleği yapan kişilere sorun. Mutlaka size memnuniyetle cevap vereceklerdir. Eğer aklınız başka bir bölümde kaldıysa sonrasında onu da okuyun. Bunu ben yapabildiğime göre herkes de yapabilir. Söz konusu benim mesleğime gelince kesinlike tercih etmelerini öneririm. Bazen gerçekten zorlu hava koşullarında dışarıda çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Tabi bu da tercih ettiğiniz işe göre değişiklik gösterebiliyor. Ya da yeri geldiğinde fazlaca yorulabiliyorsunuz ama yaptığınız proje bittiğinde dönüp yaptığınız işe baktığınızda yaşayacağız gurur gerçekten paha biçilemez.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.