İyi Bir Menti Olmanın İpuçları

  İyi Bir Menti Olmanın İpuçları

  İyi bir menti olmanın tüyolarını öğrenmek mi istiyorsun? Ayrıntıları, tecrübe edilerek paylaşılmış bu yazıda bulabilirsin!

  Her kim olursan ol, ister doğru kararlar aldığına inanan bir iş kadını ya da iş adamı; ister modanın adeta kurallarını koyan bir stilist; ister okulundaki en başarılı öğrenci ol. Bir gün, iş hayatında aldığın kararları sorgulayacak veya yol ayrımına düştüğünde danışılacak; modayı sen yaratsan bile sabah kalktığında işe giyecek kıyafetine karar veremediğinde sana yardım edecek; ya da gelecekteki yol haritanı çizmende yardımcı olacak bir akıl hocasına mutlaka ihtiyacın olacaktır.

  Mentöoler böyle zamanlarda sana yardım edecek, doğru kararlar alarak sağlam adımlarla ilerlemeni sağlayacak kişilerdir. Mentorler zaten tecrübeli olduklarından genelde bu ilişkiyi nasıl yürüteceklerini, sana en iyi ölçüde nasıl ve ne şekilde fayda sağlayabileceklerini bilirler.

  Peki sen bu ilişki için nasıl 'iyi bir menti' olabilirsin?

  Harcanan zamana değer kat, kendini her şeyinle bu ilişkiye ada

  Mentorlerden oldukça fazla yardım alırız. Onların tecrübelerinden yararlanır, bize akıl vermelerini çok büyük bir istekle bekleriz. Fakat hayat müşterektir. Mentorler, bu ilişkiye ne kadar fayda sunarsa, bir o kadar da kendilerine almalıdırlar. Bu mentor-menti ilişkisinin verimliliğini gösterir. Bu durum ancak hem mentinin hem de mentorün kendini bu ortaklığa adamasıyla gerçekleşebilir.

  Bu ortaklığı hak ettiğinin bilincinde ol ve hissettir

  Aranızdaki sürdürülebilir ilişkiyi sağlamak, önünüzdeki buluşmanız için tarih ayarlamaya çalışmak kesinlikle mentörünün görevi değildir. Bu iş senindir. Ek olarak, yukarıda bahsedildiği gibi mentörünün bu ilişkide veren tek kişi olmadığını unutma! Elinden geldiğince sen de bu ilişkide veren bir birey ol. Mentörler genelde senin yaş grubunda bahsi geçen, trend olan şeyleri merak ederler.  Menti olarak sen de mentörüne bu konuda bir aydınlatıcı olabilirsin.

  Verimli buluşmalar geçirerek, zamanını iyi bir şekilde harcadığını mentörüne hissettirmelisin.

  Ne istediğini önce kavra, sonra isteğini dile getir

  Mentorün her zaman sana daha çok şey katmak ister, daha az değil. Ne istediğini bilmen çok önemli. İsteğin ne kadar spesifik olursa, o kadar tesirli bir yardım almış olursun.

  Sana verilen tavsiyelere uy ve onları olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamaya koy

  Mentorün tarafından sana verilen tavsiyeler, paylaşılan tecrübeler işlenmiş bir hazine gibidir. Eğer verilen tavsiye sana uygunsa, harekete geçmelisin. Sonrasındaki aşama ise mentorünü, tavsiyesini yerine getirdiğinden haberdar etmek olacaktır. Sana bir fırsat kapısı aralandığında, fark edilir bir şekilde hızlıca ona doğru koşmalısın.

  Yazan: Tunya Irkad, TurkishWIN Mentoring Program Üyesi

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.