Milyon Kadına Mentor Programı Menti Deneyimi: Hülya Tomak

  H2 Hulya Tomak

  Milyon Kadına Mentor programımızın Mentilerinden sevgili Hülya Tomak ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İlham dolu röportajımızı sakın kaçırmayın!! 

  1) Seni kısaca tanıyalım: Nerede doğdun, ne okudun ya da okuyorsun?


  1997 yılında Antakya'da doğdum. Ege Üniversitesi'nde Biyoteknoloji ağırlıklı Biyokimya okudum ve 2021 Şubat'ta mezun oldum. Üniversite hayatım boyunca birçok aktivitede liderlik ve proje yönetimi rolleri üstlendim. Ege Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu'nda 4,5 yıl yönetim kurulu üyeliği yaparken, 2018-2020 yılları arasında topluluk başkanı olarak topluluğa liderlik ettim. 6 yıldır Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin gönüllüsü olarak hayvanlar, çevre, mülteciler, gençler ve çocuklarla ilgili birçok projeye katıldım ve bazılarında lider rolü üstlendim.

  Şu anda halen, Yetgen, imece gençlik komünitelerinde yer alırken Arya Kadın Yatırım Platformu Gençlik Komünitesi'nde yönetim üyesi ve KAGİDER Geleceğin Kadın Liderleri arasında yer alıyorum.

  Kamp yapmayı, yüzmeyi ve bisiklet sürmeyi çok seviyorum. Çevre bilimleri ve biyoteknoloji en çok sevdiğim ilgi alanlarımdan ikis

  2) İş deneyimin var mı?

  Ortaokuldan lisans bitimine kadar pek çok farklı sektör ve firmada yarı zamanlı ve dönemsel olarak çalıştım. Bazılarından bahsetmem gerekirse, Decathlon'da spor lideri, Uniqgene startup'ında araştırma asistanı olarak yarı zamanlı çalışırken, mezun olduktan sonra bir medikal firmasında full-time Kalite Planlama ve Regülasyon sorumlusu olarak çalışıp bir başka firmada ise kısa dönemli proje yöneticiliği yaptım. Daha sonra, lisans yıllarımdan bu yana üzerinde çalıştığım girişim fikrimle TÜBİTAK 1512 hibesi alarak şirketimizi kurduk ve şu an burada Proje Yöneticisi & İş Geliştirici olarak görev almaktayım.

  3) Hayat motton nedir?

  "Psikolojik olarak yeniden defalarca doğabilir insan. Her hatamla ve her sevincimle yeniden doğabilirim!"

  4) Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun? En son hangi eğitimi aldın?

  Kendimi geliştirmek için farklı eğitimler almaya, okumaya, dinlemeye ve feedback toplamaya özen gösteriyorum. Beni en çok geliştiren etmenlerden ikisi farklı bakış açılarından farklı eğitimler dinlemek ve feedbacklere açık olmak. Şu anda aktif olarak Mckinsey's Forward Program ve Google Project Management eğitimlerine devam etmekteyim.

  5) Milyon Kadına Mentor Programında menti olmaya nasıl karar verdin? Seni ne motive etti?

  Hayatta her şeyi tecrübe edemeyeceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden benzer yollardan geçmiş deneyimli insanların yolculuklarından ilham alıp onların yolculuklarından tecrübeler edinmenin çok geliştirici olduğuna inanıyorum. Beni en çok motive eden nokta da; hedeflediğim yolun göremediğim noktalarının biraz daha aydınlanacak olmasıydı.


  6) Programda menti olarak yer almanın sana katkıları neler? Bu sürece başladığından beri gelecek planların nasıl dönüştü?

  Güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerimin daha çok farkına vardım ve bu süreçte geliştirilmesi gereken yönlerime odaklandım. Kafa karışıklıklarımdan kurtulup olmak istediğim yere doğru odağımı çevirdim. Öteki yandan, benim menti yolculuğum yeni tanıdığım 3 kız kardeşimle birlikte sürdü ve akranlarımla geçirdiğim süreçte öğrendiğim en önemli şey de: Bireyler olarak farklıyız ama benzer yaş grupları olarak çoğumuz aynı stres faktörlerinden ve deneyimlerden geçiyoruz. Yalnız değiliz, birbirimize ne kadar çok destek verirsek o kadar ilerler ve birlik oluruz.

  7) Buradan mentoruna iletmek istediğin bir not var mı?

  Ümran Hanım hem çok iyi bir dinleyici hem de çok iyi bir yönlendirici. Gelecek kaygılarımızı dikkatlice dinleyip bize hedeflerimiz doğrultusunda aydınlattı. İyi ki varsınız Ümran Hanım!

  8) Aramıza yeni katılan ve menti olmak isteyen kız kardeşlerimize önerilerin neler olur? Mentilik yolculuğundan tüyolar paylaşır mısın?

  Sevgili kız kardeşlerim,

  Her birimizin yolu ve hedefleri farklı ama hepimiz benzer süreçleri yaşıyoruz, bu yolculukta yalnız değiliz. Daha çok araştıralım, hedeflerimiz için birlik olalım ve sormaktan paylaşmaktan, istediğimiz şeylerin peşinde koşmaktan çekinmeyelim. Programa başlayarak çok güzel bir adım atacaksınız, siz de ışığınızı ve ilhamınızı aldıktan sonra başka kız kardeşlerinize ilham olun. İyi ki varsınız! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Milyon Kadına Mentor programı, CampusWIN Akademi gönüllülerinden oluşan bir çember.
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.