TurkishWIN İlham Röportajları: Nilay Zehra Karagülmez Abamor

  IMG_9212

  Nilay Zehra Hanım ile İnsan Kaynakları alanında kariyer planı olanların yollarına ışık tutacak ilham dolu bir röportaj yaptık. Keyifli okumalar! 

  ''1999 yılında mezun olduğumdan beri İnsan Kaynakları alanında çalışmaya başladım. Eğitim, gelişim, işe alım, organizasyonel gelişim derken tam 9 yıl gönül verdiğim bir şirketten kendi isteğimle ayrılıp sonrasında tüm öğrendiklerimi farklı şirketlerde kullanmaya ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Sıfırdan kültür oluşturma, sistematik çalışmalar yapma, düzenli ve istikrarlı insan ilişkilerim sayesinde gittiğim tüm şirketlerde geniş bir network ağına sahip oldum. Ben ilişkilerin sürekliliğine ve takım ilişkisine çok inanıyorum. Önce kendi çalıştığım takımların gelişmesi ve bu gelişimin de adım adım İnsan Kaynakları aracılığıyla şirketin tamamına yayılması gerektiğine inanıyorum. Piyasada neler oluyor, yurt dışında ve yurt içinde mesleki ne gibi yenilikler var, çalıştığım şirkete bu yenilikleri nasıl entegre ederim gibi konularda daima kafa patlatırım, birlikte çalıştığım ekiplerle yenilikler peşinde koşarken, eğlenmeyi de asla ihmal etmem. Benim için iş, özel yaşam dengesi her şeyin önündedir, kendime mutlaka iş dışında da yapabileceğim gelişim alanları yaratırım.''

  1) Hangi kurumda ve görevdesiniz?

  SmartMessage Senior Vice President, People & Corporate Culture

  2) Hangi üniversitede hangi bölümde okudunuz?

  Marmara Üniversitesi Arşivicilik'i 2. derecesiyle bitirdim, sonra Sabancı Üniversitesi'nde Executive Yönetim Gelişim Programı'nı tamamladım, sonra da Portland State Üniversitesi'nde Organizasyonel Gelişim ve Stratejik Yönetim Sertifika Programı'nı tamamladım.

  3) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular? Tecrübelerinizi ve olduysa bir görevden diğerine geçiş kararınızı nasıl verdiğinizi paylaşabilir misiniz?

  Ben çocukluğumdan itibaren çok özgür büyüdüm. Ne yapmak istediysem yapmakta çok özgür oldum. Üniversiteye başladığımda aynı zamanda çalışmaya da başladım ve tüm okul hayatım boyunca da çalıştım. Bu çalışma bana zaman yönetimi, zorlu durumları yönetebilme özgüveni ve kendi paramı kazanarak gelişimime istediğim gibi yatırım yapma şansı tanıdı. Bu durumları hayatımın sonrasındaki tüm süreçlerinde olumlu anlamda hayatıma entegre ettim. Ben hiçbir zaman burada bu şirkette oldum demedim, burada yapabileceklerim buraya kadarmış, daha geniş okyanuslara atmalıyım kendimi, yeni bir şeyler öğrenmeli ve bu öğrendiklerimi bana hayata geçirme şansı tanıyan yerleri buldum ve işimi şirketimi değiştirdim. Rutin – monoton – öğrenememek – olduğum yerde saymak beni çok mutsuz ediyor, bu nedenle bu konuya çok dikkat ediyorum. Bu koşturmaca ve öğrenmece beni çok dinç tutuyor. Çok meraklı bir insanım, öğrendiklerimi de yakın çevremle paylaşmayı çok severim, ki insanlarda merak uyandırmak çok hoşuma gidiyor. İnsan ilişkilerim her zaman çok iyi olduğundan, çözüm odaklı bir insan olduğumdan da mezun olduğum an itibariyle İnsan Kaynakları alanında çalışacağımı da iyi biliyordum ve yaptığım işi hala çok seviyorum, aynı ilk günkü gibi.

  4) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Ailem bana daima ne yapmak istiyorsan onu yap, biz her zaman arkandayız dediler. Bir karar vermeden önce her zaman fikirlerini alırım, onları dinlerim. Bana hayatım boyunca yanlış yapma fırsatı da tanıdılar, tüm bu fırsatlar benim büyümemi ve kendi kararlarımı verirken daha doğru kararlar vermeme yardımcı oldu. Anneme, babama ve biricik ablama çok teşekkür ederim, benim için her zaman iyi birer yol gösterici oldular. Çok minnettarım hepsine. 

  5) İş hayatınızda rol modeliniz olan kadın ve erkek liderler kimler?

  Geri dönüp baktığımda çok kıymet verdiğim 2 kişi var hayatımda. Bir tanesi İnsan Kaynakları alanındaki duayenlerden Rengin Onay Hanımefendi'dir. Kendisinin sakinliği, olumlu tavrı, olumsuz bir durumda bile yönetme becerisi ve sevgi dolu tavrı beni her zaman olumlu anlamda etkilemiştir. Kendisine buradan sevgilerimi gönderiyorum.

  Bir diğeri de çok eski dostum Sevgili Melike Beykoz. Benim sağduyulu sesimdir, hem özel hayatımda en yakın dostlarımdan biridir hem de ne zaman akıl danışmak istesem konu her ne olursa olsun bana yol gösterir, yoluma ışıklar saçar. Canım dostum Melike'ye de buradan en derin sevgilerimi göndermek istiyorum.

  6) Kendinizi güncel tutmak için kullandığınız kaynaklar var mı? Bizimle paylaşır mısınız?

  Mesleki olarak piyasada neler oluyor bitiyor öğrenmek ve takip etmek amacıyla, her ay mutlaka Capital – Forbes – HBR – Psikoloji dergilerini takip ederim. Mesleki bilgimin dışında çok derin bir spor tutkunuyum. Sokrates dergisini asla kaçırmam. 9 aydır Nilay'ın Sırt Çantası adlı bir gezi programım var, düzenli olarak gezi kaynaklarını okuyarak, rotalar belirlerim, programım için içerik oluştururum. Linkedin'deki günlük yayınları takip eder okurum ve paylaşırım. Düzenli olarak yazılar yazar, Linkedin üzerinden paylaşımlarda bulunurum.

  7) İnsan kaynakları alanında kariyer yapmak isteyen insanlara 3 tavsiyeniz ne olurdu?

  Geniş bir network ağına sahip olmalılar. Meraklı olmak önemli, kendi kabuğunuzda kalmak değil, sürekli öğrenme ve takip etme isteği ile gelişimde kalmak önemli.
  Sosyal medyayı doğru kullanmak, ne yayınladığınıza bakmak ve dikkat etmek çok önemli. Kendinizi ve imajınızı doğru yönetmek çok önemli.
  Bizim işimiz çok göz önünde, siz sadece kendinizi temsil etmiyorsunuz, çalıştığınız şirketleri de temsil yeteneğiniz var, bu nedenle fikirlerinizi yayınlarken dikkatli olmak ve geleceği de düşünerek hareket etmek önemli bence.

  8) Pandemi sürecinde işinizde ve insan yönetim süreçlerinizde ne gibi değişiklikler ve güncellemeler oldu?

  Sosyal anlamda birebir iletişimin her zaman çok önemli olduğuna inanırdım, pandemi bu süreçte bende bunun çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu ortaya çıkardı. Düzenli olarak tüm çalışanlarımızla iletişim kurmaya, onları anlamaya, ihtiyaçları olan konularda destek olmaya çalışıyoruz ekip olarak. Yeni dünyaya uyum sağlayacak çalışmalar araştırıyor ve peşinde koşuyoruz.

  9) Şirketinizdeki işe alım süreciniz nasıl, yetenek testi uygulanıyor mu?

  Pozisyonlarımıza bağlı olarak değişen uygulamalarımız var. Standart olarak sadece şunu yapıyoruz demem şu aşamada çok doğru olmayabilir.

  10) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Tekrar 20 yaşımda olsam, üniversite hayatımda biraz daha yaşıma göre eğlenebileceğim zamanlar ve alanlar yaratmaya dikkat ederdim, ben o dönem gerçekten çok çalıştım asla da pişman değilim, ama hayat zaten akıp gidiyormuş, bunu o zaman biraz öngöremeden çok sıkı bir çalışma hayatım oldu.

  Sonrasında bence zaten kendiliğinden gelirdi. Bugüne kadar yaşadığım hayattan, yaptıklarımdan, olageldiğim insandan dolayı çok mutluyum. Mutlaka gelişim alanlarım vardır, onların üzerinde çalışmaya devam ederek, daha iyi, hem kendisine hem çevresine hem de topluma faydalı bir insan olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.