TurkishWIN İlham Röportajları: Didem Duru

  TurkishWIN İlham Röportajları: Didem Duru

  Bilişim Teknolojilerindeki 20 yılı aşkın kariyeri, başarılarıyla kendine hayran bırakan, lider teknoloji devinin Türkiye Genel Müdürü Didem Duru bize kendini ve kariyerini anlattı. Bilişim Teknolojileri benim alanım diyorsan bu röportaj tam senlik. Keyifli okumalar!  

  Uzun soluklu ve başarılı kariyerini son iki senedir CISCO Türkiye'nin Genel Müdürlüğünde sürdüren Didem Duru hayatını nası değiştirdiğini, küçük yaşam tavsiyelerini, hayattan edindiklerini bizlerle paylaştı. 


  Kısaca konuğumuz Didem Duru'nun biyografisinden bahsetmek gerekirse;

  1995 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Didem Hanım yaklaşık 26 yıllık iş deneyimi boyunca, Finansbank, IBM ve Dell' de çeşitli yöneticilik ve ülke genel müdürlüğü pozisyonlarında çalışmıştır. Dell' de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesinde özel müşteri deneyimlerine yönelik görev almıştır. TOG Vakfı Eş Başkanı, TUBISAD Yönetim Kurulu üyesi ve WTECH kurucu üyesidir. Mümkün olduğunca gençleri destekleyen sosyal sorumluluk projelerinde yer alan ve de genç yöneticilere mentorluk yapan Didem Duru, Nisan 2019' dan beri de CISCO Türkiye' nin Ülke Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.


  1) Sizi kısaca tanıyalım. Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

       İstanbul'da doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisatı bitirdikten sonra iş hayatıma başladım. 2 senedir CISCO Türkiye'nin Genel Müdürüyüm. Aynı zamanda da TOG Vakfı Eş Başkanıyım.


  2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

       Ben iktisatta okurken mezun olunca bir bankada çalışmayı kafama koymuştum ve de yazları hep farklı bankalarda staj yaptım. Mezun olunca da bir bankanın hazine bölümünde işe başladım. Ancak bir süre sonra ekran başında para alıp satma işlemlerinin beni tatmin etmediğini, farklı bir şeyler yapmak istediğimi fark ettim. Bu farkındalık benim için çok zordu. Ne de olsa 4 yıl boyunca neyi istediğime karar vermiştim ve bankacılık için bir yola girmiştim. Ancak kısa bir sürede kariyerimde severek, coşkuyla yapacağım işin bu olmadığını üzülerek anladım. İyi ki de o zaman anlayıp beni tatmin edecek arayışa girmişim. Sonrasında IBM' de satış tarafında işe başlayarak teknoloji dünyasına giriş yaptım ve de 23 senedir teknoloji sektöründe büyük keyifle çalışıyorum.


  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, size destek oldu mu?

       Ailem her zaman yanımdaydı, arkamdaydı. Annem çocukluğum ve gençliğim boyunca derslerimle yakından ilgilendi, destek olmak için her zaman hazırdı. Ben çok genç bir yaşta, 22' de evlendim. 22 sene de evli kaldım. Eski eşim en çok çalıştığım dönemler de dahil olmak üzere kariyerimde beni her zaman en çok destekleyenlerden olmuştur.


  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

        En çok sosyal medyadan faydalanıyorum. Öncelikle gazete ve dergileri ve de beğendiğim diğer hesapları takip ediyorum. TedTalk izliyorum. Ve de mümkün olduğunca farklı ortamlardan insan ile iletişimde olmaya çalışıyorum. Sanırım en çok besleyen de gençler.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

        İlham aldığım belli kişiler yok sanırım ancak çalışan, üreten, farklılıklar içinde ilham veren herkesi takip ediyorum.


  6) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı?

        Sosyal medyada Twitter, Linkedin ve Instagram benim takip ettiklerim. Don Miguel Ruiz' in 4 Anlaşma kitabını herkes okumalı, başucu kitabı yapmalı derim.


  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

       Kesinlikle sosyal sorumluluk projelerine çok daha genç yaşlarımda başlardım. Vermenin, destek olmanın hazzını ve paylaşımını o yaşlarda yaşamış olmayı isterdim. Teknoloji sektörü çok dinamik, her zaman yeniliklere açık ve de bizi birçok farklı meslek grubu ile bir araya getiriyor. Bu sektörün içinde olmak insanı çok daha enerjik ve güncel tutuyor.


  8) Hayatınızdaki anahtar kelimeleriniz nelerdir?

       Sevgi, açıklık, güven, samimiyet, dürüstlük.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.