TurkishWIN İlham Röportajları: Merve Mut Tatlı

  Merve Mut Tatlı

  Başarılı ve göz dolduran kariyeri ile bize her zaman ilham olan Merve Mut Tatlı, samimi röportajında bize kariyerindeki başarı basamaklarını nasıl çıktığını anlattı, tavsiyelerde bulundu ve elbette ilham verdi. Keyifli Okumalar!

  Nisan 2021'den bu yana UPS IGA Gateway Müdürü görevini yürüten Merve Mut Tatlı, UPS kariyeri boyunca pek çok pozisyonda görev aldı. Bugüne kadar İnsan Kaynakları Yöneticiliği, Gelir Yönetimi ve Fiyatlandırma Yöneticiliği,İstanbul Avrupa Yakası Operasyon Yöneticiliği,Müşteri Tecrübe Merkezi Müdürü gibi çeşitli görevlerde yer alan Merve Mut Tatlı, ek olarak UPS Türkiye'nin ve Doğu Avrupa Bölgesi'nin Kadın Gelişim Programı'nın sorumluluğunu üstlendi.

  Yeditepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olup, Uluslararası Ticaret Bölümü'nde yan dal yaptıktan sonra Kanada'da 5 ay staj yaptı. Staj sonrası Yeditepe Üniversitesi'nde MBA programını tamamlayıp, 2011 yılında UPS Türkiye İnsan Kaynakları Departmanında işe başladı. Evli ve ikiz kız çocuğu annesi olan Merve Mut Tatlı, İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü okuyor.

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz? 

   1985, İstanbul doğumluyum. Lise eğitimimi İstek Vakfı-Bilge Kağan Lisesi'nde tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümünden mezun oldum. Aynı anda Uluslararası Ticaret bölümünde yan dal yaptım. Kanada da 5 aylık stajımı tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesinde MBA programını bitirdim ve 2011 yılında UPS Türkiye'de işe başladım ve 10 senedir bu şirkette çalışıyorum.

   2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Ailem ve lise dönemindeki öğretmenlerim üniversite de bölüm seçmemde etkili oldu. Matematik ve fen bölümü ilgi alanımdı ve bu bölümlerde başarılı olmam sayesinde üniversitede istediğim bölüme girebiliyordum. Pek bilinçli bir seçim yapamadım çünkü o zamanlar hangi bölüm ne yapıyor konusunda yeterli bilgim ve deneyimim olamamıştı. Özel ders aldığım öğretmenim ise bana öğretmenden de öte bölüm seçme sürecinde yol gösterici oldu. Diş hekimliği seçip, aynı gece ben kimsenin bardağından su içemiyorum dişçi olamam diyerek, tercihimi sildim ve Bilişim Sistemleri bölümünü yazdım ve ilk tercihime burslu olarak girdim. Ne okuyacağımı tam olarak bilmiyordum,o zamanlar IT hep geleceğin mesleği olacak dendi ve gerçek de oldu. Bense ikinci sınıf itibariyle bu bölümde mutlu olmadığımı ve bölüm değiştirmek istediğimi dekanım ile görüştüm ve fakat buna izin vermediler beni yan dal yapmam konusunda teşvik ettiler ve Uluslararası Ticaret bölümünde yan dal yaptım. Mesleğimi seçmemde en etkili yol Ottowa'da yaptığım 5 aylık staj dönemim oldu. 5 ay boyunca bilgisayar programcılığı üzerine staj yaptım ve her gün bu işi kesinlikle yapmayacağımı,mutsuz olduğumu anladım. Türkiye'ye döner dönmez MBA programını tamamladım ve UPS'e iş başvurusunda bulundum. İlk iş görüşmemdi ve işe kabul edildim. Meslekten öte direk UPS'i seçtim ve bu kararımın en büyük etkisi yurt dışında olduğum dönemdeki UPS arabalarına ve kuryelerine olan sempatim ve lojistik istememdi. 

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu? 

  Ailem kararlarıma her zaman destek oldu ve yol göstermek adına hem kendi fikirlerini hem de çevrelerindeki en iyi uygulamaları ilham alabilmem adına network ağımı arttırdı. 

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Toplumuma faydalı olabilmek adına sosyal sorumluluk projelerinde birçok dernek ve kurumla ortak projelerde yer alıyorum. Gelişimim için dijital kaynakları aktif olarak kullanıyor, şirket içi ve şirket dışı birçok eğitime online olarak devam ediyorum. Günlük haberlerin takibi dışında, yenilik ve gelişim için sosyal medyanın gücünü kullanıyorum

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz? 

  İş hayatı ve kadın gücünde Betül Mardin ve Leyla Alaton ilham kaynaklarım. UPS CEO'su Carol Tom ise son dönemdeki en büyük ilham kaynağım. 

  6) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? 

  •  Eğitimime devam ederken PT (part time) çalışma ve/veya her dönem farklı birim veya sektörlerde staj deneyimi gerçekleştirmek.
  •  Yurt dışı deneyimi için work and travel, erasmus seçeneklerini değerlendirirdim.
  •  Enstrüman çalmayı öğrenirdim, özellikle piyano dersi alırdım.
  •  Lise döneminde profesyonel voleybolcuydum, bırakmayıp devam etmek isterdim.
  •  İngilizce dışında ek farklı diller (Fransızca) daha öğrenmek isterdim.

  7) Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz? 

  •  İşe olan istek ve motivasyon,
  •  Planlı ve disiplinli olmak,
  •  Kriz anını iyi yönetebilmek,
  •  Esnek çalışabilmek,
  •  Yenilikçi,sürekli ögrenme ve gelişime açık olmak,
  •  İnsan İlişkileri, analitik düşünmek.

  8) Hayatınızdaki anahtar kelimeleriniz nelerdir? 

   Motivasyon, Hedef, Planlama, Gelişim, Sevdiklerim.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.