Öne Çıkarılmış

  10 Adımda Networking: 1- Hedeflerinizi Bağlantılarınızla Tasarlayın

  10 Adımda Networking: 1- Hedeflerinizi Bağlantılarınızla Tasarlayın
  Bu yazımızda Business Networking Akademi Kurucusu Ertuğrul Belen'in "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" kitabının ilk bölümünü birlikte inceleyelim!

  Hayatınızdaki hedefler, açık denizdeki pusulanız gibidir.

  Ertuğrul Belen

  Hedefler önemli olmakla birlikte genellikle bilinçli ya da farkında olmadan üç kriter ile tasarlanır: Zaman, miktar, finansal. Hedefleri bu adımlarla tasarlamak etkilidir ancak adımlarını insanlarla temas halinde gerçekleştiremezsen tatmin edici sonuçlar alamazsın. Örneğin yeni bir girişimin var ise bütün adımları detaylı yaz ve sonrasında gerekli uzmanları belirle. Ve o uzmanlar ile tanışmak için bir program oluştur.

  Networking yabancı bir dil öğrenir gibi öğrenilebilir. Metotlarını öğrenip uyguladıkça gerçek bir networker olunabilir.

  Network ederken asla yapma

  Networking'de yapılan hatalardan biri de kişinin ''iş düştüğünde'' aranmasıdır. Oysaki bağlantılarını her zaman güçlü tutarsan süreci kolaylaştıracaksın. Unutma ki, networking birini hedef seçip avlamak değildir.

  Networking nedir?

  Networking yaklaşımını daha iyi anlamak için kavramın doğasını inceleyelim. Networking'in tek kelimeyle ifade edilen bir anlamı olmamakla birlikte ''insan ağı, ilişki ağı'' olarak özetlenebilir. Sofistike bir kelime olarak gözükse de kültürümüzün temel taşlarından biridir. Aslında birçoğumuz farkında olmadan günlük hayatımızda zaten networking yapıyoruz. Network'ü zaman ya da insan ile sınırlı tutma. Hatta network kurmak için insanlarla birebir iletişim halinde olman da gerekmez. Önemli olan karşılıklı, keyif alınan bir paylaşımın varlığıdır.

  Gerçek bir networker olabilirsin

  Networking yabancı bir lisan öğreniyor gibi öğrenilebilir. Metotlarını öğrenip uygulayıp tekrarladıkça gerçek bir networker olunabilir. Yeni insanlarla tanışmayı sevmiyor olabilirsin ama Networking'in heyecanını ve gerçek faydasını algılamak için kendine zaman tanı. Doğal bir networker olmayabilirsin, ancak bu işin tanımlarından başlayıp pratik ile kendini geliştirebilirsin.

  Online Networking nedir?

  Online Networking, başlı başına bir kanaldır. Ancak araştırmalar gösteriyor ki sosyal ağların yalnız başına kullanımı yüz yüze görüşmenin güçlü his ve etkisinin yerini alması mümkün değildir. Networking'de internet kullanımı önemli olmasa da ancak bir araç olarak kullanıldığında tam fayda sağlayabilir.

  Karşındakine ne yansıtmak istiyorsun?

  Networking sırasındaki farkındalık çok önemlidir. Çünkü seni çevreleyen mekan ve insanların farkında olursan ancak o anı derinlemesine yaşayabilirsin. Konuştuğun kişiyi yalnızca kulaklarınla değil göz, vücut dilin ve tüm benliğinle dinlediğinde karşı taraf vermek istediğin değeri mutlaka hisseder.

  Ve son ipucu

  20 yeni insanı dinlemeden konuşmak, kartvizitlerini almak yerine, iki kişiye değer vererek dinlemen daha etkili Networking fırsatları doğuracaktır. 

  10 Adımda Networking: 2 – Networking Haritalarınızı Oluşturun yazımıza ulaşmak için buraya tıkla!

  Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen

  Bir Mentora Sahip Olmanın Faydaları Nelerdir?
  10 Adımda Networking
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.