10 Adımda Networking: 2 – Networking Haritalarınızı Oluşturun

  ghdfgh

   Networking haritası nedir, nasıl oluşturulur? Kişisel networking haritanı oluştururken uygulaman gereken adımları yazıda bulabilirsin.

  Networking haritası nedir?

  Kendi networkümüzü düşündüğümüzde kafamızda muhtemelen örümcek ağına benzer bir resim oluşacaktır. Bunun sebebi ise networkün örümcek ağın gibi genişleyen bir yapıya sahip olmasıdır. Yani bir noktadan birkaç yol çıkmaktadır ve bu gitgide katlanmaktadır, işte buna da networking haritası diyoruz.

  Networking haritamı nasıl oluştururum?

  Öncelikle kimleri tanıdığımızı belirleyip bir listesini çıkarın. Başlangıç olarak tanıdığınız kişilerin ad-soyad, telefon, e-mail, çalıştığı firma gibi standart bilgilerini yazarak işe başlayabilirsiniz. İleride bu bilgilere en son çalıştığı proje, geçmiş iş tecrübeleri gibi daha detaylı başlıklar da eklemelisiniz. 

  Bu çalışma bize aslında tanıdığımızı düşündüğümüz kişileri sadece bildiğimizi gösterecektir. Networking haritamıza baktığımızda tanıdığımız kişileri ve hedeflerimiz doğrultusunda kimleri tanımamız gerektiğini daha rahat analiz eder hale geleceğiz.

  80-20 kuralı networkingde de geçerli

  İtalyan ekonomist Vilfredo Parteto'nun 80-20 kuralı özünde hayatın herhangi bir alanında %20'nin %80'lik bir etki alanı olduğu görüşüdür. Bu kuralı networking alanına da uygulayabiliyoruz; çünkü tanıdıklarımızın %20'si yaklaşık %80'e yakın bir etki alanına sahip. Siz de çevrenizi incelediğinizde diğerlerinden ayrılan, çevresi geniş ve size kapı açan, açma potansiyeli olan kişileri yani networker tanıdıklarınızı hemen fark edeceksiniz. 

  Networker denilen haritanızdaki bu özel kişileri belirledikten sonra onlara fayda sağlayan bir yaklaşım sayesinde bu kişilerle networkünüzü güçlendirmelisiniz. Fayda sağlayan bu yaklaşım için onları daha yakından tanımamız, hedeflerini ve önemsedikleri konuları öğrenmemiz gerekiyor; çünkü hedeflerine ulaşmalarına ne olduklarını bilmeden yardımcı olamayız. Ayrıca sahip olduğunuz networkerların yanına yenilerini de ekleyerek ağınızı geliştirebilirsiniz. Bu da etrafınızdaki ağınıza katabileceğiniz networker kişileri tespit edebilmekten geçiyor.

  Yukarıdaki görsel örnek bir network haritası. Siz de kendi network haritanızdan yola çıkarak kendinizi geliştirmeniz gereken noktaları rahatlıkla görebilirsiniz.

  Küçük ipuçları

  • Merkezde her zaman siz varsınız.
  • Ana network kanallarınızı belirleyin: kariyer, iş, okul, golf kulübü gibi.
  • Networking, bağlantılarınızın başarılı olmasını sağlamayı da içerir. Bu yüzden onların hedeflerini bilmediğiniz sürece aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirecek fırsatları yakalayamayabilirsiniz. 
  • Görüşmediğiniz kişilerle yeniden bağlantı kurmak imkansız değil. Yıllardır lisenizin pilav gününe gitmiyorsanız gidin ve bir başlangıç yapın!
  • Bazı etkinlikleri organize edin, yani insanları bir araya getiren siz olun. O zaman size de networker diyebiliriz.

  10 Adımda Networking: 3 – Networkünüze Fayda Sunun yazımıza ulaşmak için buraya tıkla!

  Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen

  Reklamcılıkta Nasıl Kariyer Yapabilirim? Ceren Şeh...
  I. Uluslararası Katılımlı ACUGEN Yaşam Bilimleri K...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.