networking-cover

10 adımda Networking: 5 – Tanışmaya hazırlanın

 Bir networking etkinliğine gitseniz nasıl bir hazırlık aşaması yapmanız gerekirdi?


 Bir networking etkinliğine gitseniz nasıl bir hazırlık aşaması yapmanız gerekirdi?

Asansör konuşmanızı gözden geçirin

Toplantının içeriğine göre kendinizi nasıl tanıtacağınızı ve hangi özelliklerinizi ön plana çıkaracağınızı belirleyin.

Kişisel soru bankanızı hazırlayın

Asansör konuşmanızı yaptınız; fakat karşınızdaki size hiçbir şey sormadı. Bu durumda, konuştuğunuz kişiyi konuşmaya teşvik edecek bazı sorular sormalısınız. "Firmanız krizden nasıl etkilendi?", "İşinizin en keyifli tarafları nelerdir?" gibi cevabı evet/hayır olmayan sorular karşınızdaki kişinin sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Paylaşacaklarınızı belirleyin

Networking etkinliğinde tanışabileceğiniz kişilerle paylaşmak üzere makale, kitap, etkinlik gibi bilgileri önceden belirleyin. Hem konuştuğunuz kişilerin iletişim bilgilerini almış hem de onlara fayda sağlamış olursunuz.

Davet edin

Yeni tanıştığınız kişileri ileride gerçekleşecek olan başka bir etkinliğe davet etmek son derece olumlu bir izlenim uyandıracaktır. Burada içten olmak çok önemlidir. Ayrıca farklı ortamlarda bir araya gelerek networkünüzü güçlendirmenizi sağlar ve yine fayda sunmuş olursunuz.

Etkinliğe giden tanıdıklarınızı bulun

Tanıdıklarınız etkinlik sırasında sizi yeni kişilerle tanıştırabilirler. Bu şansı kaçırmayın.

Programınızı doldurmayın

Bir networking etkinliği öncesi ve sonrası başka bir program yapmaktan kaçının. Etkinliğe yorgun gitmek hem sizin motivasyonunuzu düşürür hem de istediğiniz performansı gösteremeyebilirsiniz. Veya networking etkinliğinden sonra başka bir mekana geçilmek istenebilir. Böyle bir durumda sonrasında programınızın olması bir etkinlikten taviz vermenize yol açacaktır.

Konuşmacıları araştırın

Networking etkinliklerindeki konuşmacılar, genellikle geniş bir iş ağına sahiptir. Onlarla tanışmak sizin de bu ağlara dahil olma ihtimalinizi arttıracaktır.

Etkinlik kankanızı bulun

Etkinlik kankanızla katılım öncesi hedeflerinizi birbirinizle paylaşın. Birbirinizi tanıtmanız gerektiği durumlarda arkadaşınızın sadece ismini söylemek yerine onu öne çıkaracak özelliklerini vurgulamalısınız. Örneğin, "Tanıştırayım, değerli bir arkadaşım ve Satışın 10 altın kuralı kitabının yazarı Taner Özdeş". Bu şekilde hem arkadaşınız hakkında karşı tarafta merak uyanma ihtimali artar hem de arkadaşınıza fayda sağlamış olursunuz.

Etkinliğe uygun giyinin

Giyimin etkinliğin performansını arttırmadaki önemi yadsınamaz. Bu sebeple kendi tarzınızı arka plana alıp etkinliğin tarzına uygun giyinmelisiniz.

Rozet kullanın

Rozetler, sohbet başlatmak için güzel bir araçtır. Mezun olduğunuz üniversitenin veya üye olduğunuz gönüllü bir derneğin rozetini takabilirsiniz.

Yaka kartlarından faydalanın

Tıpkı rozetler gibi, taka kartları da önemli bir networking aracıdır. Karşınızdaki kişinin ismini okuyarak bir sohbet başlatmak oldukça basit ama etkili bir yöntem.

Olumlu olun

Gün içinde kötü şeyler yaşamış olabilirsiniz; fakat bunu duruşunuza yansıtmayın. Yaşadıklarınızı unutup bir tebessüm ile networking alanına giriş yapın ve kendinize günün güzel devam edeceğini hatırlatın.

Erken gidin

Genellikle herkes, etkinliklere başlangıç saatinden biraz daha geç gitme eğilimindedir. "Herkes toplansın biz de öyle gideriz" düşüncesinin sonucu olarak bazı networking fırsatlarını kaçırabilirler. Bunu yaşamamak için, etkinlik başladığında orada olun ve henüz kalabalık olmadan konuşmak istediğiniz kişilerle tanışma fırsatını yakalayın.

10 adımda Networking: 6 – Networker Gibi Tanışın yazımıza ulaşmak için buraya tıkla!

Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen

 

Yorum

Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
Haydi Binyaprak'lı Ol