6. BİNYAPRAK İLHAM BULUŞMALARI

  6_binyaprak_bulusmalari

  Tüm ilham almak isteyenleri ve birbirinden değerli konukların ilham dolu konuşmalarını bir araya getiren BinYaprak, bu ay da ilk günkü heyecanıyla devam ederek 6. BinYaprak İlham Buluşmaları'nı gerçekleştirdi.

  Tüm iş hayatında kadın-erkek eşitliğine gönül adamış birbirinden heyecanlı katılımcıları ve capcanlı ilham dolu konuşmaları ile konuklarımıza WorkHaus ev sahipliği yaptı. Çeşitli ilgi alanlarına sahip herkesin kendine yeni ufuklar açarken, networkingin gücünü hissedebileceği etkinliğimizde tüm katılımcılar konuklar ile ilham yolculuklarına yeni kapılar araladı. BinYaprak 6. İlham Buluşmaları bu ay yine birbirinden değerli konuşmacıları hem Facebook'ta canlı yayın hem de fiziksel katılım gösteren binyaprak.com üyelerini bir araya getirdi.

  Yayınımız "Paramı Yönetebiliyorum" konusu ve Habitat Derneği Paramı Yönetebiliyorum Eğitmenleri Cansel Soycan ile Merve Çam eşliğinde başladı. Kişiler kariyer yolculuklarından bahsettikten sonra özellikle bu noktalara değindi;

  • Paramı Yönetebiliyorum eğitimi ile üniversite yıllarında tanışan değerli konuklarımız, gönüllülük süreçleri ve tanışma süreçlerini anlattılar.
  • Öğrencilik zamanında bulunacağımız Sivil Toplum Kuruluşlara nasıl ulaşabileceğimiz ve bizlere ne katacağından da bahseden konuklarımız, okulumuzda Paramı Yönetebiliyorum temsilciliklerinin nasıl olunabileceğini de bizlere anlattı.
  • Paramı Yönetebiliyorum eğitimi 4 segment içerisinde inceleniyor. "Çiftçiler, bireyler, girişimciler, işçiler".
  • Proje hedefleri arasında kişilerin bütçelerini hesaplayabilmeleri ve yönetebilmeleri, borçlarını nasıl şekillendirmeleri gerektiği, finansal terimlerin öğrenilmesi yer alırken projede asıl hedef elimize geçen paradan fazlasını harcamamak için yapılan eğitimdir.
  • Girişimciler için olan projenin segmenti gençlerin hayal dünyasına hitap ederken, girişimci adayları için olan finansal okur yazarlık ile neler yapıldığından bahsedildi.
  • Eğitim öncesi ve eğitim sonrasında hayatımızda neler değiştiğinden bahseden konuklarımız paramızın tasarrufunun bizlerin hayatına aslında birçok alanında nasıl etki ettiğinden de söz etti.
  • Karşılaştıkları para ve para yönetimi ile ilgili değişik hikayelere tanık olan konuklarımız bizlerle ilham dolu hikayeleri de paylaştılar.

  Bir sonraki konuklarımız Endeavor Türkiye Yöneticisi Didem Altop ve BinYaprak İle TurkishWIN kurucumuz Melek Pulatkonak. "İşimi Nasıl Büyütebilirim?'' konumuz hakkında canlı yayınımızı gerçekleştirdik. Değerli Didem Hanım konuşmasına, Endeavor ile tanışma hikayesinden bahsederek başladıktan sonra girişimcilere altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

  • Didem Hanım, işini büyütmek isteyen girişimcilerden etkin girişimcilere kadar destek olan Endeavor'un nasıl desteklerde bulunduklarını, girişimlerin nasıl olması gerektiğinden bahsetti.
  • Bir girişim kurmada para önemli etmen olsa da 3 bileşen; pazar, teknik ve işletme becerisidir. Aslında ekipler bu 3 konu arasında çalışır. En değerli para ilk müşterinindir.
  • Girişimler ilk kurulduklarında sivil toplum kuruluşlarından farksızdır.
  • Her şey para değildir. Sermaye oluşana kadar bağışlar, destekler ve borçlar vardır. Daha sonrasından Melek Yatırımcılar devreye girer. Bu konuda Endeavor'dan destek alınabilir.
  • Girişimcilikte nakit akışından satışa, müşteri talebinden müşteri memnuniyetine girişimciliğin temelinde odak noktası belirli olan ekip ve ekip arkadaşları aynı anda birçok işi üstlenebiiyor.
  • Bir girişimcinin Endeavor ve hangi programlara veya hangi yarışmalara başvuracağından bahseden Değerli Didem Hanım, girişimcilere açılan kapıların püf noktalarından bahsetti.
  • Girişimcilerin doğru bir yatırımcı bulabilmesi için pazarın öngörüsüne ayak uydurabildiğini kanıtlaması gerekir.
  • Didem Altop, keyifli ve zorlu yolculuk olan girişimcilikten, yatırımcılardan, pazar sektöründen, inovasyon merkezlerinden, kuruluşlardan ve girişimcilikte bahsederken ekiplerin nasıl girişimi daha ileriye taşıyabildiğine dair birçok püf noktaya değindi.

  6. BinYaprak İlham Buluşmaları'nda son canlı yayın konuklarımız Yönetici Koçu ve Strateji Ortağı Oya Günay ile MEF Üniversitesi Profesyonel Gelişim Koordinatörü Dr. Ahmet Aydemir. "Duygusal Zeka: İnsan Neden Tetiklenir?'' konumuz ile ilham severlerin duygularına ve duygularının hayatlarına nasıl etki ettiklerini konuştuk.

  • Herkesin merak ettiği duygusal zeka konusu bizleri, hayatımızı, duygu ve düşüncelerimizi tetiklemektedir.
  • Tetikleme, çevremizdeki olguların bizi negatif veya pozitif şekilde etkilemesidir. Kötü veya iyi duygu yoktur. Negatif ve pozitif duygu vardır. 
  • Tetiklenmeden bahsedildiğinde karşı taraftan geldiğine inanılarak karşı tarafı suçlamak kolaydır. Tetiklenme karşı taraftan başlar fakat tetiklenmeden etkilenmek bizim nasıl algıladığımıza bağlıdır. Etrafımızda ne olursa olsun bizim ne anlam yüklediğimizdir.
  • Belirli hareketlere tetiklenme cevaplarımızı yaşadığımız çevre ve büyüdüğümüz toplumdan etkilenerek şekillendiririz. Kişi ya çok geçmişe odaklanmıştır ya da aşırı geleceğe odaklı yaşamaktadır.
  • Tetiklenmeleri sürekli yaşamamızın nedeni sorumluluğu kendimize almamız ve hep çevreyi suçlamaya yatkın olmamızdır.
  • "Ben ne hissettim?" ve "Benim buna yüklediğim anlam nedir?" sorusunu kendimize sormalıyız.
  • "Hep mutlu olmalıyım, hep olumlu düşünmeliyim." düşüncesi yanlıştır. İnsan olduğumuzdan her duyguyu yaşayabiliriz. 
  • Olumsuz tetiklenme cümlelerinden çıkabilmek için neler yapmamız gerektiğinden bahseden sevgili konuklarımız, bizlere daha önceden yaşadığımız şeylerin hayatımızda nasıl yer edindiğinin de önemle altını çizdi.
  • Duygusal zeka konusunun işlenmesinin temel nedeni insanların ne duygusu yaşadığının nasıl farkına varması gerektiğinin farkındalığını yaratabilmektir.
  • Tetiklenen insan olayı kendine getiren, "kişisel algılayan" insandır. Kendinize getirmeden olaya bakabiliyorsanız olaydan tetiklenmeden doğru olanı yapan insansınızdır.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.