Öne Çıkarılmış

  Bilimde de Kadın Var! İnci’den Bir Teşekkür Mektubu

  13726742_1623739804604824_6999467537026983067_n

  ​Bilim ve teknolojiyi geliştirmenin geleceklerini şekillendireceğine inanan ülkelerde bilim insanları, bireysel ya da kitlesel hareketlerle desteklenmektedir.

  Gelişen bir Türkiye demek, üreten bir Türkiye demektir. TTGV'nin Ideanest projesinin ülkemizde bilim insanlarının çalışmalarına destekleyecek fonlama kültürünün gelişmesinde kilit rol oynayacağını düşünüyorum.
  1901 yılında Harvard'ta başarılı bir bilim insanı olan Edward Charles Pickering, erkek egemen akademide kuralları yıkmayı başardı. Potansiyeline inandığı kadınlarla uzun yıllar boyunca çalışan Pickering'in ekibinin içinde, yıldızların yapısını anlamamızı sağlayan Annie Jump Cannon, evrenin boyutunu hesaplamayı başaran Henriette Swan Leavitt gibi nice ilke imza atmış bilim kadınları yer alıyordu. Kadınların akademik çalışmalar yapmasının yasak olduğu 1923 İngilteresi'nden, hayallerinin pesinden koşmak için okyanus ötesine, Harvard'a gelen Cecilia Payne, ekipteki kadınların cömertçe paylaştığı deneyimleri ve kendi fizik bilgilerini harmanlayarak yıldızların hidrojen ve helyumdan oluştuğunu ispatladı. Şüphesiz kız kardeşliğin en güzel örneklerinden biri Pickering ve ekibidir. 

  Bilimsel çalışmalarıma başladığım ilk zamanlarda hayallerimi gerçekleştirebileceğime inanan kimse yokken simdi yanımda onlarca kız kardeşin desteğini hissediyorum.

  TTGV'nin Ideanest projesinde yer almama köprü olan BinYaprak, birbirine inanıp birbirini destekleyen kız kardeşlerin dünyayı nasıl değiştirebileceğinin somut örneklerinden biridir. Bünyesinde yer alan nice kadın alanında fark yaratmış, örnek liderlerden olmuştur. BinYaprak kurucusu sevgili Melek Pulatkonak Seyrek ise günümüzün kız kardeşlik çemberindeki Pickering'idir. Hayallerimin peşinden çok çalışarak koşarken, çalışmalarımın meyvelerini almaya başlayacağım bu yıl için desteklerini esirgemeyen BinYaprak, TTGV ve tüm bağışçılara teşekkürlerimle. 

  Gerçek Bir Kız Kardeşlik Hikayesi
  Ogawa-Yamanaka Kök Hücre Ödülü
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.