Yazılar

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  4 dakika okuma süresi (713 kelime)

  BinYaprak buluşmasında bir yemek mucidinin Youtube yolculuğu

  BinYaprak ilham buluşmalarında BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, yemek mucidi ve yazarı Refika Birgül'ü konuşmacı olarak ağırladı. 

  blog

  BinYaprak ilham buluşmalarında BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, yemek mucidi ve yazarı Refika Birgül'ü konuşmacı olarak ağırladı. 

  BinYaprak ilham buluşmalarında BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, yemek mucidi ve yazarı Refika Birgül'ü konuşmacı olarak ağırladı. "Bir Yemek Mucidinin Youtube Yolculuğu" konulu sohbette Refika Birgül, mutfak kültürüne açılan kişisel yolculuğu ve youtuber olmak hakkındaki görüşlerini BinYaprak üyeleriyle paylaştı.

  Dijital İşte Kız Kardeşlik Platformu Bin Yaprak, Mayıs ayı ilham buluşmalarında yemek mucidi ve yazarı Refika Birgül'ü ağırladı. Buluşmada kişisel yolculuğu hakkında bilgi veren Birgül, şunları kaydetti: "Matematik ve fizik temelliyim, ancak kişisel eğilimlerim doğrultusunda psikoloji eğitimi görmeyi tercih ettim. Sonrasında çeşitli festivallerde, sanat bienallerinde çalışmaya başladım. Bunlar ilk gençlik dönemlerimde yer almak istediğim sanatsal uğraşlardı. Sonrasında özel bir hastanede çalışmaya başladım. Beş altı yıllık tecrübenin ardından yaklaşık 40 doktorun çalıştığı sağlık kurumunda, doktorların talebiyle 28 yaşında genel müdürlük görevini üstlendim. İki yıla yakın görevin ardından kendi yemek tariflerimle kitap yazma sürecim başladı."

  Hobi ile başlayan yemek tutkusu

  Hobi olarak yazdığı yemek kitabının ciddi satış rakamlarına ulaştığını belirten Birgül,"Gazetede yazma ve TV serüvenim kitap sürecinin ardından geldi. Yedi yıldır bu faaliyetlerimi sürdürürken, basın olsun TV olsun benden aynı şeylerin talep edilmeye başladığını gördüm. Halbuki farklı, araştırarak bulduğum ya da yeni olan bir şeyleri paylaşmak istiyordum. Bunun için kendi TV programımı dahi çektim. Mesela Türkiye'de 318 çeşit köfte var. Bu tarifleri araştırarak buldum. Bunlarla ilgili TV programı yapamayacak olduğumu anladığımda, Youtube'de paylaşmaya karar verdim. Youtube benim için yeniden bir doğuş oldu" dedi.

  Farklı ilgi alanlarını mutfak kültürüne taşıdı

  Fikir geliştirmenin önemine değinen Birgül, şunları söyledi: "Yeni bir fikir geliştirmem için kendi kendime kalmam, içimdeki sesi duymam lazım. Kendini besleme konusunda ise multidisipliner olmak gerektiğine inanıyorum. Fizik, psikoloji ve ekonomiyi çok okurum. Tarih de toplumda olanları anlamak ve hayalgücünü çalıştırmak için beslenilmesi gereken kaynaklar arasında benim için. Aslında kurduğum bu hayaller, sonrasında yemek tariflerime de yansıyor. Örneğin Selçuklu tarihinde gördüğüm sekiz köşeli bir yıldız, benim için simetriyi değiştiriyor, tabakta durma şeklini değiştiriyor, yemeği sunma şeklini değiştiriyor. Osmanlı tarihindeki gelişmeler örneğin, ilk dönemdeki sadelikten şaşaaya geçiş, Fatih dönemindeki gelişmeden Kanuni döneminde dünyanın ilk füzyon mutfağına yönelme gibi etkiler, bunların yemeğe yansıması da bana enteresan geliyor.

  Youtuber başarısı

  Youtube'de sadece bir yıldır yer aldığını belirten Birgül, "Belli başlı konularda aramalar artık Youtube'e kaydı. Yotube kullanıcıları çoğunlukla gençler, ancak sadece gençlere ait değil. Youtube gibi sosyal mecralarda önemli olan değişken, adapte olma kapasitesi. Ne iş yaparsanız yapın, mutfak kültürü kişiyi geliştiren bir kültürdür. Hiç yemek yapmayıp benim youtube kanalımı izleyen takipçilerim var. Benim başarım, vermek istediğim şeyle, ulaşmak istediğim kişilerin içindeki sesle örtüşmesiyle ilgili olabilir. Bence her alanda bunu başarabilecek çok sayıda insan var. İnsanlara bir şeyler vermek istiyorsanız ve bu işi doğru yapıyorsanız, mutlaka kendi alıcınızı bulursunuz. Dolayısıyla herkes içindekini açığa çıkardığı noktada bir kitlesi olacaktır. Bunun için kendinizden vazgeçerek değil, kendiniz olarak varolursanız, youtuber olmanın anlamını da kavramış olursunuz. Dolayısıyla çok daha samimi ve doğru bir kitleniz olacaktır. Ben Youtube'ün TV'den çok daha doğru bir kurguya ve içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum. Dayatılan bir şey yok, içinizden gelen, sizi siz yapan şeyler var youtuber'ların videolarında." dedi. 

  BinYaprak Hakkında

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital işte kız kardeşlik networkü. BinYaprak, www.binyaprak.com adresindeki servisi ve sosyal medya hesaplarıyla üye ve takipçilerine ilham verirken, yine dijital platformlarda eğitim ve etkinlikler düzenlemektedir.

  Refika Birgül Kimdir?

  Refika Birgül, İstanbul doğumlu, yemek mucidi ve yazarı, Refika'nın Mutfağı'nın kurucusu, Refika'dan markasının kurucu ortağı, televizyon programcısı ve youtuber'dır. Üniversitenin ilk yıllarında Yavuz Turgul'un reklam ajansı Medina Turgul'da çalışırken, reklamcı olma hayaliyle okulu bırakmaya karar verir. O dönemde İstanbul depremi gerçekleşince bu kararından vazgeçer ve VoIP ( voice over internet protocol) denilen alanda kendi işini kurar. Mezun olduktan sonra IF Istanbul Bağımsız Filmler Festivali ve ardından İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) organizasyon bölümünde çalışır. Son olarak da Özel Doğan Hastanesi'nde beş buçuk sene boyunca üst düzey yönetici ve sonrasında genel müdür olarak görev yapar. Mutfakla ilişkisi, boyu ocak seviyesindeyken tüm aileye bol köpüklü Türk kahvesi yaparak başlar. Akdeniz mutfağını Kıbrıslı annesinden, teyze ve dayılarından; İç Anadolu mutfağını ise Nevşehirli babasından, dede, hala ve yengelerinden öğrenir. Akrabalarını görmek için gittiği Londra'da damak zevki iyice gelişir. Hep daha farklısını arar, bulamayınca da kendi yapmak ister. Matematik sevdasıyla yemeklerin algoritmasını çıkarmaya çalışır. Refika Birgül'ün yemek kitapları Refika'nın Mutfağı/Cooking New Istanbul,Bulgur'un Halleri, Nar'lı Tarifler, Düdüklü'nün Sihirleri ve Hızlı Tarifler. Birgül, yemek serüvenine gazete yazıları, TV programları ve Youtuber olarak devam etmektedir.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Kabul ederek, https://binyaprak.com/ dışındaki bir üçüncü tarafça sağlanan bir hizmete erişeceksiniz.

  © 2022 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.