Finansta Kariyer: İlke Takımoğlu Homriş, CFA

  Finansta Kariyer: İlke Takımoğlu Homriş, CFA

  CFA Institute'un Türkiye'deki temsilcisi olan CFA Society Istanbul'un direktörü olarak çalışan İlke Takımoğlu Homriş, CFA, ile kariyer yolculuğu ve finans hakkında tavsiyelerle dolu, bol ilham içeren bir röportaj gerçekleştirdik. Detaylar yazıda! Keyifli okumalar!

  1) Sizi kısaca tanıyalım: Nerede doğdunuz, ne okudunuz, şimdi ne yapıyorsunuz?

  İstanbul 1972 doğumluyum. Üsküdar Amerikan Kız Lisesi, Boğaziçi Matematik ve ABD Clark üniversitesi MBA mezunuyum. Üniversite ve master dönemlerimde de staj ve part-time işler yaptım. 1995' te o zaman Türkiye' de bankacılık okulu kabul edilen ve bugün de sektördeki pek çok üst düzey bankacıyı yetiştirmiş olan Interbank' ta Management Trainee (MT) olarak başladım. MT programı sonrası çalışmak istediğim alan olan yatırım bankacılığı bölümüne girdim ve 2012 yılına kadar yerli ve yabancı kurumlarda hisse senedi araştırma ve yurtdışı satış bölümlerinde çalıştım. 2015'ten beri CFA Society İstanbul direktörü olarak çalışıyorum.

   2) Sizi yönlendiren anlar ve kişiler kimlerdi? Mesleğinizi nasıl seçtiniz, karar anlarınız neler oldular?

  Finansa ilgim doktor olan annemin yönlendirmesiyle başladı. Annemin hastaları arasında finans alanında çalışanlar ve iş adamları vardı; onlardan Türkiye' de gelişmekte olan bir sektör olduğunu öğrenmem sebebiyle ilgi duymaya başladım. Boğaziçi üniversitesinden bir üst sınıftan işletmede okuyan bir arkadaşımın da bu alana yönelmesiyle, finans alanında çalışmaya karar verdim ve Amerika'ya MBA yapmaya gittim. Ayrıca matematiğe olan ilgim ve yeteneğim de ilgimi desteklemeye yardımcı oldu.

  3) Aileniz kariyer yolculuğunda sizi nasıl yönlendirdi, destek oldu mu?

  Bu soruya yukarıda biraz cevap vermiş oldum aslında. Zaten fikir olarak annem yönlendirmişti. Yurtdışında staj yapmak konusunda da annemden yardım alıp, Avrupa' da bir hastanenin finans bölümünde staj yapmıştım üniversitedeyken. Ama bunu ben talep ettim annemden.

  4) Kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

  Bedensel (spor ve beslenmeye dikkat ederek) ve zihinsel sağlığımı korumaya çalışmak dışında son zamanlarda kendim için pek bir şey yapmıyorum.

  5) Hayatınıza etki eden, ilham aldığınız kişiler kimler, bize onlardan bahseder misiniz?

  Çok zeki, çalışkan, zarif ve müthiş bir kadın olan annem dışında kimseden ilham almadım. Eşini (babamı) erken yaşta kaybeden annem hem çok iyi bir doktor hem de herkesin akıl aldığı müthiş bir kadındı. Beni her anlamda donanımlı yetiştirmek için maddi manevi yapabileceği her şeyi yaptı. Hala bugün annemin öğretileriyle idare ettiğimi söyleyebilirim. Ayrıca bizim zamanımızda hazırlık dahil 7 sene okuma fırsatım olan Üsküdar Amerikan Lisesi, o zamanlar sadece kız lisesiydi ve bize orada "istediğimiz her şeyi yapabilecek yetenek ve bilgide olduğumuz" öğretildi; çok çalıştık, başarmayı istedik ve bağımsız ve özgür kadınlar olarak yetiştirildik.

  6) Kendimiz geliştirmek için hangi dijital kaynakları takip edelim? Mutlaka okumalısın dediğiniz kitaplar var mı ?

  Çok fazla bilgiye erişimimiz var. Bu da zaman zaman yorucu olabiliyor. Bence finans alanında çalışmak isteyen herkes her gün Wallstreet Journal ve Financial Times'ı okusa, biraz da Warren Buffett' la ilgili kitapları, kendini epey geliştirir. Benim herkese önerim klasik ve çağdaş Türk ve yabancı kitapları mutlaka okumaları. Teknoloji gelişti ama insan psikolojisi aynı hızda değişim göstermiyor. Hala o kitaplardan öğrenilecek çok şey var. Bir de yapabilirseniz, Nutuk'u okuyun.

  7) Tekrar 20 yaşında olsanız neyi farklı yapardınız? Bu mesleği seçmeyi düşünenlere ne tavsiye edersiniz?

  Bugünün şartlarında 20 yaşında olsam, üniversiteyi yurtdışında okumak isterdim. Ya da en azından 1 senesini. Ve daha liseden itibaren bir yerlerde çalışmaya, staj yapmaya başlardım. 17 yaşındaki kızımı ve 15 yaşındaki oğlumu da bu şekilde yönlendirmeye çalışıyorum. Üniversitedeyken mutlaka finansla ilgili yarışmalara (örneğin CFA Institute'un Research Challenge yarışması) katılır ve networkümü genişletmek için elimdeki tüm imkanları kullanırdım. Finans sektörünü seçebilirdim yine; ya da tıp, hukuk gibi bir mesleği de düşünürdüm.

  İlham dolu katkılarından dolayı İlke Takımoğlu Homriş'e, CFA, çok teşekkür ederiz.

  Mentorluk Programlarını Tanıyalım: CampusWIN Mento...
  Bugünün Lideri Olarak Üniversitende Fark Yaratmaya...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikler...
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.