İşsizlik Üniversiteli Kadınlarda Erkeklere Kıyasla 1.6 Kat Daha Fazla

  BinYaprak-Kurucusu-Melek-Pulatkonak

  BinYaprak'ta bize her gün kadınlar günü. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün ardında kadınların yoğun emeği ve mücadelesi olduğunu ifade eden BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması için çalışan dijital kız kardeşlik platformu olarak sadece kadınlardan değil, erkeklerden de yoğun destek aldıklarını belirtti.

  Üniversitede kadın/erkek mezun farkı 782.162 kişi

  Yakın gelecekte iş hayatına atılacak genç kadın kuşağının istihdama katılımı için üniversite düzeyinde eğitim gören genç kadınlara bakmak gerektiğini kaydeden Pulatkonak, şunları belirtti: "Üniversite mezunu kadın sayısı ile üniversite mezunu erkek sayısı arasındaki makas her yıl 782.162 kişi açılıyor. Üniversitelerden mezun olan erkeklerin sayısı kadınlardan %8 daha fazla. Bununla birlikte, üniversite mezunu kadınlar işgücüne üniversite mezunu erkeklere göre %13 oranında daha az katılıyor. Erkek işgücüne katılım oranı %86 iken, kadın işgücüne katılım oranı %73 oranında kalıyor."

  İstihdam şansı erkeklerde 1.3 kat daha fazla

  Üniversite mezunu erkeklerin istihdam edilme şansının üniversite mezunu kadınlara göre 1.3 kat daha fazla olduğunu ifade eden Pulatkonak, oranın erkeklerde %77.8, kadınlarda %60.2 olduğunu vurguladı. Eğitimin istihdam açısından öneminin altını çizen Pulatkonak, üniversite mezunu kadının lise mezunu kadının iki katı, orta öğretim mezunu kadının ise üç katı daha fazla istihdamda yer aldığını belirtti. 2018 verileriyle lise ve dengi mesleki okuldan mezun olan kadınların istihdama katılma oranının %34.6 olduğunu ifade eden Pulatkonak, bu oranın genel lise mezunlarında %26, ortaokul ve dengi mesleki ortaokul mezunlarında %18.2, ilköğretim mezunlarında %28.7, ilkokul mezunlarında %27.6, okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyen kadınlarda %18.1, okuma yazma bilmeyen kadınlarda ise %14.9 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

  İşsizlik üniversiteli kadınlarda %17.4

  Üniversite mezunu kadınlar arasındaki işsizliğin, üniversite mezunu erkekler arasındaki işsizlikten 1.6 kat daha fazla olduğunu dile getiren Pulatkonak, bu oran erkeklerde %9.9 iken, kadınlarda %17.4 düzeyine yükseldiğini vurguladı. Öte yandan, üniversite mezunu kadınların üniversite mezunu erkeklere göre %22 daha az maaş aldığını belirten Pulatkonak, yükseköğrenim mezunlarının yıllık brüt maaşlarına bakıldığında erkeklerin kazancı 55.663 TL iken, bu meblağın kadınlarda 45.483 TL olduğunun altını çizdi.

  İşte eşitlik için daha fazla rol model, network ve seçim özgürlüğü

  Pulatkonak, "İşte eşit fırsatları yakalayabilmek için daha çok çalışan kadın rol modele ihtiyacımız var. Çalışan kadınlar iş ve yaşam seçimlerini nasıl yaptıklarını daha fazla paylaştıkça, bizler farklı alternatifler yaratabilmek için daha fazla network ettikçe, seçim olanaklarımızın zenginleştiğini görüyor, "O Yaparsa Ben De Yaparım" diyoruz. BinYaprak'ta bize her gün kadınlar günü. Her gün farklı çalışma hayatı hikayelerini paylaşıyor, ilham veren kadınları ve bizi destekleyen erkekleri videolar, yazılar ve canlı yayınlar ile kutluyoruz. 10 bin üyemizin %15'i erkeklerden oluşuyor. Biliyoruz işte eşitlik yolculuğunda yan yana ve birlikteyiz. Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun." dedi. 

  inTeach Portalı Nedir?
  Staj Bulamıyorum Diyenlere İpuçları!
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadı...
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.