Murat Babadalı ile Özgeçmiş ve Önyazının Olmazsa Olmazları

  Pembe-Siyah-Oyun-Youtube-Kk-Resmi-2

  Müşteri İlişkileri Takım Lideri Murat Babadalı, 10 Mayıs'ta özgeçmiş ve önyazı hazırlamanın püf noktalarını paylaşarak öğrencilere ilham kaynağı oldu.

  Bizlerin kişisel tanıtım aracı olma yolunda adım adım ilerleyen özgeçmiş, aslında belli bir dönem içerisinde iş hayatında ne yaptıklarımız ve buna bağlı olarak gelecek yıllarda ne yapabileceğimizin bir göstergesidir. Babadalı, Ufuk Tarhan'ın özgeçmiş yerine özgelecek tanımının kullanılması gerektiği sözüne katıldığını söyleyerek özgeçmişin gelecekte ne yapabileceğimizi sunduğunu söyledi. Yaratıcı özgeçmiş tasarımlarını kullanmanın etkili olabileceğini söyleyen Babadalı, ancak özgeçmişin görselliğinden ziyade içeriğinin ne kadar bizleri aktarabildiğinin daha önemli olduğunu belirtti. Babadalı’nın önerilerine göre özgeçmiş içerisinde öncelikle kişisel bilgilerimizin yer alması gerekirken, bizlerin her an ulaşılabilir olması gerekmektedir bu amaçla iletişim bilgilerinin doğru şekilde doldurulması gerekmektedir.

  Özellikle yeni mezun kişilerin mezuniyet sonrasında kendilerini nerede görmek istedikleri, amaç ve hedeflerini kariyer hedefleri başlığı altında bildirmeleri özgeçmişin incelenmesini kolaylaştıracaktır. Özgeçmişlerin 1-2 sayfayı geçmemesi ve özgeçmişlerde iş deneyimi kısımlarında yapılan işler hakkında ayrıntı vermek önemlidir.  İş başvurularında istenen deneyim şartını öğrencilik döneminde yapılan stajlar veya çalışmalar ile doldurma imkanı sağlanabilir. Üniversite süresince bölümünden kaynaklı staj yapamayan ve iş deneyimi kazanamayan kişiler öğrenci toplulukları ve STK’larda görev alarak deneyim kazanma şansı yakalayabilirler. Özgeçmişte iş deneyiminin yanında dil, bilgisayar bilgilerine, mesleğimizle alakalı aldığımız belgelere de yer verilebilir. “Katılım Gösterilen Etkinlikler” bölümünde en önem verilen etkinliğin belgesinin yer alması önemlidir.

  En başta yola çıkıldığında herkesin özgeçmişi bomboş ama yapılan şeylerle, çabalarla şekil almaktadır. Bu amaçla SWOT analizi kendimizi tanımak ve kariyer hedefimizi şekillendirmek için kullanılabilir. İş başvuruları süresince sosyal medyayı ve networkumuzu LinkedIN gibi profesyonel sosyal ağlar üzerinden kullanabiliriz. 

  Aktif iş arayan bireylerin özgeçmişlerinin güncel, açık anlaşılabilir olması onları iş arayan yüzlerce insan arasında öne çıkarabilecektir. Özgeçmişlerde referans olarak, staj ya da iş deneyiminiz süresince beraber çalışılan profesyonel iş hayatından kişilere yer verilmesi önemlidir. Bu süreçte kişiler networkunu referans bulmak için kullanabilir. 

  Özgeçmiş içerisinde kullanılacak fotoğraflar profesyonel içerikli olmalıdır, gündelik hayatta kullanılan fotoğraflara yer verilmemesi önemlidir. Özgeçmişin kişilerin aynası olduğunu söyleyen Babadalı, bu nedenle özgeçmiş içerisinde verilen bilgilerin gerçeği yansıtmasının devam eden süreçlerde sorun yaşanmaması için önemli olduğunu belirtmiştir. Günümüzde sınırların kalktığını söyleyen Murat Babadalı, yurt dışında çalışmak, iş aramanın kolay ve düşünülebilir bir durum olduğunu bu amaçla birden fazla dille yazılmış özgeçmiş kullanmanın yararlı olabileceğini belirtti.

  Son olarak  başvuru yaptığımız işe yönelik niyet mektubumuz olan ve bu işe başvuru nedenimizi açıkladığımız önyazı hakkında bilgi veren Babadalı, iş başvuruları sırasında ilettiğimiz özgeçmiş ve önyazıların İK çalışanları tarafından eksiksiz incelendiğini bu nedenle de kullanılan yazı dilinin önemli olduğunu belirtti.

  Bu ilham dolu yolculukta bize eşlik ettiği için Murat Babadalı’ya ve tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz. 10 Mayıs'ta gerçekleştirilen canlı yayının videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Sıradaki BinYaprak Salısı için takipte kalın!

  Ayşe Birsel ile Sevdiğiniz Hayatı Tasarlayın
  Oya Günay ile 21.YY İnsanı: 1.Bölüm
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.