Nedir bu LinkedIn Başarı P.A.N.O N.Y.S’si? – 1 Profilinizi Oluşturun (3)

  network-nasil-yapilir-cover

  Profesyonel unvanınızı oluşturdunuz, deneyimlerinizi detaylandırdınız. Şimdi sıra LinkedIn kullanıcılarının varsa, en çok okuduğu özet bölümüne geldi!

  Özet bölümü, aslında kısacık profesyonel unvanınızı okuyan birisinin 'Bunu nasıl yaptın? Nasıl başardın?' diye sorduğunda (varsayalım ki) verdiğiniz cevaptır. Özet bölümünü yaklaşık 3 ile 5 paragraf arasında, toplam 2000 karakteri geçmeyecek şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Profilinize bakanların çoğunluğu özet bölümünüzle ilgilenecektir. Bu vizyonda 'Özet', profesyonel unvanı kapsayan ve deneyimlerinizi özetleyen değerli bir bölümdür. Deneyimde olduğu gibi özet bölümüne de medya ekleyebilirsiniz. Yalnız, deneyim bölümünde paylaştığınız aynı ekleri özet bölümünde de koymayın. Çeşitlendirmeye özen gösterin. Özet bölümünüzü 5 adımda hazırlayabilirsiniz:

  1. Adım: Profesyonel Unvanınızı Detaylandırın

  Profesyonel unvanınızı kelime sınırına takılmadan iki ya da üç cümleyle detaylandırın. Böylece profesyonel unvanınızı birkaç cümle ile özet bölümünüzün girişi haline getireceksiniz. Özet bölümünde yapılan en önemli hata geçmişten geleceğe yazılmasıdır. Özet bölümünüze en güncel gündeminizle başlamalısınız.

  2. Adım: 'Birinci Adımı Nasıl Başardın?' Sorusuna Cevap Verin

  Birinci adımı nasıl başardığınızı somut bir şekilde referanslar ya da kullandığınız yöntemlerle yazın.
   

  3. Adım: Örnek Verin

   Çalışmalarınızla ilgili örnek vererek çevrenizin sizinle nasıl işbirliğinde olabileceğini netleştirin.

  4. Adım: Diğer Özelliklerinizden bahsedin

  Çevrenizin sizinle ilgili bilmesi gereken, onlara faydası olabilecek diğer özelliklerinizi özetleyin.

  5. Adım: Anahtar kelimelerin önemini unutmayın

  Profesyonel Unvan ve Deneyim bölümlerinde yer verdiğiniz anahtar kelimelerle Özet bölümünü güçlendirin.

  Özet Bölümünüzü Hazırlarken Bunlar Unutmayın!

  Yönlendirme: Özet bölümünün son paragrafında kısa kısa üyesi olduğunuz dernekleri, aldığınız öncelikli eğitim, sertifika ve lisansları, ödülleri, kalite belgesini vb. yazabilirsiniz. Önemli olan en çarpıcı detaylara yer vermeniz.

  Referanslar: Tanınan şirket ve markalarla çalışma deneyiminiz olabilir. Etik olarak paylaşmanızda bir mahsur yoksa mutlaka özetinizde bunları yazmanızı öneriyorum. Hangi çapta şirketlerle çalıştığınızı göstermek için bu bölüm önemlidir.

  Canlı Özet Bölümü: Profesyonel unvan, deneyim ve diğer bölümleri sık sık değiştirmeye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak özet bölümünü yıl içindeki hedefleriniz ve gelişmeler doğrultusunda üç ayda bir revize etmelisiniz. 

  Akıcı Anlatım: Özet bölümünüzde kendinizi anlatırken lütfen sıfatlarla övmeyin. Bunlar artık gerek LinkedIn kullanıcılarının gerekse insan kaynaklarının canını sıkan tanımlardır. 

  Niyet: Nasıl bir işbirliğine açık olduğunuzu, yani işbirliği niyetinizi özet bölümünde net bir şekilde paylaşmanız gerektiğine inanıyorum. Bu doğrultuda olumlu geri dönüşler olduğunu gözlemledim.

  İçtenlik ve Etik: 'Dünyanın LinkedIn'le artık daha da küçük' olduğunu fark ederek yazdığınız her şeyin yanınızdaki kişi tarafından okunacağınızı düşünerek kaleme almanızı öneriyorum. Birçok defa profilini şişirenlerin zor duruma düştüğünü gördüm.

  Shaya Group İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avc...
  CampusWIN Oryantasyon Etkinliğinin Ardından
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.