Öne Çıkarılmış

  Nedir bu LinkedIn Başarı P.A.N.O N.Y.S’si? – 2 "Katma Değerli Araştırın"

  networking

  Önceki bölümde uygulamaları eksiksiz yapıp işbirliği odaklı bir profil oluşturduysanız, yolun yarısını geçtiniz demektir. LinkedIn ile kapsamlı arama nasıl yapılır? Cevabı yazıda!

  LinkedIn'de şu güçlü soruyu kendinize sorup sonra da harekete geçme şansınız vardır: 'Üç sene sonra (kariyerimde, hayatımda, girişimimde, projemde vb.) ulaşmak istediğim hedefi hayal ettiğimde, çevremde kimleri görüyorum? Kimlerle tanış olmam, karşılıklı fayda sağlar?' Kendinize vereceğiniz yanıtlar doğrultusunda kişiler, firma isimleri, meslek grupları, uzmanlar, mentor gibi daha birçok tespitte bulunabilirsiniz. Tam da bu noktada LinkedIn arama motoru özelliklerini kullanarak hayatınıza önemli bir değer katabilirsiniz.

  Arama Gizliliği Nedir?

  LinkedIn'de ilk profil oluşturduğunuzda bazı standart ayarlar vardır. Mesela birinin profilini incelerseniz, o da profilindeki 'Kişi profilinizi görüntüledi' başlığında baktığınızdan haberdar olur. Ayarlardan bunu değiştirebilirsiniz. Ancak unutmayın kendinizi gizlediğiniz süre içinde, siz de profilinizi kimlerin görüntülediğini göremezsiniz.


  Arama Limiti

  2015 yılında başlayan bir uygulamayla birlikte tam sayı açıklanmasa da ayda 60 aramayla limitli olduğunuz söyleniyor. Aynı şekilde yaklaşık aynı sayıda profilinize bakanları görebiliyorsunuz.

  Bu noktada iki alternatif çözümünüz var:

  • Odaklı arama yapın. Yani az ve öz arayın.

  • Daha fazla arama yapmak için Premium olarak bilinen ücretli üyeliğe geçiş yapın.

  Arama Çubuğu

  Bu bölümde öncelikle arama çubuğu sonuçlarını kişiler, iş ilanları, şirketler, gruplar, okullar alt başlıklarına ayırarak arama yapma yöntemlerini daha sonra ise filtreli arama ve kelime seçimleriyle arama yapma yöntemlerini inceleyeceğiz.

  Kişiler: Arama çubuğuna bir şey yazıp arattığınızda her zaman öncelikli olarak o konuyla ilgili 'Kişileri' görüntülersiniz. Kişiler başlığını seçtiğiniz için 'Mutlaka bir kişi ismi girmeliyim' yanılgısına düşmeyin. Örneğin burada yazdığınız bir kelimeyi arattığınızda profilinde o kelime geçen kişileri sonuçlarda görebilirsiniz. Bir şirket adı yazıp arattığınızda arama yaptığınız şirkette halen çalışan, geçmişte çalışmış ve hatta şirkette proje yapıp profiline yazmış herkesi görürsünüz. 

  İş İlanları: 'İş aramıyorum' deyip lütfen bu bölümü geçmeyin. Buradan rekabeti, görev tanımlarını ve dönemsel ihtiyaçları buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki insanların iş bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Bir iş ilanının detayına girdiğinizde o şirkette çalışanları da görebileceksiniz. İşte LinkedIn'in gücü!

  Şirketler: Nasıl kendiniz için bir profil oluşturduysanız, şirketiniz için Kurumsal LinkedIn hesabını oluşturabilirsiniz. Arama çubuğuna bir şirket ismi yazıp arattığınızda, şirketle ilgili bilgi alabilir, kaç kişinin kurumu takip ettiğini, çalışan sayısını vb. öğrenebilirsiniz.

  Gruplar: Bu arama başlığında farklı meslek, yetkinlik, ve ilgilere sahip profesyonellerin networking yapmak için oluşturdukları gruplara ulaşabilirsiniz. Bazı gruplara hemen katılıp içeriği inceleyebildiğiniz gibi bazı gruplara katılma talebi gönderdikten sonra grup yöneticisinin onayı ile katılabilirsiniz.

  Okullar: Şirketlerin olduğu gibi üniversitelerinde özel sayfaları vardır. Kendi üniversitenizi bulup mezunlara, öğrencilere, yönetime veya akademisyenlere ulaşmak için değerlendirebilirsiniz.

  Kaynak: "İş Dünyasında LinkedIn ile Networking" Ertuğrul Belen


  Aşırı Duyarlılığa Güven
  Nedir bu LinkedIn Başarı P.A.N.O N.Y.S’si? – 1 Pr...
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Business Networking Akademi Kurucusu

  Çok Satanlar "Networking" Kitabı Yazarı

  Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere bireylerin hedeflerine yönelik güven odaklı çevre stratejilerini tasarlama vizyonuyla Business Networking Akademi'yi kurmuştur. Networking'i Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ Sanatı olarak tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 kurumuna ve 80 binin üzerinde profesyonel, üst düzey yönetici ve girişimciye Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış ve patentli Networking eğitimleri vermiştir.  

  Networking eğitimleri, Speed Networking™ uygulamaları, LinkedIn Stratejileri ve CEO Networking Programı'nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları" kitaplarının yazarıdır. Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur. Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır. TEDx konuşmalarında da sahne alan Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

  Ertuğrul Belen’in yeni kitabı “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” Haziran 2018’de Optimist Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.