Nedir bu LinkedIn Başarı P.A.N.O N.Y.S’si? – 3 Networking Yapın

  Nedir bu LinkedIn Başarı P.A.N.O N.Y.S’si? – 3 Networking Yapın

  İşbirliği odaklı profilini tamamladın, LinkedIn'in kalbi niteliğinde araştırma yöntemlerini keşfettin. Artık networking'e hazırsın!

   İnsanlar arasındaki ağları örebilmek için öncelikle sizin tanışmanız gerekiyor. Yüz yüze ilişkilerde olduğu gibi, LinkedIn'de de tanımak etkili tanışma ve tanıştırmaların sonucu oluşuyor.


  Davet Göndermek – Davet Almak

  LinkedIn çevrenizi geliştirmek için öncelikle tanıdığınız kişilerden başlamalısınız. Birini ağınıza dahil etmek için davet gönderirken mutlaka 'Not ekle' kısmından kişiye özel bir mesaj yazın. Eklediğiniz kişiler sizi reddeder veya tanımadıklarını bildirirlerse bir süreliğine davet gönderme özelliğinizi durdurabilir. Tanıdıklarınızı eklediyseniz şimdi sıra kaçırmış olabileceğiniz kişileri toplu davet etmekte. Güçlü bir profil oluşturduktan sonra farklı bir kanaldaki (Gmail, Outlook, vb.) çevrenize toplu davet gönderebilirsiniz. Toplu davetlerde mutlaka profilinizin hazır olmasını öneriyorum.


  Mesaj Atmak – Mesaj Almak

   LinkedIn'de tek bir kişiye mesaj atabileceğiniz gibi birden çok kişiye aynı anda mesaj atmak da mümkün. Toplu mesajları onları ücretsiz ve onlara fayda sağlayacak bir etkinliğe davet etmek kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca aynı kişiye bir yıl içinde en fazla bir ya da iki defa toplu mesaj gönderebileceğinizi düşünüyorum. LinkedIn'de ne kadar aktif olursanız, zaman içinde o kadar kişi sizinle iletişime geçer. LinkedIn'de aldığınız mesajları SMS veya WhatsApp mesajı gibi güncel okumalı ve yanıtlamalısınız. Lütfen hiçbirini cevapsız bırakmayın.


  LinkedIn Gruplarına Katılmak ve Grup Kurmak

   Doğrudan iletişime geçmenin yanı sıra LinkedIn Grupları en önemli network ve sosyal sermaye oluşturma aracıdır. LinkedIn gruplarında;

  • Katıldığınız bir grubu takip etmeye başladığınızda aktif üyelerin kimler olduğunu rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Grubunuzdaki üyelerle bağlantı kurmadan onlara mesaj atabilirsiniz.

  • Bazı gruplarda yüz yüze buluşmalar düzenlendiği için daha hızlı bir network inşa edebilirsiniz. 

  • Gruplara katılarak birçok kişinin aynı anda sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. 

  • Sektörel gruplarda uzmanlık konunuz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  LinkedIn'de bir gruba katılabileceğiniz gibi kendiniz bir grup da oluşturabilirsiniz. Grup oluşturmak gerçekten emek gerektiren bir iştir. Üyelerin binlerce grup arasından neden sizinkine katılmaları gerektiğine ve ve nasıl bir paylaşım ortamı oluşturacağınıza daha yola çıkmadan karar vermeniz gerekiyor.

  Güncellemeleri Beğenmek ve Yorum Yazmak

  Beğendiğiniz ve yorum yaptığınız paylaşımlar kendi güncellemelerinizde de görünür. Bu sebeple neyi beğendiğinize ve yorum yaptığınıza dikkat edin. LinkedIn'de söyleyecek olumlu bir şeyleriniz yoksa, sessiz kalmanızı yorum yazmamanızı öneriyorum. Mutlaka olumsuz görüş belirteceksiniz doğrudan mesaj atmanızı öneriyorum.  Etiketlemek ve Etiketlenmek

   Paylaşımlarınızda ilgili kişileri etiketleyerek etki alanınızı genişletebilirsiniz. Ancak mutlaka o kişinin bundan rahatsız olmayacağından emin olun.


  Tavsiye İstemek

  Günlük hayatta referans almak dediğimiz konu LinkedIn'de tavsiye istemektir. Tavsiye istediğiniz kişi size güvenir ve zaman ayırırsa hakkınızda yazdıkları profilinizin 'Tavsiyeler' bölümünde görünür. Profilinizi inceleyenlerin referanslarınızdan sizi dinlemesi gibi güçlü bir etki oluşturur. LinkedIn'de tavsiye isterken şunlara dikkat edin;

  1- Tanıdığınız hatta birlikte çalıştığınız kişilerden tavsiye isteyin.

  2- Tavsiye istemeden önce e-posta atın.
  3- Nasıl bir tavsiye istediğinizi önceden düşünün.

  4- Önünüze gelen herkesten tavsiye almayın.

  5- Tavsiye isteyip geri dönüş alamadığınız kişilere küsmeyin.

  6- Zaman ayırıp tavsiye yazanlara teşekkür edin.

  7- Tavsiyelerinizi güncelleyin

  LinkedIn'de tavsiye isteyebileceğiniz gibi tavsiye de verebilirsiniz.

  Tanıştırmak

   Tanıştırmak kulağa kolay bir eylem gibi gelse de, emek dolu bir vizyon işidir. Çünkü etkili bir tanıştırma için;

  1- Tanıştıranın her iki kişiyle de öncelikle kendisi tanışmış olması,

  2- Güvenilirliklerinin ve ihtiyaçlarını anlaması,

  3- Çevresindeki insanların ihtiyaçlarının doğru zamanda örtüşmesi,

  4- Tanıştırma öncesi niyetini her iki tarafla da paylaşması,

  5- Tanıştırmayı her iki kişiden kısaca bahsederek yapması,

  6- En önemlisi tanınırlık için değil, çevresine fayda sunma vizyonuyla içtenlikle yapması gerekir.

  Kaynak: "İş Dünyasında LinkedIn ile Networking" Ertuğrul Belen

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Business Networking Akademi Kurucusu

  Çok Satanlar "Networking" Kitabı Yazarı

  Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere bireylerin hedeflerine yönelik güven odaklı çevre stratejilerini tasarlama vizyonuyla Business Networking Akademi'yi kurmuştur. Networking'i Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ Sanatı olarak tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 kurumuna ve 80 binin üzerinde profesyonel, üst düzey yönetici ve girişimciye Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış ve patentli Networking eğitimleri vermiştir.  

  Networking eğitimleri, Speed Networking™ uygulamaları, LinkedIn Stratejileri ve CEO Networking Programı'nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları" kitaplarının yazarıdır. Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur. Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır. TEDx konuşmalarında da sahne alan Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

  Ertuğrul Belen’in yeni kitabı “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” Haziran 2018’de Optimist Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.