İlk Türk Kadın Sendika Başkanı: Dervişe Koçoğlu

  İlk Türk Kadın Sendika Başkanı: Dervişe Koçoğlu

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  Hayatı ve Kariyeri

  1918 Kıbrıs doğumlu olan Dervişe Koçoğlu, İstanbul Çapa Kız Enstitüsünü bitirdikten sonra Bandırma Yaprak Tütün Bakım İşleme Evi'nde işe başlar. Hemen ardından sendikal faaliyetlerde adından söz ettirerek kısa zamanda yönetim kuruluna yükselir. Kendisi gibi Sendikacı kökenli olan Sabahattin Koçoğlu ile evlenir. 

  1955 yılında ilk kez başkan seçilir. Bandırma, Balıkesir, Çanakkale Havalisi Tütün Müskirat Gıda ve Yardımcı İşçiler Sendikası'nın başkanlığına seçilir. Dervişe Koçoğlu, 19 Ağustos 1968'de kurulan Tekgıda-İş'in kurucular kurulunda da görev alır. 21 Aralık 1975'te yapılan genel kurulda hiçbir yönetim kademesinde yer almayarak aktif sendikacılık hayatını sona erdirir. Toplam 11 dönem sendika başkanlığı yapan Dervişe Koçoğlu, bundan sonraki yaşamını İstanbul'da sürdürür ve 5 Ocak 2002'de Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde kanserden yaşamını yitirir. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.