CaseCampus, O da Ne?

  CaseCampus, O da Ne?

  Biz TurkishWIN ve Endeavor ile business canvas modellerini öğrendik, vaka analizi yaptık. Hayalin girişimci olmaksa, CaseCampus vaka çalışmasını sen de kaçırma!

  14 Haziran 2017'de Turkishwın, Endeavor iş bilirliğinde Studio-X'de gerçekleştirilen CaseCampus vaka çalışmasına katıldım. Harika deneyimlerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum!

  Endeavor Derneği nedir, ne işe yarar?

  Endeavor Derneği etkin girişimcileri destekleyen uluslararası bir ağ. Şöyle düşün; bir girişimin var bunu en az bir yıl boyunca büyüttün, belli bir noktaya getirdin. Artık elindeki kaynakların yeterli gelmiyor ama tutkun ilk günkü gibi. Bu noktada Endeavor'a başvuruyorsun. Tabi tek başvuran sen değilsin, değerlendirme süreci başlıyor. Kazandığın zaman; Endeavor sana mentorluk hizmeti sağlıyor, o bulamadığın yatırımları seninle buluşturuyor. Başka ne mi yapıyor? Şuraya tıklayarak ayrıntılara ulaşabilirsin.

  CaseCampus nedir?

  CaseCampus Endeavor Türkiye'nin Akbank ana sponsorluğunda en meraklı gençleri, en deneyimli akademisyenlerin ve en güncel girişimci hikayelerinin aynı çatı altında buluştuğu ücretsiz bir programdır. Bu programla Endeavor Türkiye, girişimcilerden aldığı gerçek vaka örneklerini gençlerle buluşturuyor. Başarılıysan program sonunda girişimini büyütmek için gerekli fonu sağlayabiliyorsun. Henüz girişimin yoksa üzülme; program sonunda Akbank'ta öncelikli staj imkanları da sağlanıyor. Başka fırsatlar da var, merak ettiysen buraya tıkla!

  CaseCampus vaka çalışması

  İlk olarak Endeavor Derneği kendilerini, amaçlarını ve projelerini bize anlattı. İş kanvas modeli (Business model canvas) açıklandı, Endeavor tarafından desteklenen girişimlerden olan Armut.com'un verileri incelendi ve vaka başladı! 

  Bu vakada üç temel ikilem vardı. İkilemleri Armut.com'un kurucusu Başak Taşpınar video aracılığı ile bizimle paylaştı. Biz de aramızda alternatif çözüm önerileri oluşturduk.

  Vaka çalışmasının amacı

  Vaka çalışmasının amacı bize verilen verilere dayanarak girişimcinin, karşılaştığı ikilemlere çözümler üretmekti. İşe alım süreçlerinde bazı şirketler vaka çalışması da yaptırdığı için bunu öncesinde profesyoneller eşliğinde deneyimlemek de çok önemli. Bir vaka çalışmasında şirketler, temel olarak bizim takım çalışmasındaki konumumuz, yaratıcı düşünme yeteneğimiz ve kriz anındaki tutumumuz ile ilgileniyor. 

  Katılımcılar olarak keyifli, öğretici, yaratıcı iki saat geçirdik. Bu ve daha fazla etkinlikten haberdar olmak eğlenirken, iş hayatında öne geçmek, yeni insanlarla tanışmak, ufkunu geliştirmek istersen TurkishWIN'e seni de her zaman bekleriz. Kafanda soru işareti varsa Facebook, LinkedIn ya da bu postun altından bizimle iletişime geç. Hayal ettiğin ne varsa, biz yaptıysak sen de yaparsın!

  Son olarak bir sır daha

  CaseCampus etkinliğinden Turkishwin'in Genç Kadın Kariyer Günü'ne katıldığım için haberdar oldum. Ve bu etkinlik her yıl 1500 kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Bu günde Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen firmalarının yöneticileri, bilim insanları ve daha nicesi biz gençlere ilham veriyor. Eczacıbaşı, Vodafone, Lav, Migros, Oracle gibi birçok öncü şirket staj fırsatlarını bize sunuyor. Üstelik bu etkinliği TurkishWIN'in üniversite liderleri CampusWinner'lar organize ediyor. Bu linke tıklayarak Genç Kadın Kariyer Günü ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsin!

  Kaynaklar:

   Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Müge Fırsat tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.