En İyi Stajyer Olmanın 5 Harika Yöntemi

  En İyi Stajyer Olmanın 5 Harika Yöntemi

  Staj yaparken eğlenebilir ve oldukça güzel bir deneyim elde edebiliriz. Peki, nasıl çalıştığımız yerdeki en iyi stajyer oluruz? Senin için derledik! 

  Staj yapmak için çıkılan uzun yoldaki en zor süreçlerin genelde karar vermekle alakalı dönemler olduğu söylenir. Hangi alanda çalışmaya karar verdiğimiz süreç oldukça yoğunken, sonrasında gelen mülakat süreci de oldukça meşakkatlidir.

  Fakat, staj için seçilmemizle beraber artık farklı bir dönemdeyiz. Staj yapmak kulağa eğlenceli gelebilir. Hatta hayatımızdaki en güzel deneyimlerden birini de yaşayabiliriz. Peki, nasıl çalıştığımız yerdeki en iyi stajyer oluruz?

  Bugün, en iyi stajyer olmana yardımcı olabilecek bazı yöntemler derledik. İyi okumalar! 

  1) Araştırmanı Yap

  Mülakata gitmeden önce mutlaka şirket hakkında kısa bir araştırma yaparız. Bilgilerimizi tazelemek adına yeni stajımıza başlamadan önce çalışacağımız şirket ve sektör hakkında biraz daha araştırma yapmak ise bizi stajımıza hazırlar. Bunun yanında, çalışacağımız şirketin kültürü, çalışma tarzı ve beraber çalışacağımız kişilere bakmak staja başlamadan önce özgüvenimizi toplamamıza yardımcı olur. 

  2) Bağlılığını Göster

  İşe zamanında gelip işini bitirmeden işten çıkmaman patronuna işine ne kadar bağlı olduğunu gösterir. Bu, patronuna işine verdiğin ciddiyeti ve işini başarıyla yapmak için verdiğin fedakarlığı göstermene yardımcı olur. Bunun yanında işini yaparken detaylara dikkat etmen ve sunumlarını planlanmış ve düzenli bir şekilde yapman da işin için ne kadar özverili olduğunu gösterir.

  3) Sınırlarını Zorla

  İş tanımının dışında ilgini çeken başka konularla uğraşman hem seni uzun vadede geliştirir hem de patronunun dikkatini çeker. Staj döneminde yapacağın bu ekstra işler hem yeni şeyler öğrenmene hem de bu işleri öğrenirken patronunla iletişiminin artmasına destek olur. Bunun yanında kendini bu şekilde inisiyatifler alarak geliştirmen, şirkete olan bağlılığını da gösterir.

  4) Soru Sor 

  Bir işi öğrenme sürecinde bir stajyer olarak soru sormaktan hiçbir zaman çekinmemelisin. Staj yapmanın amacı çalışmak istediğin alanla ilgili yeni şeyler öğrenmek ve kendini geliştirmek. Bunun dışında, gerektiği yerde soru sorman, patronuna işine karşı ilgi duyduğunun ve bu alan için öğrenmeye hevesli olduğunun izlenimini verir.

  5) Sosyalleş

  Staj süresince sadece çalışmak yerine seninle beraber çalışan diğer stajyerlerle iletişim kurabilir onları tanımaya çalışabilirsin. Bunun dışında patronlarınla da kahve aralarında biraz sohbet edebilir onlardan şirket hakkında daha fazla bilgi toplayabilirsin. Şirket içinde bu şekilde sosyalleşerek hem networkünü geliştirip hem de şirket hakkında veya çalıştığın alan ile ilgili daha çok şey öğrenebilirsin.

  Sen de hayalindeki stajı bulup en iyi stajyerlerden biri olmak istiyorsan, youthall.com 'a gir, profilini oluştur ve kariyerin için ilk adımı at! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil dijital işveren markası platformudur. Kariyerin için ilk adımı atmak istiyorsan, sen de hemen Youthall' a üye ol!

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.