Endüstri Mühendisliği Okurken Yurt Dışı İmkanları Neler?

  Endüstri Mühendisliği Okurken Yurt Dışı İmkanları Neler?
  Üniversite okurken yurt dışına çıkmak istiyorsun aynı zamanda farklı kültürler ile bir arada yaşayarak yeni bir dil öğrenmek mi istiyorsun? Ya da farklı bir deneyim yaşamak? Nereden başlayacağına karar veremiyorsan, bu yazı tam sana göre!

  Endüstri mühendisliği okurken, kendime yapabileceğim en büyük yatırımlardan birisinin yurt dışı projelerine katılmak olduğuna inanmışımdır ve bunun hakkında araştırmalar yaptım. Farklı diller öğrenip farklı kültürler ile beraber yaşamak istiyorsan, tek yapman gereken karar verip harekete geçmek!

  Öncelikle ne yapmak istediğine karar ver. Sosyal sorumluluk, staj hareketliliği ya da Erasmus öğrenim hareketliliği mi? Sosyal sorumluluk adı altında bir çok katılabileceğin program mevcut. 

  SOSYAL SORUMLULUK

  Mesela Aiesec'te dünyanın her yerinden sosyal sorumluluk programı bulabilirsin :) Orada da senin gibi çalışmaya dünyanın her yerinden gelen stajyerler olacak ve asla yalnız kalmayacaksın. Hem dilini geliştireceksin ve bambaşka bir tecrübe edineceksin. Sadece gitmek istediğin ülke ve ne tür bir programa katılmak istediğin önemli. Anaokulu öğretmenliği, ev kadınlarına İngilizce öğretmenliği ya da gittiğin şehri gezerek blog yazıp V-log çekerek o ülkede yayınlanacak bir belgesel hazırlayabilirsin. 

  Erasmus+ Projeleri ve AGH

  Sonrasında ulaşım ve konaklamanın karşılandığı Avrupa Gönüllü Servisi ile 1 seneye kadar yurt dışında gönüllü çalılabilirsin. Gitmeden önce projeye başvururken, buradan gönüllü gönderici kuruluş bulman gerekiyor. Nasıl mı yapacaksın? "Voluntary European Service" olarak arama yaparak, Türkiye'den hangi kuruluşlar gönderici olabiliyor görebilirsin. 1 sene çok uzun geliyor ise daha kısa -1hafta 15gün- projeler istiyorsan, yine konaklama ulaşım bedellerinin karşılandığı Erasmus+ training course ve projelerine bakabilirsin! 

  STAJ

  Gelelim şimdi staja, nasıl bulacaksın? Türkiye'de bile zor buluyorum, yurt dışında nasıl olacak mı diyorsun? Başta da dediğim gibi karar vermen ve harekete geçmen önemli. Ben öğrenmek istediğim dili seçerek o ülkedeki şirketleri araştırarak işe başladım. Sen de kendini geliştirmek istediğin alanı seçerek, bu şekil araştırmaya koyulabilirsin. Gitmek istediğin ülkedeki iş-staj imkanları, girişimler yazarak şirketleri bulup hepsine mail atabilirsin. Şirketleri staj ilanlarını veren internet siteleri de var. Mailde göndereceğin bir motivasyon mektubu olsun. Burada kendini tanıt, neden o şirketi istediğini ve o alanı neden istediğini belirtmen artı bir puan olacaktır. Birden fazla yere mail atman gerekebilir. Ama unutma güzel şeyler zaman alır :) O yüzden vazgeçmek yok. Ayrıca Aiesec'te de bir çok uzun dönem staj imkanı mümkün ve maaş da alabilirsin!

  ERASMUS ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

  Okulunun Erasmus imkanlarından faydalanabilirsin. Bölümünün anlaşmalı olduğu üniversitelerle yurt dışına giderek, 6 aydan 1 seneye kadar kalabilirsin. Bunun için bölüm Erasmus koordinatörün ve okulundaki Erasmus ofisin sana yardım edecektir.

  Bu yazı BinYaprak misafir yazarları Ebrar Önder tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum 2

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Hilal Akkar zaman: Çarşamba, 27 Mart 2019 21:33

  Merhabalar, bunlara ek olarak ESTIEM'i incelemenizi öneririm Sadece Bogazici, ITU, Yildiz Teknik, ODTU, Bilkent, Dokuz Eylul ve İzmir Ekonomi Universitelerinde bulunan Avrupanin en buyuk capli Endustri Muhendisligi Kulubu'dur. https://estiem.org buradan ayrintilara bakabilirsiniz!

  1
  Merhabalar, bunlara ek olarak ESTIEM'i incelemenizi öneririm:D Sadece Bogazici, ITU, Yildiz Teknik, ODTU, Bilkent, Dokuz Eylul ve İzmir Ekonomi Universitelerinde bulunan Avrupanin en buyuk capli Endustri Muhendisligi Kulubu'dur. https://estiem.org buradan ayrintilara bakabilirsiniz! :)
  Beyza Kendirli zaman: Cumartesi, 04 Ocak 2020 23:28

  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel.

  Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için abouterasmus.com'u da inceleyebilirsiniz

  1
  Çok faydalı bir yazı olmuş. İnternette böyle içeriklerle karşılaşmak çok güzel. Erasmus ile ilgili daha fazla içerik için [b][url=https://abouterasmus.com/]abouterasmus.com[/url][/b][i][/i]'u da inceleyebilirsiniz:)
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.