Etkili Networking Nasıl Yapılır?

  Etkili Networking Nasıl Yapılır?

  İş hayatına hoş geldiniz. Mevcut görevlerinizin ve yüksek performansın yanında artık etkin bir ilişki ağı kurmak (network) gibi bir göreviniz de var.

  Teknolojinin zirve yaptığı bir dönemdeyiz. Sosyal medya hesaplarımızla, farklı kontaklar ile birbirimize bağlıyız. Ancak bu bağın ne kadar güçlü olduğu tanıdıklarımızın, arkadaşlarımızın ne kadar çok olduğu ile ilgili değil, üzerinde çalışılmış, düşünülmüş ve yatırım yapılmış bir ortak geçmişe dayanmasıyla ilgili. İşte bu yazımda size "networking nasıl yapılır" konusunda birkaç ipucu vereceğim. Kariyer basamaklarını tırmanırken size yardımcı olacağına inanıyorum.

  İletişim ağınızı belirleyin

  Size akıl verebilecek mentorlarınız kim? Doğru soruları size sorarak yol planı yapmanızı sağlayacak koçlar kim? Bilgi kaynağı olan öğretmenleriniz kim? Sizi başkalarına bağlayabilecek olan bağlayıcılar kim? Sizi organizasyon içinde ve dışında başkalarına anlatabilecek sponsorlarınız kim? Ortak projeye gönül rahatlığıyla imza atabileceğiniz partnerlarınız kim?

  Farklılıkları kapatmak için bir plan yapın

  Yukarıda yer verdiğim tüm noktalar için en az bir veya iki kişiyi sayabiliyor olmalısınız. Eğer sayamıyorsanız farkı kapatmanın zamanı gelmiş demektir.

  Network ilişkisi kurmaya odaklanın

  Gitmek istediğiniz yeri belirlediniz, farklılıkları çıkardınız. Şimdi güçlü ilişkiler kurmak adına yola çıkma ve kendinizi anlatarak, paylaşım yaparak ve en önemlisi dinleyerek ilişki kurmaya niyet etme zamanı. Hangi alanlarda kimlerle tanışmalısınız?

  Bilgi, fikir ve iletişim adreslerinizi paylaşın

  Tanıştığınız kişiler ile paylaşım yapmaktan korkmayın, bırakın fikirleriniz, öngörüleriniz onlar tarafından da bilinsin ve ortak düşünce yaratabilin.

  Sizinle aynı tarzda olmayan insanları da dahil edin

  Hepimiz için en kolayı arkadaşlarımız ile yemek yemektir. Peki sizin departmanınızdan olmayan bir yönetici ile bir öğle yemeği nasıl geliyor? Belki ilk aşamada çok tercih edilesi değil, çünkü konfor alanınızda olmayacaksınız. Ancak bu tür deneyimleri daha çok yaşadıkça göreceksiniz ki siz de bu farklılıklardan zevk alabilirsiniz. Unutmayın: hiçbir zaman yalnız yemek yemeyin!

  Networkünüzü genişletmek için fırsatlar arayın

  Konferanslar, zirveler, organizasyonlar, sosyal medya paylaşımları ilişki kurabilmek için çok iyi fırsatlar. Ancak burada bulunmak yetmiyor, konuşmak, tanışmak, bağlantı bilgilerini almak ve network ilişkilerini her iki tarafın da kazanabileceği şekilde sürdürmek gerekiyor.

  Takip edin

  Takip edin. Takip edin. Network ettiğiniz kişilerin güncel durumlarını not edin.

  Sıkça ve rahatça minnetinizi bildirin

  Networkünüzdeki kişilerden yardım aldığınızda onlara teşekkür etmeyi unutmayın, karşılığında siz de mümkün olduğunca network ilişkinize yatırım yapın. Unutmayın network ilişkisi kurmak ve network etmek tek taraflı değil, iki taraflı "kazan kazan" diyaloğuna dayanan bir yolculuktur. İş hayatındaki başarılı insanlar ile pek o kadar başarılı olamayan insanları ayırt eden konulardan biri network yapmak. Başarının tek tahmin edicisi değil kesinlikle, ancak çok büyük bir destekleyicisi. Haydi, durmadan haritanızı çıkarıp farklılıkları belirleyip etkili network yapmak için aksiyon almak ile işe başlayın.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.