İnsan – Yapay Zeka İş Birliğinde Eksik Ara Beceriler

  İnsan – Yapay Zeka İş Birliğinde Eksik Ara Beceriler

  Accenture, insan-makine iş birliği çağında ön plana çıkacak olan ve bu insan becerilerinin uygulanmasına olanak tanıyan temel üst düzey becerileri belirledi. Peki bu beceriler neler?

  İnsan becerileri gelişiyor, şirketler de Yapay Zeka (AI) ve ilgili teknolojileri hızla benimserken, bazı iş rolleri yalnızca insanlar tarafından gerçekleştirilecek, diğerleri ise akıllı otomasyonla ele alınacak. Ancak, ortaya çıkan rollerin çoğu, Accenture 'ın "eksik ara" olarak adlandırdığı dinamik alanda birlikte çalışan insanlar ve makineler tarafından yerine getirilecek.

  Bu roller, insanların daha üst düzey insan becerilerini uygulamalarını gerektirecek. 2016'ya kadar (12 yıl boyunca) becerilerin nasıl geliştiğine dair analizimiz, ABD'deki işlerin yarısından fazlasının daha yüksek düzeyde yaratıcılık gerektirdiğini,% 47'sinin daha karmaşık mantık gerektiren ve %36'sının daha fazla sosyo-duygusal beceriye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.
  Accenture, insan kaynaklarını geliştirmeyi ele alan kapsamlı bir akademik araştırmayı analiz etti. İnsan-makine işbirliği çağında ön plana çıkacak olan ve bu insan becerilerinin uygulanmasına olanak tanıyan temel üst düzey becerileri belirledi.

  Buradaki asıl zorluk birçok insan için geleneksel çalışma biçimlerinin rutin ve tekrarlayıcı görevler içermesidir. Daha önce bu üst düzey becerilere sahip olmaları gerekli değildi. Bu nedenle bu yeni becerileri öğrenmek ve geliştirmek oldukça aciliyet taşımakta.

  Beceri Geliştirmenin Üç Boyutu

  Accenture, insan ve AI işbirliğinin geleceği için gerekli insani becerilerin öğrenilmesini ve uygulanmasını hızlandırmak için işçiler ve işverenlerin üç boyutta birlikte çalışmalarını önermekte.

  1. Karşılıklı İsteklilik: İşçiler ve işverenler, yeni işyerinde ortak istek ve arzulara sahip olmalı.

  • Değişime hazırlanın ; Uzun vadeli bir strateji uygulayın ve çalışanlarla önceden iyi iletişim kurun.
  • İşi tekrar kafanızda canlandırın; Gerekli görevleri değerlendirerek başlayın, ardından yetenek boşluklarını kapatmak için gereken yeni becerileri geliştirmeden önce iç yetenekleri bunlarla eşleştirin.
  • Potansiyelleri ortaya çıkarmak için için AI'yı kullanın; AI algoritmaları, mevcut yeteneklerden en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olarak gizli yetenekleri ve aktarılabilir becerileri tanımlamaya yardımcı olabilir.

  2. Hızlandırılmış Yetenek: İnsan becerilerini hızla geliştirmek için işçilere en yeni kaynakları sağlayın.

  • Bilimsel yöntemleri kullanın; Özellikle daha deneyimli çalışanlar için, öğrenmenin etkinliğini artırmak için nörobilim teknikleri gibi.
  • Akıllı teknolojiler kullanın; Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) insanların gerçek durumları tecrübe etmesini ve eğitim maliyetini azaltmasını sağlar.
  • Birbirinizi eğitin; Çalışanları akran-arası öğrenme yoluyla yeni beceriler geliştirmeye teşvik edin. Bu, öğrenme materyallerini öğretmek, danışmanlık yapmak veya yardımcı olmayı kapsar.

  3. Paylaşılan Değer: Eğitim ve yaşam boyu öğrenmeye değer veren bir kültür oluşturun.

  • Değişim hakkında bir iyilik hissi yaratır; İnsanlara bireysel ihtiyaçlarının farkında olarak yeni çalışma biçimlerine uyum sağlama ve hazırlanma zamanı verin.
  • Ortak finansman öğrenimi; Kişileri, dış paydaşlarla eğitim programlarını destekleyerek beceri geliştirme tercihlerini sürdürmelerini sağlayın.
  • Hayat boyu öğrenmeyi teşvik edin; Performans sonuçlarını ve katılım düzeylerini izleyin. Yeni kariyer yollarında gezinmek için beceri eğitimini destekle birleştirin.

  Accenture'ın web sitesinden yazının orijinaline ulaşabilirsiniz.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.