İşe Geri Dönmek İstiyorum ama Ne Yapmalıyım?

  İşe Geri Dönmek İstiyorum ama Ne Yapmalıyım?

  Şimdi kariyerinle ilgili ikinci bir şansın var. Ne yapmak istersin? Eski kariyerin mi, yoksa yepyeni bir kariyer mi, öyleyse bu yeni kariyer ne olmalı?

  İşe ara vermiş ve tekrar geri dönmüş bir kadın olarak ve YenidenBiz derneğinin işe ara vermiş-dönmeye hazırlanan üyeleriyle olan sohbetlerimizden biliyorum ki, genel olarak eğilimimiz "Nasıl" sorusuyla başlamak oluyor. Halbuki kendimize ilk olarak sormamız gereken soru "Ben gerçekten ne istiyorum?" ve "Bunu neden istiyorum" soruları olmalı.

  Kariyerimde ne istiyorum ve neden?

  Şimdi kariyerinle ilgili ikinci bir şansın var. Ne yapmak istersin? Eski kariyerine dönmek istiyor musun? 

  Cevabın evet ya da hayır olabilir. Evet ise kariyer yolun net. Eğer hayır ise sorman gereken soru şu: eski kariyerinle ilgili neyi şu anda tekrar istemiyorsun? Uzun ve belirli saatler çalışmak mı? O zaman belki proje bazlı ya da yarı-zamanlı işlere bakmalısın. Yoksa eski kariyerin aslında hiçbir zaman gönlünde yatan aslan değil miydi? Ya da artık şu anda bambaşka bir şey istediğini mi hissediyorsun? 

  Bu sefer "Ne" istediğine içtenlikle karar vermelisin. Cevabın her ne olursa olsun, unutma bu cevap ile kendine hedef belirleyeceksin. Eski kariyerin mi, yoksa yepyeni bir kariyer mi, öyleyse bu yeni kariyer ne olmalı? 

  Sonrasında "Neden" sorusuna vereceğin cevaplar ise sana bunu gerçekten isteme sebeplerini verecek.

  Yepyeni bir kariyere yelken açmak

  Yepyeni bir kariyere yelken açmak, hele de işe belli bir süre ara vermişken seni korkutabilir ve işe dönme konusunda harekete geçmeni engelleyebilir. Merak etme bu çoğumuza oluyor. Hatta bunu, çok sevdiğim bir yabancı komedi dizisinin bir bölümünde, duyduğumda beni çok etkileyen ve gözlerimi dolduran bir replik ile örneklendirmek istiyorum. 

  Baş karakterlerden Lily, sanat galerisinde yaptığı bir yorum yüzünden eleştirildiğinde:

  O haklı, ben bir anaokulu öğretmeniyim. Evet, Sanat Tarihi bölümünden mezunum ve onunla bir şeyler yapmak istiyordum ama yapmadım.
  Yolun bir yerinde, rüyamı sürdürmeyi unuttum.
  Ve şimdi yaşlıyım ve bir anneyim ve benim için çok geç!

  Lily'nin eşi Marshall ise:

  Lily, çok geç değil.

  Geri dönüp sanatla ilgili bıraktığın yerden başlayacaksın. Söz veriyorum, yapabileceklerinin en iyileri ve en heyecan verici günler önündeki günler olacak.

  Ama bu gerçek hayatta olmaz mı diyorsun? O zaman YenidenBiz üyelerinin benim hikayem bölümünü okumanı tavsiye ederim. Üyelerimiz içinde kariyerlerini tamamen değiştirmiş ve bambaşka bir kariyere başlamış üyelerimiz olduğunu söylemem belki sana ilham verebilir.

  Ne istiyorum sorusuna cevap bulma ipuçları

  1. Hangi alandaki bir iş beni mutlu eder?: Sektör hangisi olmalı? Kurumsal hayat mı, girişimcilik mi? Global bir firma mı yoksa yerel bir firma mı?

  2. Değerlerin, becerilerin ve ilgi alanların neler? Benim için önemli olan şeyler neler? Şimdiye kadar edindiğim mesleki, kişisel becerilerim neler? Neyi iyi yaparım? Nelerden keyif alırım? Neleri yapmayı öğrenebilirim?

  3. Nasıl bir ortamda çalışmak istiyorsun? Ekip çalışması mı yoksa bireysel çalışmayı mı tercih edersin? Seyahat olmalı mı, olmamalı mı? Çalışma saatleri belirli mi olmalı yoksa esnek mi? 

  4. Beklentilerin: Nasıl bir rol üstlenmeyi istiyorum? Kariyerimde nereye gitmeyi hedefliyorum?

  Bu sorulara kendi kendine yanıtlar bulmak biliyorum ki her zaman pek de kolay değil. Ama ne yapmak istediğini belirlemene yardım edecek iş hayatında bulunan ya da seninle aynı yollardan geçmiş gönüllülerden destek alabilirsin. Birçok yeni insanla birebir yeni ilişkiler kurabilir, eğitimler alabilir, sohbet organizasyonlarına katılıp ilham alabilirsin. 

  İlk olarak da YenidenBiz'in web sitesindeki işe dönmek için ne yapmalısınız bölümünü okumakla başlayabilirsin. İçinde kariyer tavsiyeleri, işe dönüş kılavuzu, tavsiye paketleri ve e-öğrenme platformu ile ilgili birçok yararlı kaynak bulabilirsin. 

  Haydi şimdi gideceğin yolu belirlemek için hemen bir adım at. "Nasıl" sorusuna da gelecek ay beraberce cevap arayalım.

  Sevgiyle kal. 

  Yazan: Çiğdem Görener Ozan, YenidenBiz Gönüllüsü

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Onlar YenidenBiz’in adaylarından, destekçilerinden. Sizler için anlattılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için paylaştılar.

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.