Projeleriniz İçin Veri Setleri Bulabileceğiniz Platformlar

  Projeleriniz İçin Veri Setleri Bulabileceğiniz Platformlar
  Yeni veri setlerine ulaşmak ve projelerinizde kullanmak için bu yazımızdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

  Özellikle dijital dönüşüm ile birlikte artan veri, günümüz teknoloji dünyasının en değerli varlığı haline geldi diyebiliriz. Gerçek verilerle çalışırken verileri nereden bulacağımız sorusuyla karşılaşabiliyoruz. Her ne kadar kurumlar, veri gizliliğinden dolayı verileri gizli tutuyor olsa da günümüzde global platformlardan verilere erişebiliyoruz. 

  Herkes tarafından ücretsiz erişilebilen ve kullanılıp dağıtılabilen verilere açık veri (open data) diyebiliriz. Açık veri sayesinde bilimsel, ekonomik, sosyal çalışmalarda verimlilik arttırılabilir. Pazarlama stratejileri belirlenebilir. Bir fikrin projeye dönüştürülebilmesi erişilebilen verilerin bütünlüğü, kapsayıcılığı ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Bu veriler günlük yaşam diyalektiğinde ortaya çıkan trilyonlarca kayıttan oluşan ve anonim hale getirilen veridir. Bu verilerde kişisel ya da kurumsal gizli tutulması gereken herhangi bir bilginin olmaması sayesinde bu veriler birçok alanda kullanılabilir, çeşitli konularda farkındalığı arttırabilir yahut bir alanda yeni bir çıkarımın yapılabilirliğini mümkün kılar. 

   Bu içerikte, yeni veri kaynakları keşfedebileceğiniz, projeleriniz için uygun veri setlerine ulaşabileceğiniz ve herkes tarafından erişime açık olan popüler veri platformları için web adreslerini bulabileceksiniz!

  İBB AÇIK VERİ PORTALI

  Bu platformda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait veri setlerine ulaşabilir ve verileri inceleyebilirsiniz. Veri setlerini indirip, kendi projelerinizi tasarlayabilirsiniz. Ekonomi, Enerji, Yaşam, Çevre gibi farklı kategorilerde veri setleri olan sitede, mevcut olmayan veriler için de veri isteklerinde bulunabilirsiniz.

  Platformdaki bazı örnek veri setleri için örnek gösterecek olursak: İstanbul'da Saatlik Trafik Yoğunluk Veri Seti, Günlük İBB Wifi Yeni Kullanıcı Verisi, Aşılanmış Hayvanlara İlişkin Veriler, İlçe Bazında Yıllara Göre Doğalgaz Tüketim Miktarı, Raylı Sistem Günlük Maksimum Yolculuk Sayıları olarak erişilebilir başlıca veri setlerini sıralayabiliriz.

  Bu veri setlerine takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://data.ibb.gov.tr/ 

  DATA.GOV

  ABD Hükümeti'nin açık verilerinin merkezidir. Bu sitede Tarım, Yaşam, İklim, Enerji, Denizcilik gibi konularda 200 bine yakın veri seti mevcut.

  Platformdaki bazı örnek veri setleri için örnek gösterecek olursak: Bölge Bazlı Matematik Testi Sonuçları, İlçelere Göre Okula Devam ve Kayıt İstatistikleri, Şehir Bazlı Giderler olarak erişilebilir bazı veri setlerini sıralayabiliriz.

  Bu veri setlerine takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.data.gov/ 

  KAGGLE

  Kaggle' ın sadece yarışma platformu olmayıp; ayrıca eğitim materyalleri ve veri setleri de sunduğunu belirtmek isteriz. İçerisinde 50.000'den fazla genel veri kümesi ve 400.000 publik not defterleri mevcut. Ayrıca bu platformda, dünyanın dört bir tarafındaki veri bilimcileri ile etkileşime geçebilir, ilgilendiğiniz konular etrafında tartışmalara katılabilirsiniz.

  Platformdaki bazı örnek veri setleri için örnek gösterecek olursak: Covid-19 Verileri, Kredi Kartı Dolandırıcılık Tespiti Verileri, Sıcaklık Değişimi, Trend Olan Youtube Videoları İçin Günlük İstatistikler, IMDB En İyi 1000 Film ve Restoran İşletme Sıralamaları olarak başlıca veri setlerini sıralamak mümkündür.

  Bu veri setlerine takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.kaggle.com/datasets 

  UCI (University of California, Irvine) Machine Learning Repository

  University of California Irvine' ın oluşturduğu bu platform, web üzerindeki en eski ve en popüler veri depolarından biridir. Öğrenciler, eğitimciler ve araştırmacılar tarafından makine öğrenimi veri kümelerinin birincil kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Platformdaki bazı örnek veri setleri için örnek gösterecek olursak: Oyuncu, yönetmen, yapımcı, stüdyo bilgileriyle kült film listesi seti, Üniversite Veri Setleri (Kız-Erkek Öğrenci Oranları, Fakülte Oranları vb.) olarak sıralayabiliriz.

  Bu veri setlerine takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://archive.ics.uci.edu/ml/datasets.php

  EU OPEN DATA FORMAL

  Bu platform AB kurumları ve organları tarafından yayınlanan açık verilere erişim sağlar. Tüm verileri ticari veya ticari olmayan amaçlarla kullanmak ve yeniden kullanmak ücretsizdir. Ekonomi, bilim, eğitim gibi birçok alanlardaki verilere bu platformlardan erişebilirsiniz.

  Platformdaki bazı örnek veri setleri için örnek gösterecek olursak: 1998'den Beri Avrupa'da Antibiyotik Direncinin Oluşumu ve Yayılması Verileri, Günlük Covid-19 Verileri olarak sıralayabiliriz.

  Bu veri setlerine takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://data.europa.eu/euodp/en/data 

  GOOGLE DATASET SEARCH ENGINE

  Veri setleri için bir arama motorudur. Bir anahtar kelime araması yaparak web genelinde binlerce depoda barındırılan veri setlerine ulaşabilirsiniz.

  Arama motoru için takip eden bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://datasetsearch.research.google.com/ 

   MICROSOFT DATASETS

  Microsoft Research' ten ücretsiz veri kümeleri koleksiyonu, Microsoft' taki araştırmacıların yayınladıkları veri kümelerini kullanıma sunan bir veri havuzudur. Biyoloji, Matematik, Fizik, Eğitim gibi kategorilerinde kullanılabilir veri kümelerine göz atabilir, bunları indirebilir ve kullanabilirsiniz.

  Bu veri kümelerine de takip eden bağlantından göz atabilirsiniz: https://msropendata.com/

  Bu yazımda, araştırma yapmak, web ve mobil uygulamalar geliştirmek, veri görselleştirmeleri tasarlamak ve daha fazlası için veri setleri bulabileceğiniz kaynakları ben, Şeyma Özen, sizler için araştırıp, faydalı olabileceğini düşündüğüm bir şekilde paylaşmaya çalıştım. Umarım içerisinde ilginiz çeken, bilmediğiniz ve öğrendiğinize memnun olduğunuz bilgiler olmuştur. Soru ve önerileriniz için bana LinkedIn adresimden her zaman ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  Milyon Kadına Mentor programı, CampusWIN Akademi gönüllülerinden oluşan bir çember.
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.