Yapay Zekanın Çalışma Hayatındaki Önemi

  Yapay Zekanın Çalışma Hayatındaki Önemi
  Yapay zeka çağında organizasyonların başarılı olmak adına, çalışma anlayışlarını ve ortamlarını yeniden tasarlamaları gerekecek. Bu yolda neler yapılmalı? Birlikte bakalım, keyifli okumalar!
  Yapay zeka çağında şirketlerin başarısı gittikçe insanların ve makinelerin işbirliğine ihtiyaç duyacak. Yapay zeka sayesinde çalışma ortamı hem daha verimli olacak hem de inovasyon getirecek.

  Accenture'ın yaptığı araştırmaya göre organizasyonlar yapay zekayı başarılı bir şekilde verim arttırmak için kullanabiliyor ama çoğu yapay zekayı organizasyonlarını büyütmek için kullanmakta zorlanıyorlar. Aslında müşteri için yeni deneyimler yaratma becerisi insanların ve yapay zekanın kesişmesinde yatıyor. Accenture'ın ekonomik modellemesi ve 1.200'den fazla çalışan ve 14.000 işçiye yönelik kapsamlı araştırması hareket etmenin acil olduğunu göstermektedir.

  Bu araştırmaya göre, yapay zekaya yatırım yapmak hem geliri, hem kârı, hem de istihdamı artırır. Organizasyonlar yapay zekaya ve insan-makina işbirliğine, en iyi performans gösteren organizasyonlara benzer yatırım yapsalar, 2018 - 2022 arasında, gelirlerini %38'e ve istihdamı %10'a kadar arttırabilirler - bu S&P500 şirketleri için ortalama $7.5 Milyar ve 5000 işe denk geliyor.

  Bunu başarmak için ne yapılması gerekiyor?

  Accenture'a göre, kendilerini verimlilik, yenilik ve büyümeye adamış olan iş dünyası liderleri, insanların ve akıllı makinelerin birlikte çalıştığı bir geleceği oluşturmak için bu adımları düşünmelidir;

  • Çalışma metodlarını yeniden tasarlayın. 
  Bunu başarmak için baştan görevleri değerlendirmek gerekiyor, işleri değil. İşleri hem makinalara ve insanlara ayırarak, otomasyona ve büyütmeye duyulan ihtiyacın dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Yeni iş rolleri oluşturarak ekibinizi işlev rollerinden serbest bırakın - çevik, proje tabanlı ekipler kurun. Becerileri yeni rollerle eşleştirin ve yeni roller için gerekli dahili yetenekleri değerlendirin. Daha sonra ya organizasyonunuzda bulunan mevcut becerilerle eşleştirin veya yeni eleman görevlendirin. 

  • Ekibinizi, yeni müşteri deneyimlerini desteklemek adına, yönlendirin.
  İş durumunu tanımlayın, tasarrufları gelecekteki işgücüne yeniden yatırarak büyümeyi hızlandırmak için otomasyon kullanın. Organizasyonunuzu çeviklik için düzenleyin. Esnek süreçler yaratın; hem temel işi hem de yeniyi desteklemek için işgücünü yönetin. Yeni bir liderlik DNA'sını teşvik edin. İşgücünü yeni büyüme modellerine yönlendirmeye yardımcı olmak için her seviyede liderler yetiştirin.

  • Geliştirme becerilerine öncelik verin. 
  Teknik, yargı ve sosyal beceriler arasındaki dengeyi sağlayın. Ayrıca, 'yeni becerileri' hedefle - farklı beceri ve isteklilik seviyelerine hitap edin. Sonuç olarak dijital gidin. Etkili eğitimin hızını ve ölçeğini hızlandırmak için sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka kullanın.

  Accenture'ın websitesinden araştırmanın tamamına ulaşabilirsiniz.

  ...

  Future Workforce: Reworking the Revolution | Accenture

  In the age of artificial intelligence (AI), business success will increasingly depend on people and machines collaborating with each other. Read more.
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.