10 adımda Networking: 8 – Sosyal Ağları ve İnterneti Kullanın

  10 adımda Networking: 8 – Sosyal Ağları ve İnterneti Kullanın

  İnternet üzerinde 2.000'i aşkın network kanalı var ve on yıl sonra bu sayının yaklaşık 200.000'e çıkacağını biliyor muydun? Neden networkingin  bir parçası olmalısın? Hadi bu yazımda birlikte networkinge bakalım!

  Linkedin

  Facebook'u veya Instagram'ı sevmiyor olabilirsiniz. Profesyonel bir networking kurmak için bu gibi platformlara doğrudan ihtiyacımız da yok; fakat günümüzde, profesyonel ağ inşa etmek ve bunun sürdürülebilir olması için Linkedin'e kesinlikle ihtiyacımız var!

  Linkedin, profesyonel paylaşım yapılmak üzere sosyal ağların oluşturulduğu online bir platformdur. Üye olarak kendi profesyonel profil sayfanızı oluşturabilir, diğer kişilerle networking edebilir ve profesyonel dünyada olan gelişmeleri takip edebilirsiniz. Kim böyle bir fırsatı reddetmek ister ki?

  Bir de şu açıdan düşünün

  Güvendiğiniz bir arkadaşınızla bir karara varıyorsunuz: Düzenli olarak buluşup birbirinize yeni tanıştığınız kişilerin kartvizitlerini gösterip networking yapacaksınız. Bu noktada bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Arkadaşınız yeterince güvenilir olmayabilir, sizinle bazı bilgileri paylaşmayabilir, networking konusunda yeterince iyi olmayabilir gibi gibi. 

  Oysa Linkedin gibi bir alan bunun için biçilmiş bir kaftandır. İstediğiniz zaman arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı araştırabilir, onların arkadaşlarına ve hatta onların arkadaşlarına erişebilirsiniz. Aynı zamanda bu insanlarla iletişim karabilir, nerede hangi pozisyonlarda çalıştıklarını, bildikleri dilleri, yeteneklerini kısacası iş hayatı için önem teşkil eden çoğu bilgiyi görebilirsiniz. O zaman ne yapıyoruz? Eğer yoksa, bir Linkedin hesabı açıyoruz.

  Profiliniz = Dijital Asansör Cümleniz

  Linkedin'deki profil sayfamızı dijital asansör cümleniz olarak düşünmelisiniz. Bizi tanımayan/sınırlı tanıyan kişilere öncelikle vurgulamak istediğimiz özelliklerinizi profilinize yansıtmalısınız. Tıpkı asansör cümleniz gibi profiliniz de kim olduğunuzu ve profesyonel olarak ne yaptığınızı net olarak ifade etmelidir.

  7/24 Networking

  Sosyal medyanın en büyük getirilerinden biri zamansız olması. Örneğin siz uyurken Amerika'daki biri profilinizi inceleyebilir. Yani uykunuzda bile networking yapıyor olursunuz! Unutmayın, profiliniz 7 gün 24 saat açık olarak ilgilenen kişileri networking olarak beklemektedir. Belki de başkaları şu an sizi bekliyordur.

  Elektronik Bültenler

  Terfi, iş değiştirme, master kabulü gibi haberler anasayfa akışında yer alarak Linkedin bağlantılarınızın profesyonel veya akademik gelişmelerini öğrenmenizi sağlar. Ayrıca onları tebrik edebilir ve bu sayede de kolaylıkla networking edebilirsiniz. Bu tip sosyal ağlar sizin en kolay şekilde networking edebilmeniz için tasarlanmıştır. O yüzden dikkatli bakın, Linkedin gibi dijital ağlarda bir sürü networking fırsatı göreceksiniz!

  Sosyal Ağlardaki Gruplar

  Linkedin gibi profesyonel bir sosyal ağda kurulan gruplar son derece homojendir. Benzer çevrelerden olan kişiler ortak bir amaç doğrultusunda o grubun üyesidir. Dolayısıyla profesyonel anlamda size yakın olan, rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz bir sürü kişi bir tık uzağınızdadır. Bu gruplar sayesinde networkünüzü oldukça hızlı geliştirebilirsiniz.

  Kaynak: "Tanışma, Tanıştırma, Tanınma Sanatı: Networking" Ertuğrul Belen

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Business Networking Akademi Kurucusu

  Çok Satanlar "Networking" Kitabı Yazarı

  Ertuğrul Belen, sonuç odaklı işbirliklerini geliştirmek ve iş dünyası başta olmak üzere bireylerin hedeflerine yönelik güven odaklı çevre stratejilerini tasarlama vizyonuyla Business Networking Akademi'yi kurmuştur. Networking'i Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma™ Sanatı olarak tanımlayan Ertuğrul Belen, birçok BIST 100 kurumuna ve 80 binin üzerinde profesyonel, üst düzey yönetici ve girişimciye Türkiye'de bir 'ilk' olan Speed Networking™ hızlı tanışma seanslarını yaptırmış ve patentli Networking eğitimleri vermiştir.  

  Networking eğitimleri, Speed Networking™ uygulamaları, LinkedIn Stratejileri ve CEO Networking Programı'nın yanı sıra araştırmalarını düzenli yayınlayan Ertuğrul Belen, Çok Satanlara girmeyi başaran “Networking, Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma Sanatı” ve “Girişimciliğin Altın Kuralları" kitaplarının yazarıdır. Belen, Galatasaray Lisesi ve Wisconsin Üniversitesi mezunudur. Ertuğrul Belen, Erickson Coaching International’da Profesyonel Koçluk ve NLP Master çalışmalarını tamamlamıştır. TEDx konuşmalarında da sahne alan Belen, Türkiye Milli Yüzme Takımı eski yüzücüsüdür.

  Ertuğrul Belen’in yeni kitabı “İş Dünyasında LinkedIn ile Networking” Haziran 2018’de Optimist Yayın Grubu tarafından yayınlanmıştır.

   

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.