Çalışma hayatında kadının adı var, işi zor

  kadinlar-evlendikten-sonra-calismamalidir-katiliyor-musun

  "Dijital işte kız kardeşlik network'ü" BinYaprak'ın, Xsights Araştırma ve Danışmanlık işbirliğiyle gerçekleştirdiği Kadın ve İstihdam konulu "Eşitlik Araştırması" nın yeni sonuçları açıklandı.

  "Dijital işte kız kardeşlik network'ü" BinYaprak ile sosyal araştırmalar gerçekleştiren Xsights Araştırma ve Danışmanlık işbirliğiyle Türkiye genelinde yapılan "Kadın ve İstihdam" konulu"Eşitlik Araştırması", 18 yaş ve üstü Türkiye temsili 750'si kadın 750'si erkek olmak üzere 1.500 katılımcı ile gerçekleştirildi.  

  Kadınların istihdama katılımıyla ekonomi %20 büyür

  BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak araştırmayla ilgili olarak "Türkiye'de kadınların istihdam katılımının OECD seviyelerini yakaladığında ülke gelirimizin %20 artacağını biliyoruz. Kadın çalışacak, ülke güçlenecek. Araştırma sonuçlarımız gelişim alanlarımıza da ışık tutuyor. Kurumların çalışan anneyi desteklemesi kritik. Bireylerin ise -kadın ve erkek- hane ekonomisini geliştirmek için üstlerine düsen eşit ebeveynlik, eşit sorumluluk konusunda bilinçlenmeye ve birbirinden öğrenmeye ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

  Xsights Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Çiğdem Penn ise, çalışmanın kadınlar için ifade ettiği ilk üç kavramı şöyle açıkladı: "Kadınların %61'i için çalışmak ekonomik özgürlük, %36'sı için aileye katkı, %31'i için ise özgüven anlamına geliyor. Çalışmanın hayatı devam ettirmek için gerekli bir eylem olduğunu düşünen erkeklerin oranı %22 iken kadınlar arasında bu oran sadece %10 olarak karşımıza çıktı. Kadın istihdamı konusunda, eylem ile söylemin birbirini tutmadığını araştırma sonuçlarında görebiliriz." 

  Evli kadının dünyası

  Eşitlik araştırmasında ortaya çıkan sonuçlara göre kadınların evlendikten sonra çalışmaması gerektiğini düşünen erkeklerin oranı %25 iken, kadınlar arasında bu oran %14 olarak gerçekleşti. Araştırma sonuçlarına göre her on erkekten beşi (%51) kadınların çalışmak için eşlerinden izin alması gerektiğini düşünüyor. Bu düşünceye katılan kadınların oranı ise %36.

  Araştırmaya katılan kadınların %73'ü çalışarak eşine destek olmaları gerektiğini düşünüyor. Erkeklerde ise bu oran %65. Ailenin ekonomik ihtiyaçlarını giderme yükümlülüğünün kendilerinde olduğunu düşünen erkeklerin oranı ise %74.

  Araştırmaya göre erkeklerin %61'i evli kadınların mesai şartlarına uymasının zor olduğunu düşünürken, kadınlarda ise bu oranın %48 olduğu görülüyor. Erkeklerin %57'si kadınların işlerine aşırı bağlı olmasının sorun olduğunu belirtiyor. Kadınlarda ise bu oran %37'lere geriliyor.

  Evli kadınların %74'ü ev işleri ve çocukların sorumluluğunun eşler arasında eşit paylaşılması gerektiğini düşünürken, erkeklerin %66'sı bu ifadeye katılıyor. 

  Çalışan anneler maaşlarını ev için harcıyor

  Düzenli bir işe sahip olan kadınların %43'ü gelirlerinin tümünü ev giderleri için harcadıklarını belirtirken, erkeklerin ise %35'i tüm gelirlerini ev giderleri için harcadıklarını söylüyor. Evli kadınlar arasında tüm gelirini ev giderleri için harcayan kadınların oranı ise %45.

  Kadınların %51'i çalışan annelerin çocuklarının sorumluluk sahibi olacaklarını ve %37'si ise çalışan annelerin çocukları ile daha kaliteli zaman geçireceklerini düşünüyor. Erkekler genel olarak çalışan bir annenin çocuklarının bu durumdan olumsuz etkileneceklerini düşünüyor. Araştırmaya katılan erkeklerin sadece %40'ı çalışan annelerin çocuklarının sorumluluk sahibi olacaklarını düşünüyor.

  Ankette yer alan "Dışarda çalışan annenin çocukları olumsuz etkilenir" ifadesine katılan kadınların oranı %31. Erkeklerde ise bu oran %47. "Henüz ilkokula gitmeyen bir çocuk, annesi çalışırsa olumsuz etkilenir" ifadesine ise kadınların %41'i katılıyor. Erkeklerde bu oran %48.

  Çalışmayan kadınlar için öncelik aile

  Çalışma hayatında olmayan kadınların çalışmama nedenleri sorgulandığında ailevi sebepler öne çıkıyor. Araştırmaya katılan çalışmayan kadınların %8'i "evime/aileme vakit ayırma gerekliliği", %7'si "çocuk sahibi olması", %6'sı "evlenmiş olması" ve %5'i ise "eşinin istemediğini" belirtiyor. Çalışmayan kadınların %14'ü ise ihtiyaçları olmadığı için çalışmadıklarını söylüyor. Çalışmayan erkeklerin çalışmama nedenlerine bakıldığında ise emekli olmaları %24 ile ilk sırada yer alıyor. Kadınlar dış etkenler nedeniyle çalışma hayatından uzaklaşırken, erkekler için çalışma hayatında olmama sebebi sadece çalışma sürelerini doldurmaları.

  BinYaprak Hakkında

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları dijital işte kız kardeşlik networkü. BinYaprak, www.binyaprak.com adresindeki servisi ve sosyal medya hesaplarıyla üye ve takipçilerine ilham verirken, yine dijital platformlarda eğitim ve etkinlikler düzenlemektedir.

  Xsights Araştırma ve Danışmanlık (www.xsights.co.uk) Hakkında:

  2004 yılında Londra'da kurulan XSIGHTS, analitik düşünce ve sadeliğe inanan bir araştırma şirketidir. Xsights'ın önerileri en sade ve uygulanabilir olmasıyla öne çıkmaktadır. Yapılan tüm analizler, iş ortaklarına en faydalı iç görüleri sağlamak için, en uygun istatiksel yöntemlerden faydalanarak yapılmaktadır. Xsights elde edilenverilerden maksimum faydayı sağlamak için, toplanan verilerin dışında, sektör şartları ve makro seviyedeki değişkenleri de hesaba katarak, veriye dayanan önerilerde bulunur. Ulusal ve uluslararası deneyimine dayanarak mevcut gereken eksikliklerin giderilmesi ve güçlü yanların daha fazla öne çıkarılması için yol haritası çıkarmaktadır. Xsights, ulaşılan sonuçların farklı paydaşlara iletilmesi noktasında müşterilerine destek vermekte, araştırma sonuçlarının uygulanabilmesi için çözüm önerileri sunmaktadır. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.