Finans Sektöründe Yazılım Projeleri! Berrak Yenal'la konuştuk

  Finans Sektöründe Yazılım Projeleri! Berrak Yenal'la konuştuk

  Intertech Kredi Tahsis Ticari ve Kurumsal Krediler Bölüm Müdürü Berrak Yenal ile 24 Mayıs'taki canlı yayın gerçekleştirdik. Bu keyifli sohbet boyunca finans sektöründeki yazılım projeleri hakkında konuştuk. Detaylar yazının devamında! 

  Finans alanında yazılım mühendisliği uygulamaları nelerdir?

  • Temel Bankacılık Uygulamaları
  • Kredi Kartı
  • Faktöring Çözümleri
  • Bütün iş kollarını destekleyen Kredi Ürünleri
  • KOBİ
  • Tarım, Ticari Bankacılık
  • Afili Bankacılık
  • Kamu Bankacılığı


  Business Intelligence

  Business Intelligence, verilerin işlendiği ve modellendiği bir altyapıdır. Yapay zekanın altyapısını oluşturması dışında Business Intelligence, diğer uygulamaları da beslemektedir. Veri madenciliğine de imkan sağlayan Business Intelligence gün geçtikçe daha da önemli bir hale gelecek.

  Bu yazılım çözümleri finansın en çok hangi alanında karşımıza çıkıyor?

  Aslında, hayatın her alanında finans çözümleri kullanılıyor. Örneğin şubeye gitmemize gerek kalmadan her işimizi cep telefonuyla gerçekleştirebiliyoruz. Kartı olmayan oğlumun telefonuna para gönderebiliyorum.

  Yöneticilik pozisyonu için gereken özellikler nelerdir?

  Okulda zaten yeterli alt yapı oluşuyor, yazılım becerileri kazanılıyor. Ancak çalışma alanına ne kadar erken adım atılırsa bir o kadar fazla deneyim edilmiş oluyor. Okulda öğrenilen teorik bilgiler üzerine pratik bilgilerle kat çıkmak çok önemli.

  Yeni teknolojileri takip etmek için kullanılabilecek kaynaklar:

  • Linkedin'de bu konuda uzmanların paylaştıkları makaleler
  • Teknoloji firmalarının makaleleri – Google gibi
  • Yazılımla ilgili çeşitli internet siteleri – Webrazzi, Developertech, GitHub
  • Kodlama ile ilgili internet siteleri, araştırmalar ve yayınlar

  Bu alanda çalışacak gençlere motivasyon için neler önerebilirsiniz?

  Sabırlı olmak ve stresten uzak durmak gerekli. Özellikle finans sektöründe, yazılım hata kaldırmıyor. Bu sebeple dikkatli olmak ve işlerinizi güzel planlamalısınız.

  20 yaşınıza tekrar dönseydiniz neleri farklı yapardınız?

  Ben okula çok erken başladım ve çalışma hayatına da çok erken atıldım. Kariyerimi daha fazla ilerletmek için hep bir şeylerden feragat etmek zorunda hissettim kendimi. Ancak öyle olmayabileceğini fark ettim, örneğin basketbolu bıraktığım için çok üzgünüm. Düzgün bir planlama ile basketbola da devam edebilirmişim. 20 yaşıma dönseydim, spora devam ederdim.

  Berrak Yenal'ı Tanıyalım!

  Berrak Yenal, 1976'da Ankara'da doğdu. İlk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra İstanbul'da lise eğitimini tamamladı. Bilgisayarlara olan ilgisi 9 yaşında başlayan Berrak Yenal, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni bitirdi ve 1996'da çalışma hayatına başladı. Mezun olduktan sonra 14 farklı bankaya finansal çözümler sunan Intertech'te çalışmaya başladı ve bu sektörde memnun olduğu için devam etmeye karar verdi. Şu an Intertech'te Kredi Tahsis Ticari ve Kurumsal Krediler Bölüm Müdürü olarak çalışmaktadır.

  financewomen
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.