İlk Türk Kadın Gazeteci: Selma Rıza

  downloa_20231127-200856_1

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  1872 yılında İstanbul'da doğan Selma Rıza, Türkiye'nin ilk kadın gazetecisidir.

  Eğitimi ve Kariyeri 

  Soylu bir aileden gelen Selma Rıza, Fransa'da yaşayan ve Jön Türklere katılan abisi Ahmed Rıza'nın yanına gitmiştir.

  Sonrasında Sorbonne Üniversitesinde okuyan ilk kadın olmuştur. Paris'te on yıl yaşamıştır. İttihat ve Terakki Cemiyeti Paris şubesine üye olmuştur. Cemiyetin tek kadın üyesidir. Ahmed Rıza Bey'in çıkardığı ve Fransızca olarak yayımlanan Meşveret Gazetesi'nde; Türkçe olarak yayımlanan Şuray-ı Ümmet Gazetesi'nde çalıştı. İlk Türk kadın gazeteci unvanını Paris yıllarındaki çalışmaları ile aldı. 

  Sosyal Hayata Kattıkları

  1899 yılından itibaren "Sosyal açıdan kadın" konusu ile ilgilendi; bu konuda bir uzman kabul edildi. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine İstanbul'a döndü. Ülkeye dönüşünden sonra gazetecilik yapmadı ancak sosyal hayatta aktif rol almaya devam etti. Meşrutiyet'in ilanından sonraise yeniden teşkilatlanan Hilal-i Ahmer Cemiyeti'inde çalıştı. Beş yıl boyunca genel sekreterlik yaptı ancak yönetimdekilerle görüş ayrılığın yaşayınca kurumdan ayrıldı. Hanımlara Mahsus Gazete ve Kadınlar Dünyası gibi yayın organlarında yazılar yayımladı. İstanbul'da Müslüman Osmanlı kadınları için okullar açılması uğrunda mücadele etti. Meclis-i Mebûsan reisi olan ağabeyi Ahmed Rıza'nın da yardımcı olmasıyla Adile Sultan Sarayı'nın Türkiye'nin ilk yatılı kız lisesi olarak açılmasına yardımcı oldu.

  1931 yılında ise hayatını kaybetti. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.