İlk Kadın Hemşire: Esma Deniz

  download

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz. 

  1902 Kavala doğumlu olan Esma Deniz, Türkiye'nin ilk kadın hemşiresidir. 

  Eğitim

  1924 yılında Amerikan Bristol Hemşirelik Yüksekokulunu bitirmesinin ardından Amerika'ya giderek New York'ta Columbia Üniversitesi Teachers College'a başlamıştır ve orada eğitim görmüştür. 

  Kariyeri ve Hayatı

  1929 yılında mezun olduktan sonra bir yıl Amerika'da çalışmış ve ardından Türkiye'ye dönerek mesleğine devam etmiştir.

  1943 yılında açılan Türk Hemşire Derneği'nin kurucularından olup, bu derneğin 18 yıl süreyle başkanlık görevini üstlenmiştir. Türk hemşirelerini Uluslararası Hemşireler Birliği'nde temsil eden Esma Deniz, Türkiye'de 'toplum sağlığı hemşiresi' unvanına sahip olan ilk kadındır. Kızılay Özel Hemşirelik Lisesinin organizasyonunda görev almıştır. Florence Nightingale Hemşirelik Okulunun kurulmasına da katkılarda bulunan Deniz, hayatı boyunca birçok hemşirelik okulunun kuruluşuna yardım etmiştir. 1973 senesinde ise Kızılay Hemşire Okulu'ndan emekli olmuştur.

  73 yıl boyunca hemşirelik yapan Esma Deniz, 21 Temmuz 1997 tarihinde, 95 yaşındayken öldü. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.