İlk Türk Kadın Kaymakam: Özlem Bozkurt

  zlem-bozkurt

  "Jandarmanın karşımda topuk selamı verdiğini, muhtarın önümde ceketini iliklediğini görünce özeniyorlar. Benim için geç ama kızım için değil. İyi örnek olduğuma inanıyorum." 

  Kadınların hikayelerini paylaşan, "Deneyim paylaşınca güzeldir" inancıyla çalışan BinYaprak ailesi olarak, 29 Ekim'de BinYaprak Hikaye Hasadı Hareketini başlattık. Cumhuriyetimizin 2. yüzyılına kadınların hikayelerini hediye etmek için çıktığımız Hikaye Hasadına, ilklerin hikayeleri ile devam ediyoruz.  

  İlk kadın kaymakam olarak anılan Özlem Bozkurt görevi süresince sosyal meseleler konusunda çok hassasiyet göstermiş; okuryazarlık, doğum kontrolü, Medeni Kanunun öğretilmesi üzerine birçok çalışma yürütmüştür.

  Eğitimi ve Hayatı

  1967 yılında Bursa'da doğan Özlem Bozkurt ortaöğrenimi de Bursa da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.  

  Kariyer ve Yaşamı 

  1991'de kadınların da kaymakam olmalarının önünün açılmasıyla kaymakamlık sınavlarına hazırlandı. 1992 yılında Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı olarak göreve başladı. Sonrasında yurt dışı görevlendirmesiyle İngiltere'ye giderek İngiliz idari sistemi üzerine eğitim aldı. 1995 yılında Çankırı'nın orta ilçesinde kaymakamlığa başladı. Ayrıca Hamur (Ağrı), Ilıca (Erzurum), Ayaş (Ankara), Kazan (Ankara)'da görev yaptı. Ayaş'ta kadınların eğitime katılım, doğum kontrolü, Medeni Kanun'un öğretilmesi, okur yazarlık kurslarına verdiği önemle tanındı. 2020 yılı itibariyle İstanbul vali yardımcılığı görevine devam etmektedir.  

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  BinYaprak; iş hayatına atılmaya hazırlanan farklı coğrafyalardaki üniversiteli kadınla, çalışan kadının ilham, tecrübe ve iş fırsatlarını paylaştıkları, çalışan kadının dijital kız kardeşlik çemberi.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.