İş Dünyasında İlk Gün

  İş Dünyasında İlk Gün

  İş hayatında seni neler bekliyor? İlk iş gününü kolaylaştıracak tavsiyeler yazıda, okumaya devam et!

  İlk emeklediğiniz günü ya da anaokulunuzun ilk gününü hatırlamanız mümkün olmayabilir. Ama ilk iş günü unutulmaz. Uzunca süren okul yıllarınızın kahramanı olarak yepyeni bir dünyaya ilk adım attığınız gün. Tüm eğitim yılları sizi bu ana hazırladı. Diplomayı alır almaz hayal ettiğiniz işe kavuşmak. Ama bazen mezun olduğunuz bölüm ile ilgili bir iş mi yapsanız, farklı bir alanda mı ilerleseniz ya da kendi işinizi mi kursanız soruları ile mücadele edersiniz. Bu mücadelenin netleşmesi her zaman kolay olmuyor. O yüzden kendinize şu soruları sorarak net kararınızı bulabilirsiniz. 

  • Ben iş dünyasında ilk adım için ne istiyorum? 
  • Beni en çok heyecanlandıran hangi alanda çalışmak? 
  • Çalışırken keyif alacağım iş hangisi? 
  • Hangi işi seçersem daha huzurlu ve verimli çalışırım? 
  • Benim karakterim ile bütünleşecek en iyi iş hangisi? 

  Kendinize bu soruları sorduğunuzda sizi bir yere yönlendirecektir. Elbet deneme yanılma payınız her zaman var. Ne istediğini bilenler iş dünyasındaki ilk adımlarını daha sağlam atıyorlar. Bu yüzden ilk adım için bir yerden başlamanız gerekiyor. Kendi içinizdeki cevaplarınızdan sonra belirlediğiniz iş için nice başvurular, mülakatlar ve değerlendirmelerden geçtiniz. Okul yıllarındaki gibi her şeyin sizin elinizde olmadığı bir çok elemeden geçtiniz, neden böyle söylüyorum. Çünkü sizin gerekli okuldan mezun olmanız ve yetkinlikleriniz her kurum için uygun bir eşleşme olmayabilir. Bunun yanında diğer adaylarla kıyaslandığınız bir süreç daha yaşıyorsunuz. Hayalini kurduğunuz iş için mülakatınızın olumlu geçtiği bilgisi iletildi. Tüm gerekli özlük evraklarınızı hazırlayıp sundunuz. İşte o gün bu gün. Çalışmaya başlayacağınız sektöre uygun giyindiniz, ilk defa iş için evden çıkmanın heyecanı yüreğinizde. Yepyeni bir dünyaya ilk adımınızı attığınız yer plaza, ofis ya da fabrika vb. olacaktır. Sizi kapıda karşılayan ekibinizden biri olacak ya da butik ofis ise direkt sizin bağlı olacağınız kişi ile birlikte heyecanlı adımlarla yeni masanıza geçince artık bulunduğunuz kurumun bir parçası oldunuz demektir. Bu ilk saatler ve ilk aylarınız için sizleri neler bekliyor ve nasıl daha kolay çalıştığınız alana uyum sağlayabilirsiniz beraber iş dünyasındaki ilk yolculuğunuza çıkalım istiyorum.


  İlk Adım Atmosferi Koklayın

  İlk gün karşılandığınız kapı girişinden masanıza geçtiniz ana kadar etrafı izliyorsunuz. Bu zaman diliminde içerisinde tatlı heyecan, merak ve keşfetmeye çalışan zihin ile gözlem yapıyorsunuz. Bu gözlemler sonucunda sizde bir anlam oluşuyor. Kendi gözlemlerinizden yola çıkarak atmosferi koklamaya çalışıyorsunuz. Bulunduğumuz mekanlar bizim hissettiğimiz bize geçen duygular ve farkındalıklar kadar içimizde yaşar. Bazen atmosferde size güzel gelen koşullar ve insanlar bir diğer çalışan için kötü olabilir ya da durumun tam tersi size kötü gelen bir diğer çalışan için güzel olabilir. Her kurumun kendine ait atmosferini oluşturan değerleri ve kültürü vardır. Siz bunu kapıda ilk karşılandığınız an itibari ile hissedecek ve deneyimleyeceksiniz. 

  İlk anlarda oluşan düşünce ve duygular daha sonra kurumu tanıdıkça uyumlanma yaşayabilir. Atmosferi anlamak için kendinize zaman tanımanız gerekir. İlk aylardan karara varmak mümkün olmayabilir. Ekibinizden biri buddy'niz (deneyimli ekip arkadaşınız) olarak ilk haftalarda sizinle olacaktır. Ekibin yeni bir parçası olarak tüm ekip ile tanışmanız sırasında ne kadar doğal samimi ve açık iletişimde olursanız uyumunuz o kadar rahat ve çabuk olur. Doğal, içten samimiyetin ve açık iletişimin ısıtamayacağı atmosfer yoktur. İlk anlarda ne kadar çekingen ve uzak davranırsanız atmosfer o kadar soğuk olur. Tabii atmosferi koklarken en önemli yöntem anlam yüklemeden gözlem yapmak çünkü zaman içinde gözlemleriniz anlamlı hale gelecektir. 

  Gün içerisinde fiziksel ortamda ortak kullanım alanlarının nerede olduğunu, ekip arkadaşlarınızın birbirine nasıl hitap ettiğini, ekip içindeki organizasyon yapısını buddy'niz ile keşfedebilirsiniz. Birbirinden farklı karakterde insanlar, teknolojinin farklı kullanım alanları, size farklı gelen masanız ve kırtasiye malzemeleriniz hepsi keşfetmeniz için sizi bekleyen kokular. Hem de öyle hemen bir gün içerisinde değil zamanla deneyimleyerek uyumlanarak alışacağınız koku tınıları bunlar. Bazılarımız eğer çiçek isimlerini biliyor ve tanıyorsa hemen burada yasemin kokuyor diyebilir sakinleştirme özelliği vardır. Atmosfere huzur yayabilir aynı bazı ekip arkadaşlarınızın size karşılamasındaki samimiyetle size verdiği huzur gibi. Ama kimimizin ilgi alanı olmadığı için kokuyu araştırması sorması ve o kokunun kendinde yarattığı duyguyu deneyimlemesi ve keşfetmesi gerekir. İşte bu yüzden sormaktan, heyecanla keşfetmekten çekinmeyin. Gün içerisinde size gelen tebrik çikolataları, cupcakeleri tüm ekip ile paylaşmanız atmosferi tatlandırabilir. Hem bu sayede herkes ile tek tek tanışma şansınız olacaktır. Ekip ile toplantı zamanı diyen buddy'niz sizi haftalık toplantıya ekibin yepyeni parçası olarak yanında götürecektir. Ekibin bağlı olduğu müdür bir kere daha ekibimize hoş geldin karşılaması ile tüm ekibe kendini tanıtmanı isteyebilir. Hatta çok kısa tanışma oyunları ile senin ekip hakkındaki düşüncelerini ve onların senin hakkındaki düşünceleri öğrenebilirsin. (Oyun: Ekibin içindeki herkes için tek tek ilk aklına gelen kelimeyi söylemek, aynı şekilde ekip de senin için akıllarına gelen ilk kelimeyi söylüyor. :) Bu sayede ekibin atmosferini bir anda tüm farklı kokularıyla öğrenebilirsin.)


   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  <p>Berfe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü ile başladığı üniversite hayatına Klagenfurt Universitat Psikoloji-Sosyoloji okuyarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimi sürecinde iş dünyasında ilk adımı Aile Danışmanlığı yaparak başlama kararı aldı. Ardından İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye karar verdi. Berfe iş dünyasında iç motivasyonunu yüksek tutmak, huzurlu ve başarılı hissettirecek yolun insana dokunan bir iş ile mümkün olacağını düşündüğü için Su Entertainment turizm sektöründe İnsan Kaynakları Asistanı olarak  görev almaya başladı. Bu süreç içinde İnsan Kaynakları profesyoneli olmak adına Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim eğitimine devam etti. Sonrasında Manpower Danışmanlık şirketinde İşe Alım Danışmanı olarak danışmanlık alanında ilerledi. Uluslararası alanda çalışmak istediği için  kurum hayatına geçiş kararı alarak retail sektöründen DeFacto ile yolları kesişti, International HRBP olarak kariyerine CIS & Balkanlar & Asya'dan sorumlu olarak devam ediyor. Aynı zamanda Earth Association for Regression Therapy okulunda International Regresyon Terapi konusunda eğitimine devam ediyor ve çalışmalarda bulunuyor.</p>
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.