İşletme Mezunuyum, Nasıl İş Bulurum?

  İşletme Mezunuyum, Nasıl İş Bulurum?

  İşletme okuyorum, hayallerimin işini nasıl bulurum diye soranlar için yeni mezun Hepsiburada çalışanı Beyza Keskin'le röportaj yaptım. 

  Kendini tanıtabilir misin? Şu an hangi sektörde, hangi şirkettesin?

  Ben Beyza Keskin. 2016 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Son sınıfta Migros'ta uzun dönem Kategori stajı yapıyordum. Stajım bittikten sonra Hepsiburada'da çalışmaya başladım. 

  Mezun olur olmaz işe girebildin mi?

  Hayır, beş ay sonra tam zamanlı işe başladım. İstediğim işi bulma sürecim aylar sürdü. 

  Şu anki işini nasıl buldun? Kariyer siteleri, networking gibi yöntemlerden hangilerini kullandın?

  Tamamen networking desteği ile oldu. Hepsiburada'da Çalışan üst düzey bir yöneticiye ulaşarak kendisinden CV mi vermesini rica ettim. Çünkü kariyer sitelerinin yetersiz kaldığı noktalar olabiliyor. 

  CampusWIN networkünün faydasını gördün mü?

  Tabii ki evet; hem iş arama anlamında, hem de yönlenmeye ihtiyaç duyduğum her anda her zaman kız kardeşlerim yanımdaydı. Hâlâ da yanımdalar. Sadece iş arama, işe girme süreci de değil. Kız kardeşlik öyle bir bağ ki; dünyanın neresinde olursa olsun, aranızda oluşan o bağ asla kopmuyor ve size her yerde bir kız kardeş desteği sağlıyor. Her coğrafyada, her şirkette bir kız kardeşin olduğunu düşün. Senin de hayatın daha kolay olmaz mıydı? 

  Öğrencilik hayatında kazandığın hangi donanımlar işe girerken yararlı oldu?

  Önceliklendirme yapacak olursam; işe girerken akademik bilgi aranan donanımlar arasında çoğunlukla daha gerilerde kalabiliyor. Bu nedenle, sadece akademik başarıya odaklanıp diğer alanlarda zayıf kalmak doğru değil. Öncelik olarak; senin kendine üniversite hayatın boyunca ne kattığın önemli. Yeni mezun olsan dahi; boş bir CV ile mülakata dahi çağırılma şansın yok ki bu yüzden de kendini anlatma şansını hiç elde edememiş oluyorsun Yani şirketler sizin "yeni" mezun olduğunuzu biliyor ama bir noktada da belli bir düzeyde kendini yetiştirmiş olman bekleniyor. Sadece CV doldurmak için gidilen seminer ve sertifika programlarından bahsetmiyorum tabii ki. Katma değer olarak kendine ne kattığın önemli burada. 

  Geliştirdiğin yanlarını ön plana çıkarman, stajların ve sosyal sorumluluk süreçlerinden tutun çalıştığın projelerin hepsi önem taşıyor ve seni öğrencilik döneminde yaşıtlarından bir adım ileriye taşıyor. Mülakata girdiğin zaman ise, zaten bunları karşı tarafa geçirmekte zorlanmıyorsun. 

  Üniversite son sınıftaki öğrencilere iş bulma konusunda ne tavsiye edebilirsin?

  Vazgeçmemelerini. Bence insanın hayatta gerçekten istediği takdirde elde edemeyeceği bir şey, atlatamayacağı bir süreç yok. Sadece nasıl yaptığımız ve bu amaca doğru giden bu serüvende yaşadıklarımız değişiyor. Mezun olduktan sonra beş ay boyunca iş aradım, bu süreçte yıpranmadım dersem yalan olur. Ama bana kazandıran en önemli şeyin vazgeçmemek olduğunu gördüm. Yapabileceğim ne varsa, ulaşabileceğim kim varsa asla bırakmadım ve bu süreçte yaşadığım olumsuzluklar beni etkilese dahi motivasyonumu hep bir şekilde geri kazanmak için uğraştım. Motivasyonunun kaybolmasına takılma; eğer kaybolursa, onu nasıl geri getireceğini bil – bu beceri işe girdiğinde de lazım olacak! 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Berfin Özsoy, 2014 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun oldu. Şimdi Yeditepe Üniversitesi İşletme 4.sınıfta tam burslu okuyor. Girişimcilik Vakfı'nda fellow, TurkishWIN'de CampusWINNER.  Lidyana.com, Migros, Ülker Ana Marka ve Henkel'de pazarlama stajları yapan Berfin, pazarlama üzerine bir kariyer hedeflemektedir. Yaşam mottosuysa; "Eventually all the dots will connect."

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.