Mentorün Deneyim Çantasının En Kıymetli Hazinesi: Etkin Sorular

  Mentorün Deneyim Çantasının En Kıymetli Hazinesi: Etkin Sorular

  İyi bir soru hayat değiştirebilir mi? Bizce evet! İyi bir mentorun hazinesi ya da gizli silahı iyi ve etkin sorulardır. Devamı yazıda!

  Yazımızda mentinin hedef ve amaçlarını daha iyi anlaman için sorabileceğin üç farklı soru türüne ulaşabilir, aranızdaki ilişkiyi canlandırmak için adım atabilirsin.

  İyi bir mentorun hazinesi ya da gizli silahı iyi ve etkin sorulardır. Bu soruları sormak ve iyi bir dinleyici olmak, mentorluk yolculuğunda güçlendireceğin ve hayatın her alanında kullanabileceğin bir yetkinliktir. Bunu geliştirme fırsatı sağlayan mentilerimizin bize bıraktığı bir hazine... Mentine iyi ve etkili sorular sormak sadece aktif dinleme becerilerini geliştirmende faydalı olmakla kalmaz. İyi soru sormak, mentinin sorunlarını çözmeye yönelik onu teşvik etmen ve ilişkinizi odakta tutabilmen için de iyi bir yöntemdir.  

  Unutma ki, açık uçlu sorular doğru sorulduğunda, menti ile arandaki diyaloğu güçlendirebilir ve onun kendi içinde bir yolculuğa çıkmasını sağlayabilirsin. Her ne soru soru sorarsan sor, mentini yargısız ve kabulle dinlemenin en önemli şey olduğunu unutmamalı, sorularını peş peşe ve hızlı bir tempoda da lütfen sormamalısın. Hız ve sonuç odaklılık karşındakine, sorgulanıyormuş ve/veya yargı için bilgi keşfindeymişsin hissi verebilir. 


  Şimdi gelelim farklı soru türlerine! Bugün seninle, mentinin hedef ve amaçlarını daha iyi anlaman için sorabileceğin üç farklı soru türünü paylaşmak istiyoruz: Araştırmacı, keşif ve güçlendirici sorular.

  1) Bilgi ve Nesnel Gerçekleri Arıyorsan: Araştırmacı Sorular

   Araştırmacı sorular, bilgi ve nesnel gerçekleri arayan sorulardır. Bu sorular ve yanıtları, mentorluk programı hedeflerinize ulaşabilmek için bir temel oluşturabilir. Sınırlı sayıda sormanı önerdiğimiz bu sorulardan birkaç örnek paylaşıyoruz:

  • Şimdiye kadar neler başarabildin?

  • Bunun üzerinde ne kadar süredir çalışıyorsun?

  • Bu görevinin teslim tarihi ne zaman?

  • Hangi noktalarda odaklanmakta sorun yaşıyorsun?

  2) Cesaret Vermek Mi İstiyorsun? : Keşif Soruları

   Keşif sorularını, mentini kendi bilgisi, deneyimi ve iç görülerine dokunmaya teşvik etmek ve kendi sonuçlarına varmaya cesaretlendirmek için yönlendirebilirsin. Çok sevdiğimiz ve yeterince sorulmadığını düşündüğümüz keşif sorularından birkaçını buraya bırakıyoruz: 

  • Bu tecrübeden neler öğrendin?

  • Şu an neyi daha farklı yapardın?

  • Bu senin yaklaşımınla ilgili ne anlatıyor?

  • Başına gelebilecek en iyi şey ne olabilir?

  • Başına gelecek en kötü şey ne olabilir?

  • Sence diğer seçeneklerin neler olabilir?

  3) Bu Sorular Harekete Geçiriyor: Güçlendirici Sorular

  Mentine güçlendirici ve teşvik edici sorular yönelterek, onu bir sonraki adıma hazırlayabilirsin. Güçlendirici sorularda hedef mentini aksiyon almaya yönlendirmek ve hedefi için kararlı adımlar atmasını sağlamak olmalıdır. Mentini güçlendirmek için sorabileceğin sorular için bu soruları örnek alabilirsin:

  • Bir sonraki adımın nedir?

  • Bunu gerçekleştirmek için neler yapmalısın?

  • En iyi sonuca ulaşmandan seni alıkoyabilecek ne tür sorunlar ve zorluklar olabilir?

  • İlk planın tahmin ettiğin gibi işlemezse ne yaparsın?

  • Sahip olduğun kaynaklar neler; neye ihtiyacın olabilir?

  • Başarman için sana nasıl destek olabilirim?

  Mentinle çıktığın yolculukta soruların çeşitli, keşiflerin bol olsun!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.