"Michelangelo Fenomeni" Bölüm 1: Mentinin İçindeki Gerçek Benliği Çıkarmak

  "Michelangelo Fenomeni" Bölüm 1: Mentinin İçindeki Gerçek Benliği Çıkarmak

  Michelangelo Fenomeni nedir? Mentor - Menti ilişkisi ile ilgili neleri ifade ediyor? Bu konuyu öğrenmek için seni yazıya davet ediyoruz!

  Michelangelo, eşsiz ve güzel bir sanat eserinin hali hazırda taşın içinde var olduğu ve yapılması gereken şeyin sadece taşı serbest bırakmak olduğunu anlatan alçakgönüllü bir tutumla heykel sanatına yaklaştı. Sosyal psikologlar, insan ilişkilerinde de kişilerin birbirlerini, aslında istedikleri ideal kişilere yaklaştıracak şekilde biçimlendirdiklerini doğruladı. "Michelangelo Fenomeni" olarak nitelendirilen bu ilişkide, düşünceli ve yetenekli olan kişi, karşısındakinin ideal biçimini anlama ve pekiştirme ya da daha iyi bir hale getirme sözü verir. Benzer şekilde en iyi mentor ve mentilerin birbirlerine bu şekilde yaklaştıklarını düşünüyoruz. Bir mentor olarak, mentinin gizlediği eşsiz ve gelecek vaat eden ideal benliğini ve hedeflerini ortaya çıkarabilirsin!

  Peki bir mentor olarak, mentinin ideal benliğinin vizyonunu nasıl geliştirebilirsin? Evet, tahmin ettiğin üzere her şey onaylama sanatı ile... Araştırmalar gösteriyor ki, mentor olumlamaları, algısal ve davranışsal olumlama olmak üzere iki ayrı bileşenden oluşmaktadır.

  Algısal olumlama için mentinin hem gerçek hem ideal benliğini ve hayal ettiği kariyer hedeflerini gerçek anlamda görüp anlayabilmek, daha sonrasında ise kabul etmek için zaman ayırma konusunda istekli olmalısın. Bunu yapabilmek için sabırlı olmaya ve zaman ayırmaya ihtiyacın var. Mentor olarak önce mentinin güvenini kazanmalı, erişilebilir olmalı ve mentini cömertçe dinlemelisin. Algısal olumlamada kilit nokta, mentinin ideal benliği netleştikten sonra onu sürekli onaylamak olacaktır. 

  İkinci olan davranışsal onaylama ile mentinin ideal benliği ile uyumlu davranışlarda bulunmasına yardımcı olabilirsin. Mentinin olmak istediği kişinin genel hatları belirginleştiğinde, olmak istediği o kişi olması için gereken fırsatları ona sağlamalısın. Mentin ile uyumu yakaladığında, mentinin ideal benliğiyle tutarlı davranış ve eğilimlerini ortaya çıkarmakta gözünü dört açmalısın.

  Son olarak, iyi bir mentor, mentisine kendi hedef ve ideallerini yansıtan kişi değil, aksine mentinin ideal kendisini ve kariyer hayallerini ortaya çıkaran ve bunlara saygı gösteren kişidir. Düşünceli mentorler, sabır ve dinlemeyi en iyi araç olarak kullanır. Bu muhteşem yolculuğa tanıklık edebilmek için sokratik sorgulama, koşulsuz kabullenme ve mentini cömertçe onaylama yolları sana yardımcı olacaktır. Bu yollar mentinin hayallerini ortaya çıkarmaya yardım edebilir ve bununla da yetinmeyip mentinin gerçek hedeflerini yüksek sesle söylemesi için onu teşvik edebilir!


  Kaynak: https://hbr.org/2018/01/the-best-mentors-think-like-michelangelo

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  TurkishWIN, Türkiye ile bağı olan dünya vatandaşı tüm kadınların birbirlerine ilham ve güç verdikleri fark yaratan bir kizkardeslik networkudur. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de faliyette olan TurkishWIN’in misyonu, benzer dünya görüşüne sahip, öğrenmeye açık kadınların içten paylaşımlarına ve birbirlerine fırsat yaratmalarına olanak tanımaktır. BinYaprak bir TurkishWIN girişimidir.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.