Murat Yeşildere ile “İş'te Eşitlik”

  Murat Yeşildere ile “İş'te Eşitlik”

  Egon Zehnder Türkiye Ofis Lideri Murat Yeşildere ile işte eşitlik ve kadının iş hayatındaki önemi üzerine yaptığımız keyifli sohbeti okumak için devam et!

  Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

  İstanbul'da doğdum. İlkokulu Maçka İlkokulu'nda; ortaokul ve liseyi ise Nişantaşı Anadolu Lisesi'nde tamamladım. Lise yıllarında Endüstri Mühendisliğinde eğitim görme hayalim ile paralel olarak üniversite lisans derecemi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden aldım. Üniversite hayatım boyunca yarı zamanlı işlerde çalıştım ve özel ders verdim. Lisans eğitiminin ardından ara vermeden Manchester Üniversitesi UMIST (University of Manchester Institute of Science and Technology)'de İşletme Ekonomisi dalında yüksek lisans derecesini aldım.

  Profesyonel kariyerimin ilk döneminde Endüstri Mühendisliği eğitimindeki sadece tek bir dersin (Mühendislik Ekonomisi) nimetlerini sonuna kadar zorladım. Türkiye ekonomisinin ve finans sektörünün sağladığı imkanları kullanarak, kendimce "paranın zaman değerini" hesaplayarak on yıla yakın hayatımı kazandım. O dönem Türkiye ekonomisinin yaşadığı sıkıntılar ile ilgili sorumluluk kabul edemeyeceğim. :) 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren farklı yayın organlarında süreli yazmaya da başladım. Yeni Yüzyıl Gazetesi ile gelen ilk fırsatı Radikal Gazetesi ve NTVMSNBC portalı izledi.

  Finansal kiralama sektöründe başlayan profesyonel kariyerimi Philip Morris, GSD Holding ve GSD Yatırım Bankası'nda Hazine ve Fon Yönetimi konularında aldığım yönetici roller ile geliştirdim. Sanıyorum hayatımın en önemli kararlarından birisini Ekim 2000'de, yönetim danışmanlığı firması Egon Zehnder'e katılarak verdim.

  Özel sektör tarafından sahip olunan en büyük danışmanlık firması Egon Zehnder'in en genç yönetici ortaklarından birisi olarak seçildim. Türkiye'nin yanı sıra bölge coğrafyasında farklı ülkelerde üst düzey stratejik yönetici atamaları, yetkinlik değerlendirme ve geliştirme projelerinde, yönetim kurulu atamalarında lider roller üstlendim. Son 18 yıl içinde; bankalardan ilaç şirketlerine, endüstriyel şirketlerden spor kulüplerine, özel sermaye yatırımcılarından okullara varan geniş bir yelpazede müşterilere hizmet verme mutluluğunu yaşadım. Bu bağlamda farklı sektörlerin dinamiklerini öğrenmenin yanı sıra her yıl bine yakın mülakat yaparak farklı geçmiş ve profile sahip liderleri tanıma imkanını da yakaladım; her yeni mülakat ile zihnimdeki mozaiğin renklerine yeni tonlar eklendi.

  Profesyonel kariyerim ile eş zamanlı olarak "yazma" tutkumu da sürdürmeye çalıştım. Radikal ve Yeni Yüzyıl gazetelerinin ardından Vatan ve HABERTÜRK gazetelerinde süreli yazılarım yayınlandı. Halen aylık Platin Dergisi'nde ekonomi, finans, liderlik ve yöneti(şi)m konularında yazarlık yapmaya ve farklı alanlarda liderliğin tanımının tek olduğunu savunmaya devam ediyorum.

  Egon Zehnder şirketinde ve farklı -şirket dışı liderlik- şapkanızla kadının iş hayatında yükselmesi için hangi görevleriniz var?

  Liderliğin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışırken son dönemde yönetimde çeşitliliğin ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması konularında özel gayret göstermeye de başladım. Halka açık şirketlerde kadın yönetim kurulu üyelerinin sayısının artırılması (BKD-Bağımsız Kadın Direktörler), kadın yöneticilerin yönetim kuruluna mentorluk alarak hazırlanması (Yönetim Kurulu'nda Kadın) ve profesyonel iş kadınlarının yönetimde etkinliğinin artması (PWN Türkiye) alanlarında farklı inisiyatiflere kişisel ve yöneticiliğini yürüttüğüm Egon Zehnder Türkiye ofisi olarak destek vermeye devam ediyoruz. En son olarak da 40 erkek ile birlikte toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve bu alandaki farkındalığın arttırılması amacı ile Yanındayız Derneği'nin kurucu üyelerinden birisi oldum; halen kurucu yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapıyorum.

  Şirketinizde kadın liderlerin yükselmesi için hangi programlarınız var? Sizin görevleriniz nelerdir?

  Egon Zehnder, Küresel Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Konseyi kapsamında firmanın her kademesinde ve bölümünde cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve özellikle de fırsat eşitliğinin sunulması konusunda son on yılda kapsamlı adımlar attı. Ben de hem bu konseye katkıda bulunan ortaklardan birisiyim hem de İstanbul ofisinde bu konudaki aktivitelere meslektaşım Ayşe Güçlü Onur ile birlikte eş liderlik ediyorum.

  Neden #işteeşitlik?

  Aslında yanıt basit, başka alternatif yok; ya da ben düşünemiyorum!

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.