Nasıl İş Bulursun? Adım… Adım…

  Nasıl İş Bulursun? Adım… Adım…

  Değerli potansiyel Aday! Unutma, İK profesyonelleri adayların işverene katacağı katma değerin peşindedir. Ve sen ipuçlarını bu yazıda bulabilirsin!

  Değerli potansiyel Aday! Unutma ki, İnsan Kaynakları profesyonelleri veya yöneticiler iş görüşmesinde tecrübeli ya da tecrübesiz adayların işverene katacağı katma değerin peşindedir. Bu arayış şirketi ileri taşıyabilecek problem çözücü, fikir geliştirici, sorumluluk almaya hazır olduğunu belirten çalışkan beyinlere ulaşılabildiğinde ancak karşılığını bulur. Eline kitap alan, her gün yeni bir şey öğrenen, kendisini sistemli geliştiren, hayatı ve kariyeri için net hedefler koyarak yaşayan, problemi çözmek yerine bahaneler üretmeyen, hobisi olan ve gülümsemeyi bilen bayrağı kapar.

  İş bulma ipuçları

  Bazı ipuçları sizlere; okul devam ederken iş ilanlarına bakmak aklına gelebilecek en uzak ihtimal olabilir. Şirketlerin %70'i işe alım süreçlerinin büyük bir kısmına Eylül ayında başlar. İş arama sürecindeki zorluklar gözünü korkutmadan Internet, sosyal medya, tanıdıklar, aile ve akrabalar, akademisyenler, konferanslar senin iş arama araçlarından bazıları olabilir. Önceliğin bunu belirlemek olsun. Akabinde, üniversite hayatından iş dünyasına geçişini kolaylaştırmak için kariyer yapmayı hedeflediğin şirketleri keşfedip çalışmak ve araştırmasını yapmalısın.

  Özgeçmiş ve niyet mektubu oluşturarak adımlarını hızlandır. İş başvurularında seni bir adım öne çıkartacak en önemli şey kişisel markan – sosyal ve dijital medyadaki varlığın ile kendini çalışan olarak nasıl konumlandırdığındır. Linkedin profilini tamamla ve güncelle ayrıca sosyal medya kimliğini düzenle. Eğer sosyal medya hesaplarını profesyonel anlamda kullanmak istemiyorsan herkese açık olmamasında fayda var.

  İş başvurusunda bulundun ya sonra?

  Başvurularını yaptıktan sonraki süreçte; zamana bağlı olarak durum değerlendirmesi yaparak, motivasyon ve enerjiyi kaybetmeyerek bekleme zamanıdır. Mülakat zamanı ise senin için mülakat öncesinde; araştırmanı yap, iş tanımını gözden geçirip eğer geçmiş deneyimler de varsa bağlantı kurup, örneklendirerek kendi alanını oluştur ve ne giyeceğini planla. Mülakat sırasında; en az 15 dakika öncesinde mülakat yerinde ol, özgüvenini açığa çıkar, profesyonelliğini asla bozma. Mülakat sonrasında önce rahatla, akabinde de mail ya da telefon yolu ile süreci takip ederek bir sonraki adımını planla.

  Elinden gelenin en iyisini yaptığından hiç şüphen olmasın. Bol şanslar, başarılar!


  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Ülkem Özkan tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  BinYaprak Misafir Yazar henüz özgeçmişini yazmamış
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.