Online İlk Gün ve Online Oryantasyon

  Online İlk Gün ve Online Oryantasyon

   Hayatımızın değişmesiyle her şey online olmaya başladı. Peki online çalışma hayatımızın ilk günü ve online oryantasyon nasıl gerçekleşecek? Keyifli okumalar!

  1) Fiziksel Ortamınızı ve Kendinizi Hazırlayın! 

  Artık evlerimizin bir köşesi ofis oldu bile, bu alana rahat oturabileceğimiz bir koltuk-sandalye yerleştirin derim. Masanızı önceden hazırlamanız ve o alan için internet kontrolünü daha önceden yapmanız ve ilk gün için özel telefonunuzu sessize almanız iyi olacaktır. Ekip yöneticiniz ve ekip arkadaşlarınız ile online tanışma zamanı geldi demek. Bu tanışma için kendinizi hazırlayın, aynı ofisin ilk günü gibi giyinip en iyi hissettiğiniz şekilde ekran başına geçin derim. İlk tanışmanızın etkisi uzun dönem ekip arkadaşlarınızda kalacaktır. Kendinizi hangi platformda olursa olsun tanıtacak öz güvene ve girişkenliğe sahipsiniz unutmayın.

  2) Online Çalışma Programları

  Ofisinizin hangi online çalışma programlarını kullandığını öğrendikten sonra kendi bilgisayarınızı ya da şirketten size kargo ile ulaşmış bilgisayarınızda bu programların yüklü olup olmadığını işe başlamadan önce kontrol etmenizde fayda var. Ofisinizin kullandığı programları eğer yükleme işleminde zorluk çekiyorsanız ofisinizde IT süreçleri ile ilgili kişiden buddyniz sayesinde destek isteyebilirsiniz. Ben bu kişiye nasıl ulaşırım diye tasalanmayın ekiplerin hepsi uzaktan çalışıyor ve sistemleri bilgisayarınıza kurabilirler.


   3) Online Oryantasyonumu Nasıl Takip Ederim?

  Ekip yöneticiniz mülakatalarınızdan sonra ilk gününüzü online geçireceği için siz başlamadan önce ya da başladığınız gün online oryantasyon görüşme programınızı sizinle paylaşacaktır. Diyelim ki sizinle bir program paylaşılmadı bu durumda hiç çekinmeden ilk isteğiniz oryantasyon sürecimde tanışmam gereken kişiler ile online tanışmak isterim olsun. Sizin ofis kültürüne ve yapacağınız işe daha kolay adapte olmanız için ekip arkadaşlarınız ve diğer departmanlardaki dokunduğunuz kişiler ile online tanışmalar ve iş aktarımlarının gerçekleşmesi oryantasyon sürecinizi kolaylaştıracaktır. Sürekli e-mail aldığınız birine online da kahve molası önermeniz hem sıcak bir tanışma hem de iş yaptığınız ekip arkadaşınız ile hızlıca kaynaşmanıza vesile olur.

  4) Online İş Aktarımı

  Hiç merak etmeyin sizden daha tecrübeli buddyniz-ekip arkadaşlarınız ve yöneticiniz yeni olduğunuzu biliyor. O yüzden ilk iş günlerinizde ofis dışı giden bu süreçte kimse size yapamayacağınız iş vermeyecektir. Ayrıca anlamadığınızı düşündüğünüz bir süreci tekrar tekrar sormakta asla sakınca yok. Hem günümüzde kullanılan bütün programlarda ekran paylaşımı var. Sizinle ekran paylaşılarak tüm detaylar anlatılacak. Bu süreç ofis içerisindeki gibi değil endişelenmeyin çünkü ofis içerisinde aynı anda bir çok uyarıcı size bir şey anlatılırken ortamı bölebiliyor. Ama ekran başında anlatılan işlerde sadece size odaklanacakları için şanslısınız. 

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  <p>Berfe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü ile başladığı üniversite hayatına Klagenfurt Universitat Psikoloji-Sosyoloji okuyarak tamamladı. Marmara Üniversitesi Aile Danışmanlığı eğitimi sürecinde iş dünyasında ilk adımı Aile Danışmanlığı yaparak başlama kararı aldı. Ardından İnsan Kaynakları alanında ilerlemeye karar verdi. Berfe iş dünyasında iç motivasyonunu yüksek tutmak, huzurlu ve başarılı hissettirecek yolun insana dokunan bir iş ile mümkün olacağını düşündüğü için Su Entertainment turizm sektöründe İnsan Kaynakları Asistanı olarak  görev almaya başladı. Bu süreç içinde İnsan Kaynakları profesyoneli olmak adına Bilgi Üniversitesi Endüstri Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim eğitimine devam etti. Sonrasında Manpower Danışmanlık şirketinde İşe Alım Danışmanı olarak danışmanlık alanında ilerledi. Uluslararası alanda çalışmak istediği için  kurum hayatına geçiş kararı alarak retail sektöründen DeFacto ile yolları kesişti, International HRBP olarak kariyerine CIS & Balkanlar & Asya'dan sorumlu olarak devam ediyor. Aynı zamanda Earth Association for Regression Therapy okulunda International Regresyon Terapi konusunda eğitimine devam ediyor ve çalışmalarda bulunuyor.</p>
  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.